Problem ze stopami! Pomocy!

Kto zajmie się zdiagnozowaniem i leczeniem oraz profilaktyką zmian chorobowych, powstających w obrębie stóp i paznokci? Oczywiście jest to zadanie dla specjalisty w tym zakresie – podologa.

Podologia jest odpowiedzią na rosnące potrzeby pacjentów, którzy borykają się z różnymi problemami w obrębie stóp. Jej rozwój wymusił powstanie nowego zawodu i specjalizacji, jaką jest podolog. Osoba ta posiada kompleksową wiedzę na temat anatomii, fizjologii i wszelkiego rodzaju schorzeń kończyn dolnych. Trzeba jednak pamiętać, że podologia to nie leczenie, ale profilaktyka by leczenie niekoniecznie było.

Podologia jest dziedziną, która skupia się na różnego rodzaju dolegliwościach w obrębie stóp i stawu skokowo-goleniowego. Łączy w sobie wiedzę z dermatologii, ortopedii, angiologii, neurologii i osteologii. Zakres jej zainteresowań obejmuje nie tylko skórę, ale także tkanki podskórne, mięśnie, układ kostny oraz paznokcie. Podologia w Polsce nadal się rozwija i zaczyna już docierać do najmniejszych miejscowości, czego przykładem jest niedawno powstały w Zieleńcu Gabinet Podologiczny, w którym na wizyty specjalistyczne przyjmuje podolog p. Ewa Załuska.

Rekonstrukcja paznokcia pourazowego.

Podolog, czyli specjalista od stóp…

Podolog może być nazywany specjalistą od stóp. Jest to osoba, która ukończyła specjalistyczne kursy lub studia podyplomowe. Posiada ona wiedzę teoretyczną i praktyczną nie tylko na temat diagnostyki i leczenia schorzeń, ale także anatomii, fizjologii i biomechaniki kończyn dolnych.

Zawód podologa został wpisany do rejestru w 2015 roku. Ma wiele wspólnego z medycyną, jednak osoba, która go wykonuje, nie musi być z wykształcenia lekarzem. Niemniej jednak jest to specjalista, posiadający odpowiednie kwalifikacje do pracy z klientem.

Czym zajmuje się podolog?

Podolog zajmuje się:

– diagnozowaniem,

– pierwszą pomocą,

– profilaktyką i prewencją wspierającą leczenie np. odciska lub wrastającego paznokcia.

Opracowanie wrastającego paznokcia.

Do tego udziela wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji, zaopatrzenia ortotycznego oraz doboru odpowiedniego obuwia. Na różnych etapach procesu leczniczego współpracuje ze specjalistami z innych dziedzin: lekarzami, pielęgniarkami i fizjoterapeutami.

W swojej codziennej pracy podolog posługuje się specjalistycznymi narzędziami, a jego gabinet jest wyposażony także w różnego rodzaju urządzenia, które umożliwiają przywrócenie stopom prawidłowego wyglądu i sprawności. Posiada on także uprawnienia do wykonywania zabiegów z zakresu podochirurgii.

Zabiegi, które może wykonać podolog to:

– plastyka wałów okołopaznokciowych – lekarz pediatra (głęboka ingerencja) lub lekarz podolog),

– plastyka opuszka palca,

– pedicure podologiczny,

– klamry ortonyksyjne,

– skrócenie przerośniętej płytki paznokciowej,

– rekonstrukcja płytki paznokciowej,

– wsparcie przy leczeniu grzybicy stóp i paznokci poprzez regularne, w odstępach 3. do 6. tygodni zabiegi specjalistyczne podologiczne,

– opracowanie pękniętych pięt,

– usuwanie odcisków, modzeli, brodawek wirusowych i nagniotków.

Kto może skorzystać z pomocy podologa i na co może liczyć?

Usunięcie odciska.

Z pomocy podologa może skorzystać każdy, ale najczęściej korzystają klienci, którzy mają problem z wrastającymi paznokciami, bolesnymi odciskami, brodawkami wirusowymi, infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi lub nadmierną potliwością. Do gabinetu zgłaszają się również osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. cukrzycą), dającymi powikłania w obrębie stóp. Podolog, wykonując zabieg specjalistyczny, doprowadza skórę do tego stopnia, aby nie było konieczności jej leczenia oraz udziela różnorodnych wskazówek dotyczących profilaktyki.

Pacjenci podologiczni wymagają holistycznego podejścia co oznacza, że terapia holistyczna podchodzi do człowieka jako do całości. Od specjalisty oczekują także zrozumienia i empatii, a także umiejętności stworzenia intymnej i przyjaznej atmosfery w trakcie wizyty.

Dobry podolog jest odpowiedzialny. Dlatego, gdy diagnozuje swoich pacjentów, robi to bardzo wnikliwie. W razie potrzeby zleca dodatkowe badania lub konsultuje się ze specjalistami z innych dziedzin. Stale podnosi swoje kwalifikacje (służą ku temu szkolenia, kursy, sympozja, kongresy podologiczne i spotkania naukowe), dzięki czemu w codziennej pracy może opierać się nie tylko na własnym doświadczeniu, ale też na najnowszej wiedzy medycznej.

Jak skontaktować się ze specjalistą podologiem?

Polecam: Gabinet Podologiczny p. Ewy Załuskiej w Zieleńcu. Pani Załuska oferuje ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte w Austrii. W czasie Jej pobytu poza granicami Polski prowadziła swoją działalność gospodarczą z usługami podologicznymi w Wiedniu wspólnie z pracownikami i uczniami w tym zawodzie.

Kontakt:

Ewa Załuska, Zieleniec 68, 07-140 Sadowne, woj. mazowieckie

tel.: 606 945 451

e-mail: ewa.zaluska69@gmail.com

Szczegółowe informacje i referencje  https://www.fusspflege-ewa.at/, również na stronie https://www.facebook.com/ewa.zaluska.3

Tekst: Sławek Chyliński/Ewa Załuska

Foto: https://www.facebook.com/ewa.zaluska.3

Źródła:

https://instytutpodologii.pl/porady/specjalista-podolog/

https://www.facebook.com/ewa.zaluska.3