W maju jest co robić

2014.05.06.4W ogrodzie rozkwitają różnokolorowe kwiaty, drzewa owocowe mienią się kolorami płatków rozwijających się pąków owocowych, ale jest też dużo pracy.

2014.05.06.1W naszych sadach zakwitły drzewa owocowe, ale nie zapominajmy, że w tym okresie, podczas kwitnienia i tworzenia zawiązków owocowych, rośliny będą potrzebowały wzmocnienia nawozami. Młode drzewka i krzewy owocowe powinny otrzymać dawkę nawozu azotowego, który rozsypujemy w obrębie korony, mieszając go jednocześnie z ziemią. Podobnie, zastosujmy nawóz do drzew starszych, które rosną na słabych glebach występujących na naszym terenie. Wskazane jest też rozsypanie kolejnej dawki nawozu wieloskładnikowego.

2014.05.06.2Maj jest też okresem przeprowadzania pierwszych oprysków w sadzie przeciwko chorobom grzybowym – rdzy, plamistości i parchowi. Dobrze jest użyć preparatów grzybobójczych np. Miedzianu lub Kaptanu. Zwracajmy też uwagę na wygląd młodych pędów drzew i krzewów, który może wskazywać obecność pierwszych szkodników. Nie wahajmy się zastosować preparat do likwidacji takich szkodników, ale zwracajmy uwagę, aby nie zrobić krzywdy owadom zapylającym – preparaty najlepiej użyć przed wieczorem, gdy „zapylacze” zakończą pracę w naszym sadzie.

Po przymrozkach, których w tym okresie nie da się nam uniknąć, zróbmy przegląd kwitnących drzew i krzewów i usuńmy przemarzłe pędy, a także nadmiar zalążków na konarach. Drzewa i krzewy „odwdzięczą” się nam nowymi przyrostami i bardziej wyrośniętymi owocami w okresie ich zbiorów.

2014.05.06.3W pozostałej części ogrodu nie zapomnijmy o przycięciu krzewów, które już kwitły, np. forsycji, tawuł lub wierzby ozdobnej. Natomiast na iglakach sprawdźmy czy nie rozwijają się ogniska szkodników np. przędziorków. Ich żerowanie trzeba będzie przerwać preparatem Karate, Confidor lub Provado Plus. Być może będziemy musieli po zimie i przymrozkach usunąć niektóre krzewy lub drzewa w całości, ale zawsze można w ich miejsce posadzić nowe, które odmienią wygląd naszego ogrodu. W tym okresie mamy też jeszcze czas na realizację swoich pomysłów w zakresie aranżacji naszych ogrodów, a także tworzenia kompozycji z nowych nasadzeń. Jeśli mieliśmy takie pomysły, nie bójmy się ich zrealizować. Wiele drzew i krzewów ozdobnych oczekuje na nas po przystępnych cenach w lokalnych szkółkach ogrodniczych.

2014.05.06.5A wracając do ogrodu, w maju dość szybko zaczyna rosnąć nasz trawnik, który będziemy musieli już teraz systematycznie kosić. Uzupełniamy też widoczne braki w murawie poprzez dosianie odpowiedniego rodzaju trawy. W warzywniku możemy już posadzić selery i pory, które okrywajmy jednak podczas zagrożenia przymrozkami. Warzywnik wymaga też systematycznego usuwania rosnących tam chwastów i podlewania.

OW oczku wodnym musimy czuwać, podczas upalnych dni, nad klarownością wody – trzeba je napowietrzać poprzez zastosowanie fontann, napowietrzaczy czy wodospadów w celu niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się glonów, a także natlenienia wody, co jest konieczne w przypadku zarybienia naszego stawu. Profilaktycznie też można zastosować preparat antyglonowy i nie dokarmiać w nadmiarze ryb, gdyż resztki pokarmu powodują zanieczyszczenia wody i rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Tekst/foto: Sławek Chyliński