„Sadowianki” – Złotki

Złotki – niedziela 24 maja 2015 – w świetlicy wiejskiej w Złotkach spotkali się rodzice, dzieci, dziadkowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy sąsiednich wsi.

Okazją do zorganizowania tej małej imprezy była uroczystość Dnia Matki oraz Dnia Rodziny. Wszystkich przybyłych powitała sołtys Złotek p. Małgorzata Lipka-Bartosik.

Najpierw na scenę weszły dzieci z wierszami wyrażającymi miłość i wdzięczność swoim Rodzicom.

 

 

 

 

 

Następnie odbył się występ zespołu wokalno-instrumentalnego z Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni pod kierunkiem pp. Ewy i Wojciecha Jakubików. Członkowie zespołu są uczestnikami zajęć muzycznych prowadzonych w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem.

Na tle kanonu gitarowego „Panie Janie” dzieci ze Złotek rozdały wszystkim obecnym piękne, bibułkowe kwiaty z cukierkiem lub lizakiem w środku.

Kwiatki te wykonane były przez dzieci i ich rodziców, ale pomysł i ostateczny kształt nadała im p. Bogumiła Oniśk

Po ponownych występach dzieci na scenie pojawiła się  p. Elżbieta Sówka – poetka z miejscowości Wilczogęby. Przeczytała kilka swoich wierszy opiewających nadbużańską przyrodę i opowiadających o codziennym życiu.

Po ludowej poetce sceną zawładnął nasz zespół z Sadownego – SADOWIANKI

Przy skocznym akompaniamencie akordeonu naszego kolegi Andrzeja Oltona kolorowo ubrani członkowie zespołu wykonali szereg ludowych piosenek.

Kierownik Zespołu p. Krysia Wetoszka zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnego śpiewania. Większość piosenek znana była publiczności, dlatego właśnie całą salę wypełniał wspólny śpiew.

Na scenie złotkowskiej świetlicy wystąpił także p. Dariusz Chudy – organista, który nawiązując do Dnia Matki, zaintonował maryjną pieśń „Była cicha i piękna jak wiosna”. Podczas uroczystości była możliwość wzięcia udziału w loterii fantowej.

Organizatorem tej wspaniałej uroczystości była sołtys Złotek wraz z Radą Sołecką wsi Złotki.

SADOWNE

27 maja 2015 roku SADOWIANKI  uczestniczyły w uroczystości żałobnej, w pożegnaniu naszej starszej koleżanki p. Geni Sych. Pani Genia znała wiele ludowych piosenek, które nauczyła nas wszystkich. I chociaż już od kilku lat nie przychodziła na spotkania zespołu ze względu na swój wiek i chorobę, to zespół ku Jej pamięci śpiewa te piosenki.

Pożegnanie Geni

Spotykamy się tutaj w miejscu, w którym nikt tak naprawdę nie lubi się znaleźć.

Śmierć zawsze pozostaje smutnym finałem tej odrobiny życia, jakiego dane jest nam zakosztować na tej ziemi. I nigdy nie powiemy, że jest ona oczekiwanym gościem.

Przyszliśmy tu droga Geniu, aby towarzyszyć Ci

w ostatniej drodze i pożegnać Cię. Jednak, czy naprawdę żegnamy się?

Otóż nie, bowiem kiedyś spotkamy się

z Tobą, gdzieś tam, na tych niebiańskich łąkach, bo przecież takie jest przeznaczenie każdego z nas.

Tymczasem pamiętamy Cię i zawsze będziemy pamiętać ze wspólnych spotkań

w naszym zespole SADOWIANKI. To Ty nauczyłaś nas wielu piosenek, które do dzisiaj śpiewamy i będziemy śpiewać ku Twej pamięci.

(Tu lekki uśmiech)!!!!!!

No może tylko nie zaśpiewamy Twojego słynnego koziołeczka Fik-Mik, ale to tylko, dlatego, że nikt z nas nie potrafi tak doskonale odzwierciedlić wyraz tej wesołej piosenki.

Ty to potrafiłaś.

Na Twoich ustach zawsze był uśmiech, zawsze dowcip.

A czasami też krzyknęłaś na nas:- ,,To nie tak się śpiewa, to nie takie słowa!” .

Rzeczywiście pamięć miałaś wspaniałą, jak to mówiliśmy: ,,Od pierwszej do dwudziestej trzeciej zwrotki”.

Droga Geniu teraz zaśpiewasz tam wysoko, przed Panem Bogiem i zobaczysz, że też będzie mu się podobać, bo od niego otrzymałaś swój talent.

Wyrażamy głęboki smutek związany

z Twoim odejściem, łączymy się w bólu

z Twoimi bliskimi i składamy im szczere wyrazy współczucia od zespołu SADOWIANKI i tych, którzy tu dzisiaj przybyli.

Wszystkim zebranym w imieniu rodziny naszej zmarłej Geni składamy Bóg zapłać za towarzyszenie w jej ostatniej drodze.

 

Pamięć o Tobie, pozostanie żywa w naszych sercach, wspomnieniach i modlitwie.

 Do zobaczenia.

                                

SADOWNE

4 czerwca 2016 r. – Uroczystość Bożego Ciała.

Pierwsze procesje w to święto odbywały się w latach 1265-1275

w Kolonii w Niemczech. Pod koniec XV wieku procesje były także w Anglii, Francji, w północnej Italii a także w Polsce.

