SADOWIANKI – Brok

sad18722 listopada 2014 – „Darcie pierza”.

22 listopada 2014 roku, późnym wieczorem, bo była już godz. 2200 zespół SADOWIANKI na zaproszenie kierownika Ośrodka Wczasowego ,,Binduga” p. Zdzisława Niegowskiego przedstawił jeden ze zwyczajów polskiej wsi – ,,Darcie pierza”.

sad188

W tym dniu w ośrodku wczasowym w Broku bawiło się 600 gości z okazji wieczoru andrzejkowego.

sad189Zimą, kiedy wieczory były długie, kobiety spotykały się w wiejskich chatach i wykonywały różne prace: darły pierze, przędły na kołowrotkach, robiły skarpety i swetry na drutach. Był to ich sposób na pożyteczne spędzenie czasu. Jednocześnie miały okazję trochę pośpiewać, pożartować, poplotkować i porozmawiać o wszystkim, co się działo we wsi. Wzajemne pomaganie sobie w różnych sprawach było rzeczą normalną. To były naprawdę cenne chwile w życiu wiosek: integrowały społeczeństwo, ludzie –połączeni wspólną pracą- czuli się sobie bliżsi. Bywało, że taki właśnie wieczór stawał się okazją do pocieszenia kogoś w troskach lub – co zdarzało się dość często – do zeswatania dwojga młodych ludzi. Dzięki temu zajęciu nikt nie był samotny, a i praca szła żwawiej. Kończono skubać w jednym domu, a już następnego wieczora zaczynano w następnym.

Darcie pierza kończyło się tzw. „wyskubkiem”. Była to zabawa, na którą gospodynie piekły kołacze, wynosiły z piwnicy najlepsze wino, czasem zapraszały nawet jakiegoś grajka, by przygrał młodym do zabawy. Bawiono się nieraz długo w nocy. Gospodyni, która nie urządziłaby „wyskubka” nie miała co liczyć na sąsiedzką pomoc na drugi rok.

Dzisiaj zanikają stare zwyczaje i obrzędy, pędzimy za czymś, mamy coraz mniej czasu, nie dostrzegamy problemów innych, często nie znamy najbliższych sąsiadów. A szkoda, bardzo szkoda!

sad190

Podsumowując naszą działalność śmiało można powiedzieć, że wiele działo się w tym może nawet krótkim okresie czasu. Zespół zajmował się prowadzeniem różnego rodzaju imprez, gdzie przedstawiał  widowiska, prezentował repertuar, bawił, integrował, przypominał stare piosenki  i „uczył” zgromadzonych uczestników spotkań. Oczywiście pamiętamy, że brał udział w konkursach piosenki, gdzie zdobywał czołowe nagrody, w festiwalach i uroczystościach okolicznościowych, spotkaniach z młodzieżą szkolną, kombatantami, jubilatami itp.

Grupa cały czas rozwija się, poszerza swój repertuar, a najbardziej cieszy to, że towarzyszy nam miłe spędzanie czasu i dobra zabawa.

Na tym kończę swoje zapiski. Wszystkie materiały z lat 2002 – 2014 na temat zespołu, które udało mi się zebrać umieściłam tutaj, w tej małej kronice.

Aktualni członkowie zespołu:

 1. Andrzej Olton (akordeon)
 2. Krystyna Wetoszka
 3. Barbara Wróbel
 4. Anna Chojecka
 5. Bogumiła Danaj
 6. Zbigniew Danaj
 7. Monika Nozderka
 8. Alicja Bahniuk
 9. Kazimiera Krzak
 10. Teresa Piwek
 11. Barbara Decyk
 12. Jadwiga Borowa
 13. Teresa Żach
 14. Wanda Stryjek
 15. Maria Szymanik
 16. Hanna Dębkowska

Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2014 (kronika dostępna w zbiorach GOK Sadowne)