Zdrowe „pełnoziarniste”

Warto zjadać pieczywo i makarony pełnoziarniste. Zawierają one wszystkie składniki, które występują w ziarnach zbóż i posiadają obniżoną zawartość tuczących węglowodanów.

Produkty pełnoziarniste powstają z mąki pełnoziarnistej, pełnowartościowej, z pierwszego i jedynego przemiału i zawierają cenne składniki w postaci: kwasu foliowego, niacyny, fosforu, żelaza, magnezu i cynku, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm.

Wytworzone z mąki pełnoziarnistej pieczywo i makarony to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Zapewnia on długie uczucie sytości, korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, pozwala uniknąć zaparć i chroni organizm przed rozwojem niebezpiecznej flory bakteryjnej. Dodatkowo ogranicza wchłanianie tłuszczu z pożywienia, zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi i najważniejsze – ma duże znaczenie w przeciwdziałaniu powstawania nowotworów przewodu pokarmowego.

Pełnoziarniste, razowe – gdzie ich szukać? Oczywiście np. w grubych kaszach (pęczak, gryczana, jaglana) oraz płatkach zbożowych z pełnego ziarna (owsiane, jęczmienne), a także w kukurydzy uprażonej bez tłuszczu. Głównie jednak pełnoziarniste i razowe kojarzy się nam z… chlebem razowym lub makaronami powstałymi z mąki razowej. Ale uwaga – ciemny kolor produktu nie zawsze wskazuje na zawartość w nim mąki razowej. Często producenci mąkę oczyszczoną zabarwiają karmelem, słodem czy odpowiednim barwnikiem.

Nie wszystkim odpowiada smak lub zapach np. razowego makaronu, ale można go „przełamać” innymi składnikami sałatek. Dla przykładu:

– do 100 g makaronu razowego, który jest ugotowany al dente, dodajmy 5-6 szt. pokrojonych na drobne części suszonych pomidorów, marynowanych w oliwie, a także: suszoną bazylię, oregano i 50 g sera feta, pokrojonego w kostkę. Sałatka skropiona dodatkowo 2 łyżkami oliwy lub oleju lnianego smakuje wyśmienicie.

– makaron razowy świetnie też smakowo łączy się np. z brokułami, których różyczki ugotowane są na parze lub zblanszowane we wrzątku. Jeśli dodamy do nich jeszcze podprażone na suchej patelni nasiona dyni, kilka kropel soku z cytryny, 2-3 łyżki oleju lnianego i pokrojony w kostkę np. ser cheddar, to wówczas odczujemy zasadność korzystania z produktów razowych.

Polecam i zachęcam do korzystania z wartościowych, zdrowych produktów pełnoziarnistych.

Tekst/foto: Sławek Chyliński