SADOWIANKI – Niedziela Palmowa

sad104SADOWNE – NIEDZIELA PALMOWA

1 kwietnia 2012 r. – w Gminnym  Ośrodku Kultury w Sadownem odbył się pierwszy Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła. W godz. 10.00 – 16.00 przy pięknej pogodzie niedzieli palmowej mieszkańcy Gminy Sadowne i goście spoza niej mieli okazję wstąpić do GOK i wziąć udział w tej imprezie. Na kiermaszu mogliśmy obejrzeć i zakupić wielkanocne ozdoby, rękodzieło wykonane przez twórców z Sadownego i okolic oraz posmakować produktów kulinarnych, związanych z czasem Świąt Wielkanocnych. Te zostały przygotowane przez panie Teresę Gałązka z Komorowa i Martynę Częścik z Żulina. Z innych gmin swoją twórczość prezentowały panie Małgorzata Pepłowska z Ruchny, Katarzyna Krasna z Liwa i Magdalena Karłowicz – Iwanicka z Dąbrówki.

Sadowne i okolice reprezentowane były przez panie Agnieszkę Narowską, Barbarę Stanisławczyk, Katarzynę Młynarczyk, Annę Bubrzyk, Ewę Piórkowską i Sylwię Ilczuk. Ponadto mogliśmy oglądać prace pań: Zuzanny Wycech, Ireny Wardy i Haliny Żach oraz Grażyny Wódka. Dzieci uczęszczające do biblioteki i na koło plastyczne w GOK również miały swoje stoiska.

 sad105Kiermasz został uświetniony przez występ „SADOWIANEK”, które przygotowały i pięknie zaprezentowały specjalny program związany z Niedzielą Palmową.

sad106

Basia Wróbel, Krysia Wetoszka i Andrzej Olton

Osoby odwiedzające kiermasz miały okazję zobaczyć wystawę fotograficzną prac Artura Podgórskiego „Przez Obiektyw” i zwiedzić Izbę Etnograficzną Muzeum Ziemi Sadowieńskiej. Film na You Tube.

SIEDLCE

Siedlce 8-9 sierpnia 2012 r. – XIX Międzynarodowy Dzień z Doradztwem Rolniczym, na Siedleckich Błoniach występowały ludowe zespoły artystyczne w tym również SADOWIANKI.

KOZIENICE

W dniu 26 sierpnia 2012 r. odbyła się po raz czternasty największa impreza rolnicza na Mazowszu – Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach. Jak co roku także Powiat Węgrowski miał swoją delegację, która liczyła  60 osób.

W roli starostów dożynkowych  powiatu węgrowskiego wystąpili Katarzyna i Waldemar Cyranowie ze wsi Płatkownica, gmina Sadowne.

W korowodzie nieśli oni chleb dożynkowy. Za starostami nasze panie w pięknych ludowych strojach (SADOWIANKI) wraz z akordeonistą – p. Andrzejem Oltonem, niosły wieniec dożynkowy wykonany przez p. Mariannę Szymanik i p. Joannę Chojnowską (gmina Sadowne). Na stadionie odbyły się tradycyjne elementy Święta Plonów  – między innymi obrzęd dzielenia chlebem.

Gościem dożynek był wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek.

sad107

P. Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki, dzieli się chlebem dożynkowym z gośćmi. Na widowni widać naszą koleżankę z zespołu Basię Decyk

sad108

Nasza grupa przed wejściem na stadion

sad109

P. Waldemar Cyran z żoną Katarzyną i SADOWIANKI z wieńcem

W programie imprezy oprócz dzielenia się chlebem dożynkowym zaplanowano również prezentację wieńców wykonanych z kłosów zbóż, kwiatów, ziół i warzyw. Rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy wieniec wykonany w stylu tradycyjnym.

sad110

Powiat Węgrowski na XIV Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Kozienicach  – 26.08.2012 r. zajął  w tym konkursie – I miejsce.

sad111

P. Bożena Gierej (Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie), Sadowianka – p. Marysia Szymanik i p. Adam Struzik (Marszałek Woj. Mazowieckiego)

sad112

P. Adam Struzik ( Marszałek Województwa Mazowieckiego) rozmawia z koleżanką z zespołu SADOWIANKI, p. Marysią Szymanik. Po lewej stronie Przewodniczący Rady Gminy w Sadownem – pan Waldemar Cyran z żoną Katarzyną

sad113

Kozienice – P. Bożena Gierej, p. Maria Szymanik, p. Joanna Chojnowska, p. Waldemar Cyran z żoną Katarzyną. Dyplom i puchar za najpiękniejszy wieniec

Film na YouTube pod tytułem: TV ,,Nasz Powiat”446-Kozienice 31.08.2012

KAMIONNA

Dziękczynienie za tegoroczne plony w diecezji drohiczyńskiej odbyło się w sobotę 8 września 2012 r, w parafii Kamionna, gdzie proboszczem jest ks. Marek Bielak. Uroczystość odbyła się pod refleksyjnym hasłem: „CZYM JEST CZŁOWIEK, ŻE O NIM PAMIĘTASZ” (Ps 8, 5).

Głównym jej punktem było sprawowanie Eucharystii pod przewodnictwem JE Antoniego Dydycza – biskupa drohiczyńskiego, który wygłosił homilię. Przed mszą miała miejsce prezentacja publikacji wydawnictwa ,,Biały Kruk” oraz prelekcja ks. dra Zenona Czumaja poświęcona historii parafii Kamionna i regionu.

sad114

SADOWIANKI wzięły udział w Dożynkach w Kamionnie wraz z nagrodzonym w Kozienicach wieńcem. Wystąpiły także ze swoim scenicznym repertuarem.

sad115

A to już po wszystkim – poczęstunek

WĘGRÓW – XVIII Sesja Rady Powiatu z wystawą w Galerii „Wiano” oraz z powiatowym wieńcem dożynkowym w tle.

06 września 2012, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie, odbyła się uroczysta XVIII Sesja Rady Powiatu, z wystawą w Galerii ,,Wiano”.

Zaprezentowana wystawa, nie była jedynym wydarzeniem towarzyszącym Sesji. Przybyły na nią autorki powiatowego wieńca dożynkowego, który na tegorocznych Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Kozienicach zdobył I miejsce, jak również starostowie dożynkowi Powiatu Węgrowskiego Katarzyna i Waldemar Cyran z Płatkownicy, a także zespół śpiewaczy „ Sadowianki”. Wicestarosta- Ewa Besztak oraz Przewodnicząca Rady Powiatu- Anna Brodacka Bartoszuk, złożyły szczególne podziękowania autorkom zwycięskiego wieńca, paniom Mariannie Szymanik i Joannie Chojnowskiej oraz organizatorom wyjazdu na czele z panią Bożeną Gierej- Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa tutejszego starostwa.

sad116

SADOWIANKI na Sesji Rady Powiatu w Węgrowie

sad117

P. Katarzyna i Waldemar Cyranowie – Starostowie Dożynkowi pow. węgrowskiego na Dożynkach w Kozienicach 2012 r.

sad118Uwieńczeniem uroczystej części Sesji było dzielenie się chlebem dożynkowym przywiezionym przez państwa Cyranów oraz występ zespołu „Sadowianki”.

WĘGRÓW– MAZOWIECKIE ŚWIĘTO CHLEBA 16 września 2012 r.

Po mszy delegacje z wieńcami udały się na węgrowski rynek, gdzie rozpoczęła się część artystyczna. Widzowie mogli podziwiać tak różne w charakterze występy jak koncert Miejsko – Powiatowej Orkiestry Dętej, zespołów: „WĘGROWIANIE”, „SADOWIANKI”, „KAPELA Z WESELA”, „Korytnickie Promyczki”, pokazy taneczne Węgrowskiej Akademii Tańca Teatralnego „ART DANCE”, „KONTRAST” i „AVOCADO MOVE CENTER”, a także próbka możliwości kabaretowych w wykonaniu grupy z Klubu Seniora „Miła Przystań”.

sad119

Wspólne zdjęcie na Rynku Mariackim w Węgrowie

Miłym akcentem zakończył się występ SADOWIANEK, ponieważ przedstawicielki zespołu przekazały p. Bożenie Gierej – Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie puchar, który otrzymały jako autorki wieńca reprezentującego powiat węgrowski podczas Dożynek Wojewódzkich w Kozienicach, gdzie zdobył on (wyżej wspomniane)  I miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

sad120

Przekazanie pucharu

sad121

Węgrów – Rynek Mariacki (przed namiotem Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego)

Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2014 (kronika dostępna w zbiorach GOK Sadowne)