W Sadownem przygotowano cztery ołtarze, do których wyruszyła procesja. W uroczystym pochodzie ze śpiewem uczestniczyło duchowieństwo, dzieci sypiące kwiatki, mieszkańcy naszej parafii z kościelnymi chorągwiami i obrazami. Na czele procesji niesiona jest przez kolejnych księży monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Przy każdym ołtarzu czytane są fragmenty z jednej Ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

SADOWIANKI ubrane w swoje kolorowe stroje wzorem ubiegłego roku również uczestniczyły w procesji.

STOCZEK WĘGROWSKI

W dniu 16 czerwca 2015 roku w Zespole Oświatowym w Stoczku odbył się X Festyn Rodzinny pod hasłem „Piękna nasza Polska cała”. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała o godzinie 1500 pani dyrektor – Dorota  Kłusek.

Zespół Śpiewaczy SADOWIANKI przedstawił program artystyczny o charakterze ludowym

 

MAŁKINIA  GÓRNA

W sobotę 27 czerwca i w niedzielę 28 czerwca 2015 roku w Zawistach Nadbużnych odbyła się XVI Nadbużańska Noc Świętojańska .

SADOWIANKI w oczekiwaniu na swój występ

SADOWIANKI na scenie

 

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się już o godzinie 1300, kiedy to chętni wzięli udział w turnieju siatkarskim o Puchar Dyrektora GOKiS. Niedługo później odbyło się oficjalne wręczenie nagród najlepszym uczniom szkół gminnych przez Wójta Gminy Małkinia Górna.

Następnie na scenie odbył się Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży ze szkół gminnych oraz występy zespołów ludowych z okolicznych gmin i miejscowości. Były tam: Sadowianki z Sadownego, Jarzębina z Broku, Małkinianka z Małkini, Cantilena z Małkini i Kwiaty Polskie.

Sadowianki i Jarzębina w tańcach i zabawie podczas występu innych zespołów

Soliści zespołu SADOWIANKI w Małkini Górnej: Krysia Wetoszka, Ania Chojecka i Andrzej Budek

 

 

Podczas kilkugodzinnego koncertu widzowie mieli szansę zapoznać się z bardzo różnorodnym repertuarem tych kilku zespołów. W trakcie koncertu biegacze wzięli udział w Biegu Przełajowym o Nagrodę Wójta Gminy Małkinia Górna.

KIEŁCZEW

1 lipca 2015 roku dzięki staraniom Dyrektora szkoły, księży, władz samorządowych Małkinia górna, nauczycieli, rodziców i wielu innych osób, zorganizowano kolejny

                    „Dzień Radości Wakacyjnej”.

Impreza trwała od samego rana. W tym dniu dzieci mogły za darmo korzystać z wesołego miasteczka, ufundowanego przez sponsorów, były też liczne zabawy i konkursy, a także stragany z łakociami i potrawy regionalne. Były pokazy strażackie.

Współorganizatorzy rodzinnej zabawy: ,,Dzień Radości Wakacyjnej” Dyrektor szkoły w Kiełczewie, ks. Proboszcz z Prostyni, p-i Wójt z Małkini oraz nasza kierownik zespołu Krysia Wetoszka

 

Kiedy plac zabaw kończył swoją pracę na scenie pojawił się nasz zespół SADOWIANKI. W swoim występie artyści zaprezentowali wiele piosenek i przyśpiewek ludowych. Punktualnie o godz.21.00, zebrani utworzyli jeden wspólny krąg i pod przewodnictwem zespołu SADOWIANKI odśpiewali „Apel Jasnogórski” oraz „Barkę”.

Wójt gminy Małkinia Górna p. Bożena Kordek na ręce kierownik zespołu Krysi Wetoszka składa podziękowanie za przedstawienie pięknego programu dla dzieci i dorosłych

 

„Dzień Radości Wakacyjnej” już 16 lat łączy całe rodziny na wspólnej zabawie, a radość, jaką mają w sercach uczestnicy zatacza coraz większe kręgi, o czym świadczyć może choćby powiększająca się z roku na rok liczba przybywających i ich zaangażowanie. Czasem inicjatywa małej społeczności może przerodzić się w coś pięknego, zwłaszcza, jeśli jej odbiorcami są dzieci, które to promieniują radością i niosą ją w świat.

Zwieńczeniem dnia była zabawa przy akompaniamencie zespołu „Sami Swoi”.

BROK

W dniach 4-5 lipca 2015roku, na plaży miejskiej w Broku odbyły się: XXXVII Dni Broku i Puszczy Białej.

Jest to wydarzenie kulturalne, którego bogaty program artystyczny swą różnorodnością pozwala na dotarcie do bardzo szerokiego grona odbiorców.
Również i w tym roku nie zabrakło licznych atrakcji, a na Święto Miasta i Gminy przybyli nie tylko mieszkańcy, ale również goście z sąsiednich gmin oraz turyści, którzy przyjechali do Broku odpoczywać.
W ciągu dwóch dni, na licznych koncertach, występach, zawodach, przy wielu atrakcjach, pięknej pogodzie i rodzinnej atmosferze bawiło się kilka tysięcy ludzi.

Następnie,  tradycyjnie na scenie odbył się przegląd muzyki ludowej i biesiadnej, podczas którego zaprezentowały swój repertuar zespoły: Retro Band, Małkinianka, Sadowianki, Świtanki oraz Jarzębina umilając czas  wszystkim tym, którzy słoneczne popołudnie postanowili spędzić na plaży miejskiej.

Andrzej Olton akompaniuje zespołowi ,,Jarzębina” z Broku

 

Znane utwory ludowe śpiewali nie tylko wykonawcy, ale też rozradowana publiczność, której atmosfera występów przypadła do gustu.

Zespół Śpiewaczy SADOWIANKI – BROK

Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2017 (kronika dostępna w zbiorach GOK Sadowne)