„Ciekawy” wolontariat

Aby zachęcić ludzi do działania, szczególnie ludzi młodych, dobrze jest umożliwić im realizację ich pomysłów, sugestii, liczyć się z ich zdaniem i wspierać ich w działaniu.

Staram się to robić podczas planowania i realizowania działań podjętych przez Szkolne Koło Wolontariatu. Pomysłów mamy wiele, a chęci do działania jeszcze więcej.

To wielka radość patrzeć na młodzież wrażliwą, dobrą i chętną do pracy. Wolontariat to także szkoła życia, to możliwość zetknięcia się z obszarami, których na co dzień młodzi ludzie nie mieliby możliwości doświadczyć.

Na najbliższe miesiące Wolontariuszki wyznaczyły sobie wiele zadań do realizacji, z pozoru są one różne, jednak wszystkie dotyczą niesienia pomocy potrzebującym, a także pełnią funkcję edukacyjną.

Jedno z takich zadań to propagowanie i szerzenie krwiodawstwa. Krew to jedyny w swoim rodzaju lek. W idei krwiodawstwa najwspanialsze jest to, że  prawie każdy z nas może pomagać, przekazać coś bezcennego, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wręcz przeciwnie – są z tego same korzyści.

Rozpoczynamy od zajęć w klasach ZSP w Sadownem, przekazujemy wiedzę niezbędną dla przyszłych krwiodawców i zachęcamy do oddawania krwi. Następnie planujemy nawiązać współpracę z klubem sportowym Wicher Sadownem oraz z innymi grupami osób, które na terenie gminy Sadowne działają i być może będą chciały wesprzeć naszą akcję, której zwieńczeniem będzie wyjazd do punktu krwiodawstwa i wspólne oddanie krwi. Wierzę, że dobro jest w każdym z nas i wiele osób czeka tylko na to, aby dołączyć do takich akcji i wspólnie zadziałać w dobrej sprawie.

Kolejny plan na wiosnę to spotkania z przedszkolakami, uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum, czyli kontynuacja projektu „Podziel się sercem”. Podczas zajęć prowadzonych przez wolontariuszy opowiadamy o wolontariacie, zaszczepiamy w uczniach chęć pomocy innym, potrzebującym, czasem słabszym. Nagradzamy ciekawe pomysły na działania wolontariackie, ogłaszając ciekawe konkursy dla najmłodszych dzieci. Wiemy, że to działa.

Dom Dziecka Julin i Dom Opiekuńczo-Rehabilitacyjny ITAMED to stałe punkty naszej działalności, odwiedzin, kontaktów. To miejsca, gdzie wolontariuszki chętnie spędzają czas, organizując małe uroczystości dla mieszkańców ITAMED-u i zabawy dla dzieci z Domu Dziecka.

Wiosna to także okres stałej współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie. Planujemy wspierać akcję organizacji Dnia Osoby Niepełnosprawnej, podczas której Ośrodek będzie pełnił funkcję gospodarza.

Nie ustajemy w naszych akcjach, inicjatywach, działaniach i pomysłach. Najważniejsze, że jest chęć i zapał do działania wśród wolontariuszek z naszego Koła. Jestem pewna, że oprócz planów, które opisałam, pojawią się inne, spontanicznie organizowane akcje. Wolontariat to ciągła wrażliwość na potrzeby innych, a ja bardzo się cieszę, że my tę wrażliwość mamy i możemy nią zarażać innych.

Serdecznie pozdrawiam

Małgorzata Olton – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu