HUTA SZKŁA W MAŁKINI GÓRNEJ „ROBOTNICZA JEDNOŚĆ”

Huta, która nie wyprodukowała choćby jednego przedmiotu wykonanego ze szkła.

16 września 1928 roku zawiązano w Małkini spółdzielnię pod nazwą: Chrześcijańska Spółdzielcza Huta Szklana „Robotnicza Jedność”. Historia tej spółdzielni i huty o tej samej nazwie to mały wycinek dziejów dość specyficznego nurtu ruchu spółdzielczego w okresie II Rzeczypospolitej, jakimi były spółdzielnie produkcyjne. To także bez wątpienia najbardziej ekscytujący dla badacza urywek lokalnej historii, a jednocześnie mroczny epizod gospodarczy i dość szczególne wydarzenie społeczne w historii Małkini Górnej tego okresu, a z drugiej strony nierozerwalna część wielotorowej i bogatej historii ruchu spółdzielczego w Małkini.

Spółdzielnia pobudowała błyskawicznie hutę, która nigdy nie rozpoczęła produkcji, natomiast kilkakrotnie zmieniała formę organizacyjną i właścicieli. Na koniec została zburzona przez Niemców w czasie okupacji, by posłużyć za materiał do budowy komór gazowych w obozie zagłady w Treblince.

Więcej na stronie https://madzelan.cba.pl/huta-szkla-w-malkini-gornej-robotnicza-jednosc-huta-ktora-nie-wyprodukowala-chocby-jednego-przedmiotu-wykonanego-ze-szkla/