Jubileuszowy Bieg Grzymały w Sadownem

W niedzielę 2 lipca w Sadownem odbył się jubileuszowy X Bieg i VI Marsz Nordic Walking ku czci bł. ks. Edwarda Grzymały. Jako pierwszy na mecie zjawił się Grzegorz Świętoń, Klub UltraMarzenie, Strachów, z czasem 00:38:12.26.

Na starcie do dziewięciokilometrowego marszu Nordic Walking stanęło 23. zawodników, a na dłuższą o kilometr trasę biegu wyruszyło 51. miłośników biegania. Rejestracją i systemem elektronicznego pomiaru czasu podczas zawodów zajmowała się znana już nam firma Chiptiming.pl, która na swojej stronie internetowej prezentuje listę zawodników i ostateczną klasyfikację zawodów.

Głównym celem tej imprezy było przybliżenie uczestnikom postaci zamordowanego przez hitlerowców błogosławionego księdza doktora Edwarda Grzymały, ale też propagowanie zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności, popularyzacja biegania i marszu Nordic Walking, jako najprostszych form rekreacji fizycznej oraz promocja Sadownego i Gminy Sadowne – miejsc atrakcyjnych dla zdrowego wypoczynku.

Organizatorami tegorocznej imprezy sportowej byli: Gmina Sadowne, Klub Sportowy „Wicher” Sadowne, Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem i Nadleśnictwo w Łochowie. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Impreza sportowa odbyła się 2 lipca 2023 roku w Sadownem. Start: marsz o godz. 10.45, bieg o godz. 11.00. Start i meta zostały usytuowane na polanie leśnej przy wiacie Koła Łowieckiego św. Huberta.

Przed rozpoczęciem zawodów przedstawiciele Organizatorów zapaleniem symbolicznych zniczy upamiętnili: Patrona Biegu bł. ks. Edwarda Grzymałę – w miejscu jego urodzin oraz pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej mieszkańców Gminy Sadowne narodowości żydowskiej i polskiej, pogrzebanych na tzw. Majdanie, zlokalizowanym nieopodal startu i mety Biegu.

Przed zawodami kilka słów o nich powiedział p. Tadeusz Danaj – przedstawiciel KS WICHER Sadowne, jednocześnie prowadzący zawody. Następnie zawody oficjalnie otworzył Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda i Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów p. Bogusław Piątek.

O 10.45 ruszyli zawodnicy Nordic Walking, a po piętnastu minutach biegacze.  Na miejscu pozostali tylko kibice, którzy mieli okazję zapoznać się z wystawą planszową o historii sadowieńskich biegów, wziąć udział w teście wiedzy pod namiotem Nadleśnictwa Łochów, a także skorzystać z posiłku przygotowanego przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem: grillowanych kiełbasek, kanapek ze smalcem i kiszonym ogórkiem, wegetariańskich szaszłyków oraz kawy czy herbaty.

A na trasie? Zmagania zawodników z deszczem i wilgotnym powietrzem, swoimi słabościami i… nieustająca rywalizacja!!! Na mecie jako pierwszy zjawił się p. Grzegorz Świętoń ze Strachowa z czasem 00:37:39:68.

Po biegu i marszu? Na mecie wszyscy uczestnicy zawodów zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami, a przed dekoracją o zawodach i okolicy opowiedzieli: p. Krzysztof Kądziela – emerytowany pedagog, a aktualnie kustosz Muzeum Leśnictwa i Łowiectwa w Sadownem, usytuowanego obok miejsca zawodów (tam wykonano zdjęcie zbiorowe uczestników zawodów).

Pozostało już tylko podsumowanie i uhonorowanie zawodników tegorocznego Biegu i Marszu Nordic Walking – najlepszych w klasyfikacjach open i wiekowych statuetkami, które wręczyli przedstawiciele Organizatorów i instytucji wspierających sadowieński sport: p. Bogusław Piątek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów, p. Ewa Piórkowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem i p. Marcin Gręda – Zastępca Wójta Gminy Sadowne.

