Ciasta – placki z owocami
Prosty sposób na wykorzystanie dostępnych nam owoców. A efekt? Któż się oprze kawałkowi np. placka ze śliwkami.
Placek ze śliwkami
Składniki:
– 3 szklanki mąki
– 1 szklanka cukru
– ½ kostki margaryny lub masła roślinnego
– 1 szklanka mleka
– 1 łyżeczka waniliowego proszku do pieczenia
– 3 jajka
– sól
– cukier waniliowy
– 50 dag wydrylowanych śliwek (mogą być mrożone)
– tłuszcz do nasmarowania formy
– tarta bułka
– cukier puder do posypania
Wykonanie:
Ewentualnie rozmrozić śliwki lub świeże przekroić na połowy i usunąć pestki. Do rondelka wlać mleko, dodać margarynę i cukier, podgrzewać na małym ogniu, stale mieszając, dopóki nie powstanie jednolita masa. Mąkę przesiać do miski z cukrem waniliowym i proszkiem do pieczenia, dodać szczyptę soli i letnią masę mleczną, dobrze wymieszać (najlepiej mikserem), dodając po jednym jajku. Ciasto wyłożyć do natłuszczonej i wysypanej bułką tartą płaskiej, prostokątnej formy. Na cieście ułożyć połówki śliwek. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 – 200 st. C) na 45-60 minut.
Placek ze śliwkami i galaretką
Składniki:
– 75 dag węgierek
– 2 ½ szklanki mąki pszennej
– 5 dag drożdży lub 1 torebka drożdży instant
– ½ szklanki mleka
– ½ szklanki cukru
– ¾ kostki margaryny
– aromat pomarańczowy
– sól
– 1 torebka czerwonej galaretki (wiśniowej lub truskawkowej)
– mielony cynamon
– 3 łyżki cukru pudru
– tłuszcz i tarta bułka lub mąka do formy
Wykonanie:
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać pół szklanki mąki, łyżeczkę cukru, dobrze wymieszać, odstawić w ciepłe miejsce do podrośnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem. Do przesianej mąki dodać szczyptę soli, żółtka, aromat oraz podrośnięte drożdże, dobrze wyrobić. Margarynę stopić, lekko ostudzić i ciepłą dodać do wyrobionego ciasta, dobrze wymieszać, przykryć czystą, lnianą albo bawełnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. Śliwki umyć, osuszyć, przekroić na połówki, usuwając pestki. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy, przykryć połówkami śliwek (przecięciem do góry), wstawić do nagrzanego piekarnika (220 st. C) i upiec (ok. 40 minut), posypać cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem, ostudzić. Galaretkę przygotować według przepisu, a gdy zacznie gęstnieć, zalać nią placek. Odstawić do ostygnięcia.
Owocowy placek
Składniki:
– 6 czubatych łyżek mąki pszennej
– 6 łyżek cukru lub miodu
– 3 jajka
– 25 dag margaryny
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 6 dużych jabłek (najlepiej antonówki lub renety)
– 1 duża twarda gruszka
– 1 duży banan
– 10 dag rodzynek
– 10 dag orzeszków arachidowych lub pistacjowych
– sok z ½ cytryny
– 3 łyżki brandy
– sól
– mąka i tłuszcz do nasmarowania oraz wysypania formy
Wykonanie:
Żółtka utrzeć z margaryną, cukrem i brandy. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, dodawać po łyżce do masy jajecznej. Rodzynki umyć i namoczyć w ciepłej wodzie, a gdy napęcznieją, dobrze odcisnąć. Jabłka i gruszkę obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w drobną kostkę. Banan obrać i pokroić w kostkę – owoce skropić obficie sokiem z cytryny, wymieszać, a następnie obtoczyć w mące. Dodać do ciasta i dobrze wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, delikatnie wymieszać z ciastem. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej mąką formy. Wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) i piec około godziny.
Kruszonka
Składniki:
– 50 dag mrożonych owoców (wiśnie, truskawki, maliny, porzeczki)
– 1 szklanka cukru
– 1 szklanka mąki
– 1 cukier waniliowy
– cukier puder do posypania
– 6 łyżek margaryny lub masła
– tłuszcz do nasmarowania formy
Wykonanie:
Owoce lekko rozmrozić i odsączyć, a następnie wymieszać z połową cukru. Mąkę przesiać i wymieszać z resztą cukru, dodać zimny tłuszcz i posiekać nożem na grudki wielkości kaszy. Owoce przełożyć do płaskiej formy do zapiekania i posypać kruszonką. Wstawić do nagrzanego piekarnika (220 st. C) na 30 minut. Po wyjęciu oprószyć cukrem pudrem.
