Sobótkowe spotkanie w Sadownem

21 czerwca rozpoczęły się trzydniowe Sobótkowe Spotkania Folklorystyczne, które organizuje Starostwo Powiatowe w Węgrowie. Pierwsze spotkanie odbyło się w Sadownem.        

Jak podają sadowieńscy organizatorzy Sobótkowych Spotkań, Świętojańska Noc, noc wigilii św. Jana Chrzciciela, to ważna data w naszej kulturze. Jest zawsze wielkim świętem, szczególnie dla nas mieszkańców Sadownego. Obchodzona jest w porze letniego przesilenia słońca, w najkrótszą noc roku z 23 na 24 czerwca i najdłuższy dzień 24 czerwca. Rozpoczyna się długo wyczekiwane lato.

Dawniej, w wigilię św. Jana na wzgórzach i leśnych polanach palono ogniska, szukano kwiatu paproci, a panienki puszczały wianki na wodę. Te święto obrosło w wiele niezwykłych obrzędów i zwyczajów w kulturze ludowej. Również w naszej katolickiej tradycji 24 czerwca jest datą niezwykłą. Po radosnym święcie powitania lata przychodził dzień wspomnienia świętego męża – patrona naszej parafii – Jana Chrzciciela, syna kapłana Zachariasza i Elżbiety, ostatniego proroka Starego Testamentu, a zarazem pierwszego proroka Nowego Testamentu.

Dlatego też społeczność Sadownego również włączyła się w tę odwieczną tradycję, a w jej imieniu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, organizując u siebie jedno ze spotkań z folklorem.  Późnym popołudniem 21 czerwca w Gminnej Hali Sportowej w Sadownem przybyłych na to spotkanie powitał Dyrektor ZSP w Sadownem p. Sławomir Ryszawa.

W imieniu organizatorów folkowe spotkanie poprowadzili: Wicestarosta Węgrowski p. Marek Renik oraz tegoroczna absolwentka LO Sadowne – Zuzanna Majbańska. Widzowie mieli okazję obejrzeć tańce z różnych regionów Polski w wykonaniu młodzieży ze średnich szkół powiatu węgrowskiego. Na parkiecie wystąpili: Zespół Tańca Ludowego „Orkan” z ZSP Sadowne, Zespół Tańca i Pieśni „Zawierucha” z LO w Węgrowie, Zespół Tańca Ludowego „Sadzewiczowa” z LO w Łochowie, a także dwa zespoły tańca ludowego z Kosiva na Ukrainie: „Zielony Talizman” i „Kosivskie Wizerunki”.  Widzowie mieli też okazję usłyszeć, a nawet wspólnie zaśpiewać, znane i lubiane piosenki ludowe w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”.

Warto zaznaczyć, że sadowieński koncert był pierwszym z trzech Folkowych Spotkań Sobótkowych. Kolejne odbędą się: w sobotę 22 czerwca – w LO Węgrów oraz w niedzielę 23 czerwca – na błoniach Pałacu w Łochowie. Polecamy i zachęcamy do udziału, bo są to niepowtarzalne chwile kontaktu z naszymi tradycjami i osobami, które wspaniale je podtrzymują. Brawa dla nich!

Zdjęcia w galerii Google – część I>>>

Zdjęcia w galerii Google – część II>>>

Tekst: Sławek Chyliński/Mirosława Renik

Foto: Sławek Chyliński