Festyn Wakacyjny 2013

2013.07.28W niedzielne przedpołudnie (28 lipca) na boisku szkolnym w Sadownem rozgorzała walka pomiędzy rodzinnymi drużynami – rozpoczęła się Spartakiada Rodzinna, pierwszy etap Festynu Wakacyjnego. Taczka, kartofel, worek, but gumowy i beret, to akcesoria, które wykorzystano do oceny rywalizujących drużyn. Poszczególne konkurencje skrupulatnie oceniane były przez „najwyższą” komisję, a o zwycięstwie decydowały ułamki sekund i milimetry. Jak się okazało, najlepszą była rodzina Rydzewskich, a na kolejnych miejscach uplasowały się rodziny: Roszaków i Wojtyrów. Gratulujemy zapału i sukcesów!

O godz. 13.00 tegoroczny Festyn Wakacyjny rozpoczęła p. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem Ewa Piórkowska oraz Wójt Gminy Sadowne p. Zdzisław Tracz – organizatorzy Festynu. Już na wstępie nagrodzono finalistów Konkursu Fotograficznego „Rok w obiektywie – wiosna”: Justynę Gryglas, Klaudię Rostek i Piotra Akonoma. Nagrody otrzymały również rodziny – finaliści przedpołudniowej Spartakiady Rodzinnej.

Przeprowadzono również konkurs wiedzy o regionie, który polegał na wypełnieniu testu, a do którego zgłosiło się 16-tu uczestników w dwóch kategoriach wiekowych (do lat 12 i powyżej). W kategorii do lat 12 najlepszą okazała się Gabrysia Kłoczko, II miejsce zajął Jan Stanisławczyk, a III – równorzędne miejsce przypadło Milenie Kłoczko i Mikołajowi Gastołowi. W kategorii wiekowej powyżej 12 lat sklasyfikowano dwie osoby: miejsce I – Klaudia Rostek, natomiast II – Bartosz Urbankowski. Ponadto w konkursie uczestniczyli: Bartek Przybylski, Wiktor Niewiadomski, Julia Zawadzka, Szymon Piórkowski, Dawid Kamiński, Karolina Żaczek, Kacper Dominiak, Arkadiusz Kamiński, Łukasz Gede i Jan Rostek. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą o regionie.

Przybyli na ten Festyn widzowie, po oficjalnym powitaniu, mogli nacieszyć swoje oczy i uszy – folklorem i muzyką ludową, a także dyskotekową. Na scenie pokazały się zespoły ludowe: „Jarzębina” z Broku i „Sadowianki” z Sadownego oraz zespoły muzyczne: „Pin Up Girls”, „Oko” i „Vizza”, a dzieci zabawiane były przez Klauna Kluseczkę oraz zespół „Dee Dee & Tonio”, serwujący piosenki specjalnie dla tej widowni.

Oprócz oprawy kulturalnej, zadbano też o atrakcje kulinarne i promocję lokalnej twórczości ludowej oraz gastronomicznej. Liczne stoiska serwowały napoje, lody, rękodzieło artystyczne oraz atrakcyjne zabawy na najmłodszej gawiedzi.

Pomimo, że pogoda dopisała nam aż ponadto – był duży upał, widzowie docierali systematycznie na miejsce kumulacji sadowieńskich atrakcji folklorystycznych. A działo się, oj działo. Cieszymy się, że w okresie kulturowego „sezonu ogórkowego” nie zapomniano o mieszkańcach naszej Gminy i odwiedzających nas wczasowiczach. Mamy nadzieję, że Festyn Wakacyjny stanie się tradycją Sadownego, a zwłaszcza, że – jak przypomniał Wójt Gminy Sadowne p. Zdzisław Tracz – w przyszłym roku będziemy obchodzić 500-lecie powstania Sadownego.

Oj chyba za rok to będzie się działo – zapraszamy już teraz.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński