Letnie cięcie

2013.09.11Trwa jeszcze lato, ale powoli przygotowujemy się do jesiennych porządków w ogrodzie.

Po gorącym lecie w naszych ogrodach na pewno wystąpią jakieś ubytki w nasadzeniach, dlatego już teraz powinniśmy zaplanować posadzenie w te miejsca nowych drzew i krzewów. Zrobimy to jesienią, gdyż warunki pogodowe sprzyjają wtedy przyjęciu się młodych nasadzeń. Jeśli wybraliśmy już konkretne miejsca do tego celu, to dobrze jest już w sierpniu wzbogacić glebę w substancje organiczne np. poprzez wysianie nasion roślin na zielony nawóz (np. facelii).

2013.07.15.1Wskazane jest wykonanie obecnie letniego cięcia drzew – prześwietlenie jabłoni, których owoce dojrzewają w końcu sierpnia lub na początku września. Cięcie to ma na celu usunięcie młodych przyrostów i odsłonięcie owoców, które wymagają dostępu światła podczas nabierania koloru przy dojrzewaniu. Nie zapomnijmy też o wykonaniu cięcia prześwietlającego wiśni i czereśni, wycinając najcieńsze gałązki – w przypadku tych drzew cięcie wykonuje się zawsze po zbiorze owoców, a nie wiosną. Możemy też rozluźnić korony śliw, ale po ich zbiorze – rany po cięciu łatwiej zabliźnią się przed nadchodzącą zimą.

Zebranie owoców porzeczek i agrestu jest również sygnałem do wykonania cięcia tych krzewów. Usunięcie konarów kilkuletnich pozwoli na rozwinięcie się młodych łodyg, a przycięcie niektórych z nich, umożliwi im swobodne lub ukierunkowane przyrosty wiosną.

Przy wykonywaniu cięcia nie zapomnijmy o zagrożeniu infekcjami chorobowymi, dlatego też, na wszelki wypadek, powinniśmy rany po cięciach posmarować preparatem, który nie dopuści do zrakowaceń lub zgorzeli. Zastosujmy Funaben 03 PA lub Topsin, ewentualnie specjalną maść ogrodniczą z zawartością tych substancji, która dostępna jest w każdym sklepie ogrodniczym.

Tekst/foto: Sławek Chyliński