Rowerami do Jerzysk

Korzystając z pięknej jesiennej pogody, 18 października 2017 roku członkowie Szkolnego Koła Przyrodniczo – Turystycznego ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Grabinach ruszyli na kolejną wycieczkę rowerową.

Tym razem uczniowie wraz z wychowawczynią panią Lidią Olton – Kacprzyk oraz Agnieszką Narowską i Sławomirem Akonomem pojechali do pomnika „Jerzyków” w Jerzyskach. Po drodze nie obyło się bez przystanków w ciekawym miejscach, m.in. przy „Sośnie Chopina”  – gdzie zostały omówione formy ochrony przyrody występujące w Polsce. Następny przystanek był przy Szkole Podstawowej w Brzuzie, przy pomniku majora Hieronima Piotrowskiego pseudonim „Jur” – żołnierza AK i WIN-u. Młodzież wraz z opiekunami uczciła bohatera minutą ciszy.

Przy leśniczówce w Jerzyskach zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę. Pan Sławek, jak zawsze niezawodny, uraczył nas bardzo ciekawą lekcją historii dotyczącą Juliana Ejsmonda – prozaika, pisarza dla dzieci, współzałożyciela LOP. Dla uatrakcyjnienia przekazu został wyrecytowany przez p. Sławka wiersz tego autora:

A gdy przyjdzie godzina mojego zachodu

Zajdę jak słońce: jasne do ostatniej chwili.

Nigdy nie będę drzewem, co dumne za młodu,

Z wiekiem ku ziemi się chyli…

Gdy przyjdzie czas odlotu do krainy innej

To odlecę w porywie szczęścia i natchnienia.

Jak ptak, co uciekając z ziemi niegościnnej

Ziemię na niebo zamienia…

Podczas tej przerwy został również ogłoszony przez opiekunów konkurs na nazwę naszego Koła.

Przy Pomniku AK i NSZ w lesie koło Jerzysk nasz pan od historii przybliżył kulisy bitwy pod Jerzyskami.

Bogatsi o nową wiedzę historyczno – przyrodniczą, cali, zdrowi i uśmiechnięci wróciliśmy do domów – już planując kolejną wycieczkę.

Agnieszka Narowska

Zdjęcia w galerii Google>>>