Wtorek w Warszawie…

We wtorek 17 października uczniowie klasy II Liceum i I Technikum pod opieką p. Elżbiety Dernałowicz oraz  p. Mariusza Wójcika wzięli udział w wycieczce do Warszawy.

Pogoda dopisała, w blasku słońca, pełni energii i z uśmiechem na twarzy dotarliśmy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który był pierwszym punktem wycieczki. Jest to jeden z najstarszych ogrodów w Polsce, liczy już sobie prawie 200 lat.  Położony jest na terenie dawnych Ogrodów Królewskich w północnej części Łazienek, a jego założycielem był Michał Szubert. Ogród jest podzielony na kilka działów. Można odnaleźć tam  np.: arboretum, pnącza, rośliny użytkowe i lecznicze, dział flory niżowej Polski czy dział roślin ozdobnych. Są również i szklarnie, których niestety nie udało nam się zobaczyć.

Drugim punktem naszego programu była wizyta w jednej z najważniejszych narodowych instytucji kultury, jaką jest Biblioteka Narodowa. Biblioteka została założona w 1928 r. – jest skarbnicą dorobku umysłowego Polaków, dzieł obywateli żyjących na terytorium Polski, ważniejszych dzieł obcych. Jest też archiwum piśmiennictwa narodowego od najdawniejszych czasów. Wszystkie materiały przechowywane są w Bibliotece wieczyście, dla przyszłych pokoleń.

Na wstępie zostaliśmy zapoznani z historią Biblioteki Narodowej, zostały przedstawione różnego rodzaju filmy, zdjęcia oraz przykładowe dokumentacje. Zapoznaliśmy się z głównymi zadaniami biblioteki oraz z pojęciami wcześniej nam nieznanymi np.: kwaśny papier, mikrofilmowanie, proces odkwaszania. Największe wrażenie sprawiła olbrzymia czytelnia główna, na ponad tysiąc osób. Po części teoretycznej zwiedziliśmy czytelnię główną, muzyczną i informatorium, a także zapoznaliśmy się z katalogami biblioteki. Ważną informacją dla uczniów było to, że już od trzynastego roku życia można korzystać z biblioteki.

I na koniec, w pięknym jesiennym słońcu udaliśmy się do kina, gdzie oglądaliśmy zarówno horrory, jak i komedie.

Wszystkim bardzo dziękujemy za miło spędzony czas.

Mariusz Wójcik, Elżbieta Dernałowicz

Zdjęcia w galerii Google>>>