Ciasto cytrynowe
Składniki:
– 25 dag cukru
– cukier waniliowy
– 4 duże cytryny
– 20 dag masła lub margaryny
– 6 jajek
– 1 porcja proszku do pieczenia (na 50 dag mąki)
– 20 dag mąki (czubata szklanka)
– 3 łyżki mąki ziemniaczanej
– 10 dag zmielonych w młynku lub drobno posiekanych migdałów albo orzechów arachidowych) oraz 3 łyżki grubo posiekanych migdałów lub orzechów
– ½ torebki galaretki cytrynowej (najlepiej szybko krzepnącej)
– sól
– tłuszcz do formy
Wykonanie:
Średnią tortownicę wyłożyć folią spożywczą, natłuścić i wysypać 10 dag cukru. Cytryny wyszorować i sparzyć wrzątkiem. Z jednej zetrzeć skórkę i wycisnąć sok, pozostałe pokroić w plasterki i ułożyć je w tortownicy na warstwie cukru. Masło stopić na małym ogniu, a jeszcze lepiej w kąpieli wodnej i ostudzić. Żółtka utrzeć lub zmiksować z 6 łyżkami cukru i cukrem waniliowym, startą skórką i sokiem z cytryny, a następnie, stale ucierając, po łyżce wlewać stopione masło. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, a na koniec ubijania dodać po łyżce resztę cukru. Oba rodzaje mąki przesiać razem z proszkiem do pieczenia, wymieszać z mielonymi orzechami, a następnie wyrobić z kremem żółtkowym na jednolitą masę, a na koniec delikatnie połączyć z pianą. Wyłożyć do tortownicy na warstwę plasterków cytryny. Stawić do nagrzanego piekarnika (175 st. C) na godzinę. Grubo posiekane orzechy uprażyć na suchej patelni, galaretkę rozpuścić w połowie szklanki wody, ostudzić, a gdy zacznie krzepnąć, posmarować nią upieczone ciasto, brzegi obsypać orzechami.
Bananowiec
Składniki:
– 3 spore banany
– 3 jajka
– 1 ½ szklanki mąki pszennej
– 1/3 szklanki kaszy manny
– 1 szklanka cukru
– 1/3 szklanki oleju
– 1 porcja proszku do pieczenia (na 50 dag mąki)
– sok z cytryny
– sól
– cukier puder do posypania
– tłuszcz i tarta bułka do nasmarowania formy
Wykonanie:
Jajka utrzeć z cukrem. Banany obrać i pokroić w kostkę, skropić sokiem z cytryny. Miksować lub przetrzeć przez sito, wymieszać z masą jajeczną i wyrobić na jednolitą masę. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli, dodać do masy bananowej razem z kaszą manną i dobrze wymieszać lub zmiksować. Dodać olej i wyrobić na jednolitą masę. Przelać do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 st. C) i piec około 40 minut. Po wyjęciu z piekarnika posypać cukrem pudrem.
Placek z mrożonymi truskawkami
Składniki:
– 1 torebka mrożonych truskawek (40-50 dag)
– 2 szklanki mąki pszennej
– 1 ½ szklanki cukru
– 12 ½ dag margaryny
– 1 torebka proszku do pieczenia
– skórka otarta z 1 dużej cytryny
– 3 jajka
– ½ szklanki naturalnego jogurtu
– sól
– tłuszcz i tarta bułka do formy
Wykonanie:
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Tłuszcz o temperaturze pokojowej utrzeć z cukrem i skórką cytrynową na krem, następnie dalej ucierać, dodając po jednym jajku, a następnie po łyżce – mąkę z dodatkami i jogurt. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką tortownicy, nierozmrożone truskawki przekroić na połówki i ułożyć ciasno na powierzchni ciasta. Wstawić do nagrzanego piekarnika (190-200 st. C) na 40-45 minut. Przed podaniem obficie posypać cukrem pudrem.
Placek z ananasem
Składniki:
– 1 puszka ananasa w zalewie
– 5 jajek
– 20 dag cukru pudru
– cukier waniliowy
– 20 dag masła lub margaryny
– 12 dag mąki krupczatki
– 1 torebka proszku do pieczenia
– 1 łyżka gorzkiego kakao
– 5 łyżek dżemu z czarnych porzeczek
– 3 łyżki rumu lub brandy albo kilka kropli aromatu rumowego lub arakowego
– garść posiekanych orzechów (arachidowe, włoskie)
– bita śmietana (może być w sprayu)
– sól
– tłuszcz i tarta bułka do formy
Wykonanie:
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia. Żółtka utrzeć na krem z cukrem, kakao i letnią margaryną, dodawać po łyżce mąkę z dodatkami. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z ciastem. Przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką płaskiej formy. Wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st. C) i upiec na złoty kolor. Ostudzić. Zalewę ananasową wymieszać z alkoholem, nasączyć ostudzony placek i posmarować lekko podgrzanym dżemem. Na wierzchu ułożyć pokrojony w kostkę ananas. Przybrać kleksami bitej śmietany.
Tekst: Sławek Chyliński
Źródła:
– „Kuchnia polska”, Małgorzata Caprari, Warszawa 2006
– Internet