W zgodzie z naturą…

2014.03.18.7Nasz ogród może stać się prawdziwym rajem dla wielu kolorowych i pożytecznych stworzeń. Preferujmy naturę!

2014.03.18.6Każdy ogród można zaplanować w ten sposób, aby stał się przyjaznym miejscem dla zwierząt, które z przyjemnością będziemy obserwować. Nawet niewielki ogród może przypominać arkę Noego dzięki bogactwu owadów, ptaków, płazów oraz małych ssaków. Zainteresowanie zwierząt najprościej wzbudzić, zostawiając dla nich wodę i pożywienie. Aby jednak skłonić je do stałego zamieszkania, musimy stworzyć dla nich bezpieczne schronienia i spokojne miejsca do rozrodu.

Możliwość obserwowania dzikiej przyrody z bliska uczy dzieci i dorosłych harmonijnego obcowania z naturą. Ogród pełen owadów i ptaków może stać się naszą małą częścią wielkiego ekosystemu.

OMałe naturalne stawy z rybami, chronione przed kotami i ptakami za pomocą nierzucających się w oczy drucianych ogrodzeń, otoczone kwitnącymi roślinami zwabią pszczoły i motyle.

Miododajne zioła i pachnące krzewy przyciągają do ogrodu roje kolorowych motyli.

W ogrodzie musimy być bardzo ostrożni, używając pestycydów. O ile to możliwe należy ich zupełnie unikać. Są one zabójcze zarówno dla szkodników, jak i dla gatunków pożytecznych. Ogrody pełne bogatych w nektar kwiatów są idealnym środowiskiem dla pszczół. Nektar może być dostarczany zarówno przez rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie, przez kwitnące drzewa i krzewy owocowe oraz warzywa.

2014.03.18.5Motyle szczególnie dobrze czują się w przepełnionych słońcem ogrodach, w których pozwolimy rosnąć naturalnym dzikim roślinom. Okres żerowania motyli może zostać znacznie wydłużony dzięki późno kwitnącym wrzosom. Ale najbardziej lubianą rośliną przez motyle jest budleja Dawida, zwana motylim krzewem, ze swoimi długimi jasnofioletowymi kwiatostanami. Chętnie odwiedzane przez motyle są też popularne byliny – hebe i nawłoć.

Ptaki możemy zachęcić do odwiedzin lub zamieszkania w naszym ogrodzie, umieszczając w nim karmniki i budki lęgowe. Aby zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i umożliwić budowę gniazd, warto zachować w ogrodzie ustronne miejsca, porośnięte gęstą roślinnością. Naturalnym źródłem pokarmu dla ptaków mogą być owoce i ich nasiona pozostawione przez nas na krzewach, drzewach i ogrodowych bylinach. Dla ptaków atrakcyjnymi kąskami są owoce i nasiona jarzębiny, głogu, kaliny czy ostrokrzewu.

Woda jak magnes przyciąga wiele owadów. Ważki, chrząszcze pływaki, nartniki są stałymi mieszkańcami sadzawek i stawów. Żaby dobrze czują się w oczkach ocienionych drzewami. Chrząszcze i motyle lubią spijać krople wody z liści zraszanych przez ogrodowe fontanny.

2014.03.18.3Jeże są pożytecznymi gośćmi w naszych ogrodach. Zjadają duże ilości nagich ślimaków i chrząszczy. Możemy zachęcić jej do nocnych wizyt, wystawiając dla nich o zmierzchu miseczki z pokarmem dla kotów. Wiewiórki najlepiej czują się w ogrodach z wysokimi drzewami, które służą im jako mieszkanie. Przepadają za orzeszkami.

Istotnym elementem wiejskich ogrodów może być ul. Dla pszczół najlepiej zasadzić krzewy agrestu, czerwonej i czarnej porzeczki oraz śliwy, grusze, dzikie jabłonie oraz truskawki. Pszczoły lubią też kwiaty groszku, bobu, kabaczka, pomidorów i fasoli szparagowej.

Tekst/foto: Sławek Chyliński