A oto klasyfikacja najlepszych zawodników tej imprezy sportowej:

BIEG – 10 km                                                                         

KOBIETY

Klasyfikacja open:

I miejsce – Katarzyna Śledziewska, Stary Lubotyń

II miejsce – Natalia Filipowicz, Warszawa

III miejsce – Iwona Boryszkowska, Warszawa

Klasyfikacja wiekowa 16 – 29 lat

I miejsce – Urszula Sokołowska, Chmielewo

II miejsce – Zuzanna Składanek, Morzyczyn

Klasyfikacja wiekowa 30 – 45 lat

I miejsce – Katarzyna Śledziewska, Stary Lubotyń

II miejsce – Natalia Filipowicz, Warszawa

III miejsce – Lidia Szymanik, Brańszczyk

Klasyfikacja wiekowa 46+

I miejsce – Iwona Boryszkowska, Warszawa

II miejsce – Jola Jarczyńska – Dominik, Węgrów

III miejsce – Agata Nadwodna – Stachacz, Ostrołęka

MĘŻCZYŹNI

Klasyfikacja open:

I miejsce – Grzegorz Świętoń, Strachów

II miejsce – Rafał Dzięgielewski, Natalin

III miejsce – Tomasz Gałązka, Płatkownica

Klasyfikacja wiekowa 16 – 29 lat

I miejsce – Damian Kwiatkowski, Chmielew

II miejsce – Mateusz Skory, Warszawa

III miejsce – Michał Winarski, Sadowne

Klasyfikacja wiekowa 30 – 45 lat

I miejsce – Grzegorz Świętoń, Strachów

II miejsce – Rafał Dzięgielewski, Natalin

III miejsce – Tomasz Gałązka, Płatkownica

Klasyfikacja wiekowa 46+

I miejsce – Krzysztof Dzikowski, Ostrów Mazowiecka

MARSZ NORDIC WALKING – ok. 9 km

KOBIETY

Klasyfikacja open:

I miejsce – Jolanta Zapałowska, Siedlce

II miejsce – Magdalena Wysocka, Skórzec

III miejsce – Ewa Syrek, Ostrów Mazowiecka

Klasyfikacja wiekowa 16 – 45 lat

I miejsce – Marta Syrek, Ostrów Mazowiecka

II miejsce – Agata Sędek, Sadowne

III miejsce – Katarzyna Bula, Małkinia Górna

Klasyfikacja wiekowa 46 – 59

I miejsce – Magdalena Wysocka, Skórzec

II miejsce – Ewa Syrek, Ostrów Mazowiecka

III miejsce – Dorota Mianowicz, Sadowne

MĘZCZYŹNI

Klasyfikacja open:

I miejsce – Marcin Tomczak, Ciechanów

II miejsce – Krzysztof Frąckowiak, Siedlce

III miejsce – Paweł Kowalik, Komarówka Pod

Klasyfikacja wiekowa 16 – 45 lat

I miejsce – Marcin Tomczak, Ciechanów

II miejsce – Paweł Kowalik, Komarówka Pod

Klasyfikacja wiekowa 46 – 59

I miejsce – Krzysztof Frąckowiak, Siedlce

II miejsce – Andrzej Wysocki, Siedlce

III miejsce – Leszek Borkowski, Grabianów

Nordic Walking – kobiety i mężczyźni 60+

I miejsce – Jolanta Zapałowska, Siedlce

II miejsce – Stanisław Kamiński, Nadarzyn

III miejsce – Adam Kulik, Łuków

Pełne wyniki zawodów na stronie Firmy Chiptiming.pl – http://www.chiptiming.pl/pl/zawody_szczegoly/X-Bieg-Lesny-i-VI-Marsz-Nordic-Walking-Ku-Czci-Bldr-Edwarda-Grzymaly

Najlepszym zawodnikom pp.: Katarzynie Śledziewskiej, Grzegorzowi Świętoniowi, Jolancie Zapałowskiej i Marcinowi Tomczakowi, puchary ufundowane przez Nadleśnictwo w Łochowie wręczył p. Nadleśniczy Bogusław Piątek.

Po zawodach oczywiście nie obyło się bez regeneracji wyczerpanych organizmów zawodników, dlatego też Organizatorzy przygotowali dla nich ciepły posiłek, a na deser – jagodzianki od p. Ryśka z Cukierni „Marica” w Sadownem. Zgodnie też z tradycją, uczestnicy zawodów wzięli udział w losowaniu drobnych upominków ufundowanych przez Organizatorów. Główną nagrodą był rower trekkingowy. Na zakończenie przedstawiciele Organizatorów podsumowali zawody i podziękowali ich uczestnikom.

Za przygotowanie i bezproblemowy przebieg imprezy podziękowania należą się także Organizatorom i Sponsorom, ale również wspierającym ich i biorącym udział w zabezpieczeniu imprezy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem oraz druhom z OSP Sadowne.

W imieniu Organizatorów, zapraszamy już teraz wszystkich miłośników biegów na kolejne spotkanie – podczas Biegu i Marszu pn. „Nadbużańska Szóstka”, który odbędzie się w m. Rażny na przełomie sierpnia i września br. (proszę śledzić zapowiedzi o zawodach).

Zdjęcia w Galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński