5 minut o… samorządności

wojtcyranWitam Państwa!

Jest mi niezmiernie miło zaprosić Państwa w imieniu Rady Gminy Sadowne i swoim na uroczyste obchody 25-lecia samorządu gminnego.

Przypomnę, iż w 1990 Parlament RP przyjął pakiet ustaw, na podstawie których w ponad dwóch tysiącach gmin polskich wprowadzono samorząd, a 27. maja tego samego roku przeprowadzono pierwsze, całkowicie wolne, wybory do rad gmin. Nasi przedstawiciele od tego czasu swobodnie mogli realizować zadania własne, zmierzające do zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców gmin. Zachodzące dzięki temu zmiany łatwo również zauważyć na terenie gminy Sadowne, która zmienia się wizualnie i gospodarczo – to odrębny temat na dłuższą lekcję historii.

W tym miejscu, podsumowując minione ćwierćwiecze, chciałbym złożyć wyrazy uznania i najserdeczniejsze życzenia wszystkim samorządowcom, przedstawicielom naszej społeczności w radach: gminy, powiatu i województwa, dzięki którym ostatnie 25 lat można uznać za pozytywne w rozwoju Naszej Gminy. Życzę wytrwałości oraz powodzenia w realizacji dalszych, ambitnych planów i wszystkiego dobrego w życiu osobistym.

Aby upamiętnić tak znaczącą rocznicę i nadać jej najwyższą rangę, wspólnie z Radą Gminy proponujemy Państwu udział w uroczystościach, które uhonorują pierwsze lata wolnego samorządu, a jednocześnie wskażą m.in. potencjał i kierunki dalszego rozwoju Naszej Gminy.

Pierwszego dnia uroczystości – 29 maja – o godz. 11.00 w Gminnej Hali Sportowej przy Gimnazjum odbędzie się uroczysta Sesja Rady Gminy Sadowne, podczas której medalami uhonorowane zostaną osoby zasłużone dla Gminy Sadowne, a jej uwieńczeniem będzie nadanie nazwy i otwarcie wyremontowanego stadionu, a także pierwszy mecz piłki nożnej, którego gospodarzem będzie jedna z drużyn Klubu Sportowego WICHER Sadowne.

Drugi dzień upamiętniający rocznicę samorządu – sobota, to kontynuacja zmagań sportowych na nowym boisku, na którym drużyny piłki nożnej rozegrają Turniej. Tego samego dnia wędkarze z Koła nr 27 PZW Sadowne będą też rywalizować w mistrzostwach spławikowo – gruntowych.

Kolejnego dnia, w niedzielę, będziemy mieli okazję obserwować lub uczestniczyć w II Biegu ku czci bł. Edwarda Grzymały. Start i meta odbędą się przy wiacie Koła Łowieckiego KSZYK, obok leśniczówki w Sadownem. Niedzielny dzień zakończy o godz. 19.00 w Sali OSP Sadowne koncert Zespołu „Muszkieterzy znad Wisły”.

Jak Państwo widzą, postawiliśmy tym razem na sport i rekreację, a tym samym na zdrowie i zacieśnianie wspólnych, lokalnych więzi.

Zachęcam jeszcze raz do udziału w tych imprezach. Ich szczegóły znajdziecie Państwo na stronach internetowych organizatorów lub plakatach.

Pozdrawiam!

Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne