„Od bólu do nadziei”

10 listopada pod hasłem „Od bólu do nadziei” odbyła się w ZSP Sadowne uroczystość upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

To już 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju rozpoczęły się uroczystości związane z tym świętem.

Przed południem 10 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem na takiej uroczystości, po wprowadzeniu sztandaru Szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, powitał wszystkich Dyrektor p. Sławomir Ryszawa. W swoim wystąpieniu, w skrócie, opowiedział o stopniowym procesie odzyskiwania niepodległości, od jej utraty w wyniku zaborów do lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a także o możliwości wykorzystania w obecnych czasach dobrodziejstw wolności i niepodległości.

Tak doniosła uroczystość nie mogła odbyć się bez części artystycznej. Tematyczną inscenizację słowno – muzyczną zaprezentowali uczniowie sadowieńskich szkół średnich – Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Przygotowali ją pod kierunkiem p. Mirosławy Renik, p. Marty Osman i p. Kamila Kiełka.

Inscenizacja to opowiadanie słowem, muzyką i tańcem o latach walki niepodległościowej. Wszyscy wiemy, że 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa, dlatego zawsze czcimy ten dzień głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Tak zabrzmiało podsumowanie uroczystości przez p. Dyrektora Ryszawę, a także ks. Antoniego Kunickiego, który uczestniczył w uroczystości.

Akademia w ZSP Sadowne rozpoczęła uroczystości niepodległościowe w naszej Gminie. Na dalsze zapraszamy 11 listopada br. – msza za Ojczyznę o godz. 11.00 w miejscowym kościele, a następnie o godz. 12.00 ogólnopolskie odśpiewanie hymnu państwowego i… Piknik Niepodległościowy na parkingu przy Urzędzie Gminy Sadowne.

W imieniu Organizatorów piątkowych uroczystości serdecznie zapraszam!

P.S. Jest szansa na obejrzenie powyższej inscenizacji – nasi artyści zapraszają widzów w najbliższą niedzielę 13 listopada. O godz. 12.30 w sali gimnastycznej ZSP w Sadownem zaprezentują swoją inscenizację dla mieszkańców gminy Sadowne. Wstęp wolny!

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński