Dziękujemy za plony…

2015.08.15.115 sierpnia Sadowne bawiło się podczas Dożynek Gminno – Parafialnych.

15 sierpnia w Sadownem odbędą się Dożynki Gminno – Parafialne, połączone z festynem. To nowa tradycja – jak mówiono podczas tegorocznego Święta. Gmina Sadowne ma obchodzić Święto Plonów właśnie 15 sierpnia z tym, że każdego roku w innej miejscowości. Tym razem zaszczyt ten przypadł w udziale miejscowości Sadowne, która rozpoczęła świętowanie wspólną modlitwą i festynem. Sadowieńskie Dożynki odbywały się pod hasłem: „Dziękujemy Rolnikom Seniorom”.

Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli oczywiście Starosta i Starościna dożynkowi, którymi byli rolnicy z Sadownego – Państwo Adam i Aneta Oltonowie. Natomiast Gospodarzem Dożynek był Wójt Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran, któremu towarzyszyła żona Katarzyna.

O godz. 11.00 wieńce dożynkowe – w asyście przedstawicieli sołectw – wkroczyły do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się następnie msza dziękczynna. Dalsze świętowanie uroczystym korowodem przeniesiono na Plac Kościelny. Po oficjalnym powitaniu, obecni na uroczystości przedstawiciele władzy i administracji nagrodzili specjalnymi wyróżnieniami i odznaczeniami wyróżniających się oraz zasłużonych rolników. Podsumowano też ogłoszone wcześniej konkursy dożynkowe, w tym na najpiękniejszy wieniec, w którym nagrody przypadły: za I miejsce – sołectwu Zalesie, II – Płatkownicy, a III – Kolonii Złotki.

Organizatorzy Dożynek nie zapomnieli też o prezentacjach twórczości ludowej, której wyrazem były występy zespołów: „Sadowianki” i „Małkinianka” oraz prezentacje przygotowane przez twórców ludowych, a także zespół muzyczno – wokalny ze Złotek. Znalazło się też miejsce dla strzelców z JS 5001, którzy zabawiali publiczność specjalnie przygotowanym pokazem swoich umiejętności.

Wokół odbywającej się uroczystości dożynkowej goście mogli zapoznać się z propozycjami firm i organizacji pracujących na rzecz rolnictwa, a także z prezentacjami twórczości lokalnych artystów. Nie zabrakło też czasu i miejsca na dobrą zabawę dla dzieci oraz dorosłych, a także stoisk kulinarnych.

Festynową zabawę wzbogaciły też występy zespołów muzycznych: „Albion” i „For Fun Band”.

Było uroczyście i wszyscy świetnie się … bawili.

Wyniki konkursów dożynkowych oraz wykazy nagrodzonych osób będą dostępne na stronach organizatorów.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński