EMIGRACJA Z KACZKOWA STAREGO I NOWEGO

DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH W LATACH 1900-1915.

Emigracja z okolic Broku do Stanów Zjednoczonych (USA) zaczęła się na początku XX wieku i z dużą intensywnością trwała do wybuchu I wojny światowej, czyli praktycznie do połowy, czy nawet końca 1914 roku. Wojna na ziemiach polskich zakończyła się pod koniec 1918 roku, ale zaraz od początku 1919 roku rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka, zakończona pokojem ryskim w marcu 1921 roku. Wsie były zniszczone, spalone, ograbione przez wycofujące się od połowy 1915 roku z naszego terenu wojska rosyjskie i nadciągające za nimi wojska niemieckie. Kaczkowo było spalone. Tak więc można przyjąć, że w okresie od 1915 do 1921 roku wyjazdów z naszych okolic nie było, dopiero w 1921 i 1922 roku ruch emigracyjny zaczął się na nowo, ale dotyczył raczej wyjazdów powtórnych.

Przed I wojną światową wyjeżdżali mieszkańcy chyba wszystkich wsi dawnego zaboru rosyjskiego i Galicji. Są dokumenty potwierdzające takie wyjazdy z Grabownicy, Kaczkowa, Gliny, Sumiężnego, Nagoszewa, Małkini, Broku, Czuraja, Sadownego, Morzyczyna i innych okolicznych miejscowości. Dziś już nawet rodziny emigrantów nie zawsze pamiętają, kto i kiedy wyjeżdżał, jak miał na imię, zwłaszcza, że nie żyją już dzieci tamtego pokolenia, a wnuki nie utrzymują kontaktów z rodzinami w Polsce. Na ogół wyjeżdżali ludzie młodzi w wieku 17-25 lat. Większość emigrantów pozostała w USA, niektórzy wrócili, bo się im nie powiodło, inni wrócili do kraju po dłuższym pobycie (nazywano ich „Amerykanami”), aby za zarobione pieniądze jakoś urządzić się w kraju. W Kaczkowie Starym tak nazywano Józefa Borowego, a w Kaczkowie Nowym Antoniego Rogaskiego.

Więcej na stronie https://madzelan.cba.pl/emigracja-z-kaczkowa-starego-i-nowego-do-stanow-zjednoczonych-w-latach-1900-1915/

I od autora…