Dożynki Gminno – Parafialne 2024

15 sierpnia 2024 r. w Sadownem odbyły się jubileuszowe X Dożynki Gminno – Parafialne.

Hasło przewodnie tegorocznych Dożynek to: „ZIARNO WIARY, ŻNIWO MIŁOŚCI, 500 LAT PARAFIALNEJ JEDNOŚCI”, a ich gospodarzem było sołectwo Grabiny.

15 sierpnia br. przypada również 104. rocznica „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego. Z uwagi na to postanowiono tego dnia uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Ojczyzny. Przed uroczystościami dożynkowymi na grobie poległego na naszym terenie w 1920 roku nieznanego żołnierza Wojska Polskiego oraz grobie żołnierzy poległych tu we wrześniu 1939 roku złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze.

Główne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św., koncelebrowaną przez proboszcza ks. Antoniego Kunickiego i byłego proboszcza ks. Stanisława Wojciechowskiego, która odbyła się na placu targowym przy kościele parafialnym.

Przygotowane przez poszczególne sołectwa wieńce dożynkowe i ich asysty, po powitaniu przed kościołem przez proboszcza parafii ks. Antoniego Kunickiego, w uroczystym korowodzie dotarły na miejsce celebry. Korowód poprowadzili tegoroczni Starostowie Dożynek – Państwo Magdalena i Michał Zadrożni. Po mszy św. dalszą część uroczystości poprowadził Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda, a dożynkowe obrzędy i ceremoniał dożynkowy wykonał Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.

W imieniu gospodarzy uroczystości – Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana i proboszcza parafii Sadowne ks. Antoniego Kunickiego – p. Gręda powitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się: p. Maciej Górski – senator RP, p. Marek Renik – Wicestarosta Węgrowski, księża tej parafii, p. Tomasz Szymanik – Przewodniczący Rady Gminy Sadowne wraz z radnymi, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy, strażacy OSP oraz mieszkańcy, rolnicy gminy i parafii Sadowne, którym poświęcona była ta uroczystość.

Po oficjalnym powitaniu, ceremoniał dożynkowy rozpoczął swoim występem Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, następnie Starostowie Dożynek przekazali włodarzowi Gminy p. Waldemarowi Cyranowi oraz jego małżonce Katarzynie obrzędowy chleb, upieczony z tegorocznych zbiorów zbóż. Po obrzędzie dzielenia się chlebem, zabrali głos przybyli na uroczystość goście: p. Maciej Górski i p. Marek Renik.

Następnie nagrodzono laureatów przeprowadzonego wcześniej konkursu na „Najpiękniejszy ogród Gminy Sadowne 2024”. Oto jego wyniki:

I miejsce – Marek Gałązka, Sojkówek

II miejsce – Bartosz Ołdak, Wilczogęby

III miejsce – Monika Zakrzewska, Sadowne

Wyróżnienie m.in. za innowacyjność i za ciekawe pomysły na wykorzystanie materiałów wtórnych również otrzymał właściciel najwyżej ocenionego ogrodu w Konkursie – p. Marek Gałązka.

Nagrody wręczyli Organizatorzy Konkursu oraz jego sponsorzy: za miejsca I-III – PSB Mrówka Sadowne i za wyróżnienie – Sklep Ogrodniczy AGAWA w Sadownem.

Powołana przez Organizatorów Komisja Konkursowa w składzie: p. Danuta Rasińska, p. Ewa Piórkowska i ks. Piotr Pędzich oceniła wieńce dożynkowe uczestniczące w konkursie pn. „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy 2024”. Do Konkursu zgłoszono 16 wieńców.

W tym roku za najładniejsze wieńce Komisja nagrodziła sołectwa:  

W kategorii wieńców tradycyjnych

I miejsce – Sojkówek

II miejsce – Grabiny

III miejsce – Płatkownica

Wyróżnienia: Morzyczyn Włościański i Morzyczyn Włóki

W kategorii wieńców nowoczesnych

I miejsce – Rażny

II miejsce – Szynkarzyzna

III miejsce – Kołodziąż

Niezależną od kategorii nagrodę proboszcza parafii Sadowne ks. Antoniego Kunickiego otrzymał wieniec p. Barbary – dopiero przy odbieraniu nagrody wszyscy dowiedzieli się, iż wieniec został wykonany przez p. Barbarę Zawadzką z Krupińskiego.

Laureaci Konkursu odebrali puchary, dyplomy i nagrody pieniężne z rąk przedstawicieli Organizatorów i sponsorów.

Po rozstrzygnięciu konkursów, obecnych na uroczystości zaproszono do okalających plac stoisk gastronomicznych, przygotowanych głównie przez Koła Gospodyń Wiejskich gminy Sadowne i GOK Sadowne. Dzieci miały tu okazję spotkać się także z alpakami pod namiotem firmy Alpakoterapia Zommer z Wilczogąb. Na zakończenie uroczystego spotkania na scenie ponownie zagościł Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”.

Podsumowując, przypominamy: tegoroczne uroczystości dożynkowe przygotował Urząd Gminy w Sadownem, Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Sadownem i Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W przygotowaniu Dożynek i zabezpieczeniu wzięli udział druhowie z OSP Szynkarzyzna.

Wszystkim wielkie dzięki, w tym szczególnie pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem, bez których nie doszlibyśmy do tegorocznego Jubileuszu Dożynek Gminno – Parafialnych w Sadownem.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Zobacz też film>>>

Tekst/Foto: Sławek Chyliński