Świąteczny ogród?

OZbliża się Boże Narodzenie. W tym roku inaczej, ale może uda się spędzić je w zimowej atmosferze.

2014.12.11.11Tradycyjnie w te Święta ozdabiamy w naszych domach choinki, ale też świąteczne dekoracje można zobaczyć w naszych ogrodach – przystrojony ogród może być znakomitą wizytówką naszego domu, lampki świecące wieczorami na ośnieżonych drzewkach tworzą niezwykłą, świąteczną atmosferę i efekt tajemniczości.

Sznury, łańcuchy świecących lampek rozwieszamy zazwyczaj na drzewku iglastym, ale musimy pamiętać, że lampki takie powinny być przystosowane do wykorzystania na zewnątrz. Aby efekt świątecznego wystroju drzewka był widoczny zarówno w nocy, jak i w dzień, powinniśmy – obok świecących lampek – umieścić różnokolorowe bombki i inne ozdoby. Jeśli nasz ogród pozbawiony jest okazałego iglaka, który zamienimy na ozdobną choinkę, to łańcuchy lampek lub ozdoby możemy umieścić na innych drzewach, a także krzewach, czy też np. balustradach balkonów, schodów lub altanach. Dobrze jest, gdy pośród ogrodowych ozdób świątecznych rozwiesimy różne owoce – jabłka, orzechy, które będą nie lada atrakcją dla zwierząt odwiedzających nasz ogród.

2014.12.11.12Efektowne też jest tylko podświetlenie drzewka lub fragmentu ogrodu.

2014.12.11.14Jeszcze przed Świętami możemy też samodzielnie wykonać wieniec adwentowy, w skład którego wchodzą 4 świece symbolizujące 4 tygodnie Adwentu – wystarczy kilka splecionych gałązek iglaka lub witek wierzbowych i oczywiście jakieś dodatki, wedle uznania. Takie „cacko” będzie świetną dekoracją naszego stołu.

2014.12.11.13Wieniec Bożonarodzeniowy może też przyozdobić drzwi wejściowe domu, ale w tym przypadku nie polecamy umieszczania tam świec.

Możemy pokusić się o zakupienie takiej ozdoby, ale zazwyczaj są one wykonane ze sztucznych elementów, a przecież nie o to chodzi. Wykonajmy ozdoby sami – wystarczą chęci, pomysł, trochę ozdób – efekt murowany.

Jeśli wykonacie Państwo tego rodzaju ozdoby lub dekorację w ogrodzie, to zachęcamy do pokazania jej i podzielenia się pomysłem z innymi. Prosimy o przesyłanie zdjęć z krótkim opisem, a obiecujemy, że będziemy prezentować je na naszym Portalu.

Tekst: Sławek Chyliński