„Wesele” w Bibliotece

Podczas szóstej edycji akcji p.n. „Narodowe Czytanie” w całej Polsce prezentowano fragmenty „Wesela”. 5 września w Sadownem w role bohaterów dramatu Wyspiańskiego wcielili się Państwo Cyranowie.

„Narodowe Czytanie” jest akcją promującą znajomość literatury narodowej, a obszerne fragmenty wybranych dzieł odczytywane są publicznie. Od 2012 roku mieliśmy okazję „spotkać się” z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, dziełami Aleksandra Fredry, „Trylogią” Sienkiewicza, „Lalką” Bolesława Prusa i sienkiewiczowskim „Quo vadis”. Rok 2017 należał do Stanisława Wyspiańskiego i jego dramatu w trzech aktach – „Wesela”.

Utwór przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną, a miało ono miejsce w 1900 roku. Samo wesele odbywało się w podkrakowskiej wsi Bronowice. Dramat natomiast przedstawia sytuację duchową narodu polskiego w okresie rozbiorów i walki niepodległościowej, która – tak, jak w tym dramacie – nie zawsze łączyła zamierzenia z ich realizacją.

Do ogólnopolskiej akcji p.n. „Narodowe Czytanie” każdego roku włącza się również Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem – tak było i w roku 2017. Popołudniem 5 września, podczas „spotkania z książką” w budynku GOK w Sadownem zainteresowanych literaturą narodową powitała i wprowadziła w zagadnienie p. Ewa Piórkowska, a p. Magda Zyśk zaprezentowała nastrojowy wiersz. Następnie, w scenerii z epoki, w rolę bohaterów dramatu Wyspiańskiego wcielili się: Wójt Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran oraz jego małżonka p. Katarzyna Cyran. Treść prezentowanych scen i sposób ich przekazania pochłonęły słuchaczy, którzy w podziękowaniu nagrodzili czytających głośnymi brawami.

Wszyscy, którzy posiadali przy sobie prywatne egzemplarze „Wesela” mogli na ich stronach umieścić odcisk symbolizujący akcję „Narodowe Czytanie”, a spotkanie z literaturą zakończyło się symbolicznie – pod hasłem „Jak wesele, to wesele”, ale tylko wspólnymi rozmowami i kawą oraz ciastkiem.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński