W tym roku Rażny obchodzą swoje 600-lecie!

Świętowanie czas zacząć, ale… najpierw Akcja Czysta Rzeka pn. Bug i Rażny – splecione losy / 600 lat Rażen.

Jak informuje liderka akcji p. Magdalena Gromek – Akcja Czysta Rzeka, w tym przypadku chodzi o rzekę Bug, nawiązuje do obchodów 600-lecia Rażen. Bo od rzeki się zaczęło. W tym miejscu przeprawa na drugą stronę Buga była dość łagodna i bezpieczna – było „raźnie”. Były domy, karczmy, port. Rażny były silnie związane z miejscowością po drugiej stronie rzeki – Udrzynem (który liczy już ponad 800 lat!). Lata świetności Rażen minęły. Dziś ta cicha miejscowość jest bogata w piękną przyrodę (to kluczowa ostoja ginącego ptaka – kulika wielkiego). Niestety, bogata też jest w odpady… Dolina Bugu to nasz dom. A świętowanie w stosie śmieci to nic przyjemnego. Zapraszamy do sprzątania i świętowania razem z nami!

W ramach Akcji Czysta Rzeka zaplanowano posprzątanie brzegu rzeki Bug w okolicach Rażen, a do tego potrzeba oczywiście jak najwięcej wolontariuszy. Akcja odbędzie się 6 kwietnia 2024 roku i jest nawiązaniem do obchodów 600-lecia miejscowości Rażny.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Akcji zapraszamy do rejestracji na stronie https://system.operacjarzeka.pl/?actionSlug=bug-i-razny-splecione-losy-600-lat-razen&actionId=1608.

Tekst: Sławek Chyliński

Źródło: https://system.operacjarzeka.pl/?actionSlug=bug-i-razny-splecione-losy-600-lat-razen&actionId=1608