Bal nad balami…

wichersadowneTysiąc lat przeminie, tradycja nie zginie – WICHER to właśnie my!

24 stycznia w Gminnej Hali Sportowej w Sadownem odbył się I Bal Charytatywny na rzecz Klubu Sportowego „Wicher” Sadowne. Tego dnia i w jednym miejscu zebrała się masa ludzi, którzy w zamiarze mieli uczestniczyć w balu karnawałowym, a jednocześnie wesprzeć szczytny cel – dalszą działalność lokalnego Klubu Sportowego, jakim jest sadowieński „Wicher”.

Przygotowanej oprawy tej imprezy nie powstydziliby się organizatorzy znanych z mediów gali mistrzów sportu. Już na wstępie uczestnicy balu mieli okazję zapoznać się z osiągnięciami „Wichra”, co potwierdzały wyeksponowane puchary, medale i dyplomy, które w ostatnich latach zgromadziły drużyny i zawodnicy naszego Klubu. Prowadzący tę imprezę, p. Kamil Koroś w kilku słowach powiedział o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości „biało-zielonych”.

Klub Sportowy „Wicher” Sadowne został utworzony 22 lutego 2009 r., lecz tradycjami i nazwą nawiązuje do powstałego w 1956 r. w Sadownem KS-u „Wicher”. Prezesem ówczesnego Klubu został Profesor LO Mieczysław Chmielewski, który m.in. trenował LZS, a na przełomie lat 70 i 80 występujący w rozgrywkach OZPN Siedlce Klub Sportowy LKS „Silikaty” Sadowne. Profesor Chmielewski wraz z żoną Haliną, a później także Profesorem Jerzym Paruszkiewiczem, przez ponad 30 lat sprawiali, że sportowcy z Sadownego wygrywali zawody wojewódzkie, a nawet zajmowali czołowe lokaty w imprezach ogólnopolskich i międzynarodowych w takich dyscyplinach, jak: lekkoatletyka, gimnastyka artystyczna, biegi przełajowe, biegi narciarskie, strzelectwo, trójbój obronny, czy też biathlon. Od roku 1981 KS „Wicher” zawiesił swoją działalność. Ponownie Klub został reaktywowany w roku 2009 (zebranie założycielskie). Pierwszym Prezesem Klubu został p. Kamil Koroś, po nim tę funkcję sprawowali jeszcze: p. Tadeusz Kobus i p. Sebastian Kowalczyk. Obecnie funkcję Prezesa Klubu pełni p. Emil Filipiak, a zastępcą jest p. Sebastian Kowalczyk. Od 2010 r. seniorzy KS „Wicher” walczą w rozgrywkach OZPN Siedlce, drużyny juniorskie występują w swoich odpowiednikach ligowych. W klasie B graliśmy przez 3 sezony. W 2012 r. awansowaliśmy do rozgrywek w klasie A i do dziś w tej lidze walczymy. KS „Wicher” zrzesza dziś około 80 piłkarzy. Są to: drużyna seniorska (trenerem jest p. Tomasz Tyszka) i 3 drużyny młodzieżowe – Juniorzy U-19 (trener p. Rafał Wyszomirski), Trampkarze U-15 (trener p. Sebastian Kowalczyk) i Młodziki U-13 (trener p. Maciej Ojdana). Należy również wspomnieć o sekcji siatkarskiej, która godnie reprezentuje barwy klubowe, biorąc czynny udział w rozgrywkach Ligi Piłki Siatkowej w Ostrowi Mazowieckiej oraz na różnego rodzaju turniejach. Sekcja liczy 20 siatkarzy. Plany na przyszłość mamy ciekawe i ambitne – z pomocą władz lokalnych, przedsiębiorców oraz wszystkich życzliwych nam mieszkańców cel powinien zostać osiągnięty (budowa stadionu, szkolenie młodzieży na wysokim poziomie, czego efektem ma być podniesienie poziomu sportowego oraz infrastrukturalnego naszego Klubu). Dziś jesteśmy dumni i szczęśliwi z organizacji tego uroczystego balu, przyszedł w końcu czas, aby podziękować i obdarować pamiątkowymi statuetkami osoby, które włożyły mnóstwo pracy w rozwój KS „Wicher”.

Nic dodać, nic ująć. Kilka słów na temat współdziałania Klubu i lokalnego samorządu usłyszeliśmy z ust obecnego na balu Wójta Gminy Sadowne p. Waldemara Cyrana, a następnie statuetki, wręczane przez Prezesa KS „Wicher” p. Emila Filipiaka i prowadzącego imprezę p. Kamila, trafiły do rąk zasłużonych – pp. Ryszarda Wardy, Michała Jaszczyńskiego, Sebastiana Kowalczyka, Kamila Korosia. Statuetki przyznano też p. Tadeuszowi Kobusowi i p. Krzysztofowi Karasiowi, którzy jednak nie mogli ich osobiście odebrać.

Prowadzący nie zapomnieli też podziękować darczyńcom, którzy od kilku lat starają się wspierać działalność Klubu. Wśród najbardziej zasłużonych w tym zakresie znajdują się m.in.: pp. Robert Zawadzki, Ryszard Zawadzki, Grzegorz Opieka, Dariusz Nowak, Jarosław Matusik, ks. Stanisław Wojciechowski, Marek Gajewski, Piotr Filipiak, Mariusz Krysik, Roman Jóźwik, a także Market Budowlany „Sadpol”, firma „Kartronica” – Rembelszczyzna i Oddział Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sadownem.

Część oficjalną uświetnił również swoim występem Młodzieżowy Zespół Taneczny, w skład którego wchodzą tegoroczni maturzyści miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Młodzież zaprezentowała walca, którego układ został przygotowany przez opiekunów Zespołu, państwa Mirosławę i Marka Reników.

No cóż, ale przecież to był bal. Owszem – potem już były tańce, tańce, tańce… do przebojów różnych dekad wykonywanych przez Zespół Muzyczny „AKORD”. Natomiast obsługę techniczną imprezy charytatywnie zagwarantowała firma „Soundstream” p. Pawła Zyśka. Oczywiście też potrawy – swoim kunsztem kulinarnym mogło wykazać się sadowieńskie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, które pod okiem instruktorek pp. Elżbiety Rukat i Marii Dobies przygotowało i wykonało menu oraz zadbało o fachową i estetyczną formę jego podania.

Ale jeszcze w międzyczasie nie zabrakło też głównego akcentu tego spotkania – gromadzenia funduszy na bieżącą działalność Klubu. Zainteresowani mogli zakupić przekazane przez darczyńców obrazy, wyroby z gliny, książki oraz specjalnie na tę okazję wytworzone gadżety z barwami i herbem KS „Wicher” w postaci koszulek i kubków. Pojawiła się też nowa forma działalności klubowej – rozgrywki piłki nożnej pań. Tym razem w rolę zawodniczek wcieliły się uczestniczki balu, które z zapałem rywalizowały na – „parkiecie”. Może warto przemyśleć utworzenie takiej drużyny, bo zapał i chęci już są. Szkoda tylko, że nie doszło do wymiany koszulek po zakończonym meczu!

Podsumujmy – I Bal Charytatywny w Sadownem udał się w 100. procentach. Chyba wszyscy jego uczestnicy to potwierdzą. Może ranga balu pozwoli na zmianę jego nazwy na Galę Sportu – sadowieńskiego sportu.

A dla Klubu? Wszystkiego dobrego i dalszych sukcesów w reprezentowanych dziedzinach sportu.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński