Wernisaż poplenerowy…

W tym roku to już XXIV Plener Malarski im. E. Hermana w Sadownem. 10 maja 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się wernisaż poplenerowy.

XXIV Plener Malarski w Sadownem jeszcze trwa. Zaplanowano, iż odbędzie się w terminie od 30 kwietnia do 13 maja br., a na wernisaż poplenerowy artyści zaprosili mieszkańców Sadownego na piątkowe popołudnie 10 maja.

Podczas oficjalnego otwarcia wernisażu padły słowa podziękowania zarówno ze strony artystów, w imieniu których zabrała głos komisarz pleneru p. Teresę Urbanowska, jak i przedstawicieli naszej Gminy, opiekunów i współorganizatorów pleneru: p. Waldemara Cyrana – Wójta Gminy Sadowne i p. Ewy Piórkowskiej – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem. Deklarowano również kontynuację organizowania w kolejnych latach pleneru, który pozytywnie wpływa na promocję Gminy Sadowne, a jednocześnie umożliwia naszym mieszkańcom udział w nim i w organizowanych przez artystów warsztatach oraz bezpośredni kontakt ze sztuką i jej wybitnymi twórcami.

Warto przypomnieć, że od kilku lat sadowieński plener ma swojego Patrona. Jest nim ś.p. prof. Edward Herman, pomysłodawca i organizator poprzednich plenerów, a jednocześnie wieloletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Sadownem. W kilku słowach o Patronie opowiedział p. Krzysztof Kądziela – emerytowany nauczyciel, współpracownik p. Hermana, obecnie też kustosz Muzeum Leśnictwa i Łowiectwa w Sadownem.

W tym roku artyści w czasie całego pleneru gościli u p. Alfreda Robaka w Ostoi Dworskiej, która zlokalizowana jest w Ociętem – już deklarują powrót za rok, podczas jubileuszowego XXV Pleneru.

A podczas uroczystego wernisażu, który odbył się 10 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem można było obejrzeć efekty kilkudniowej pracy artystów – zamiejscowych i lokalnych. Zwiedzający wystawę byli pełni podziwu dla pomysłowości twórców i jakości prezentowanych prac. Wernisaż uświetniły też Panie z Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”, z którymi obecni mieli okazję zaśpiewać pieśń o Sadownem, a właściwie wspólnie tylko refren, który bardzo „wpada w ucho”:

Ja kocham Sadowne, ja kocham

to miejsce wśród kwiatów.

Ja kocham Sadowne, to miejsce

przyjaznych klimatów.

Ja kocham Sadowne, to miejsce,

gdzie żyje się cudnie.

Dzwonami w południe oznajmia,

że warto tu żyć.

Przypomnijmy też, że w tym roku w plenerze uczestniczyło siedemnastu artystów. Panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem przygotowały dla nich na pożegnanie pamiątkowe statuetki – bardzo, bardzo ciekawe i niespotykane (grunt to mieć dobry pomysł). A kto uczestniczył w tegorocznym plenerze? Oto ta grupa artystów:

Wystawę poplenerową można jeszcze obejrzeć w niedzielę 12 maja od godz. 10 do godz. 13. Jeśli jest ktoś zainteresowany podziwianiem prac naszych artystów w innych godzinach, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 502-086-989. Serdecznie zapraszamy!

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński