Gminny Dzień Dziecka

2014.06.02.1Ryk syren, głośne krzyki dzieci – to nie nagłe zdarzenie, a odgłosy zabaw dobiegające do uszu mieszkańców Sadownego.

2. czerwca zorganizowano dla sadowieńskich dzieciaków Gminny Dzień Dziecka. Od samego rana, pomimo deszczowej pogody, dzieci ze szkół i przedszkoli Gminy gromadziły się przy obiektach szkolnych w Sadownem, gdzie czekało na nie dużo atrakcji.

Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło w hali sportowej Gimnazjum. Tu organizatorzy tegorocznego Dnia Dziecka – pp. Zdzisław Tracz -Wójt Gminy Sadowne, Jadwiga Gutowska – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sadownem, Małgorzata Zyśk – Dyrektor Gimnazjum w Sadownem i Małgorzata Koroś – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadownem – powitali uczniów. Spotkanie, którego mottem była walka z nałogami, było również okazją do promowania zdrowego stylu życia i właściwego spędzania wolnego czasu, np. poprzez udział w organizowanych konkursach. Wyniki takich konkursów, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem w ramach obchodów rocznicy 500-lecia Sadownego, ogłoszono, a ich finaliści otrzymali z rąk organizatorów imprezy i p. Ewy Piórkowskiej – Dyrektora GOK, zasłużone nagrody i pamiątkowe dyplomy. Część oficjalna zakończona została występem Grupy Tanecznej ze Szkoły Podstawowej w Sadownem, noszącej nazwę „Studio Tańca Fen”. Grupa, ćwicząca od trzech miesięcy pod kierownictwem Instruktorki tańca p. Blanki Malinowskiej, zaprezentowała 3 tańce: Hip – hop, Hip hop lejdis i Haus fanki.

I dopiero teraz rozpoczęło się „zamieszanie” – kontrolowane zamieszanie. Dzieci chętnie korzystały z przygotowanych atrakcji: malowania twarzy, zajęć artystyczno-plastycznych, konkursów plastycznych (na kostce), zajęć sportowych i muzealnych oraz oczywiście zjeżdżalni, karuzel itp., itd.

Jak zawsze, niezawodni byli druhowie z OSP Sokółka, których drużyna przybyła wozem bojowym na plac przed Gimnazjum, a także policjanci z Komisariatu Policji w Łochowie, którzy znakowali rowery. Obydwie formacje udostępniły swoje pojazdy oznakowane dla gawiedzi, która licznie korzystała z przejazdów po placu w atmosferze „prowadzonej akcji” gaśniczej” lub „pościgu policyjnego” – stąd sygnały dźwiękowe niosące się Dalego po polach i łąkach wokół Sadownego.

Na uwagę zasługuje udział w Dniu Dziecka, po raz kolejny, przedstawicieli Nadleśnictwa Łochów, którzy jednocześnie świętują 90-lecie lasów państwowych. Stoisko Nadleśnictwa przyciągało dzieci propozycjami zabaw ekologicznych, jak też gadżetami i eksponatami ukazującymi zawartość przyrodniczą naszych lasów.

Po raz pierwszy w tego rodzaju imprezie wzięli udział strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 5001, która od niedawna organizuje na terenie Sadownego drużynę strzelecką. Założenia i cele strzelców, zwłaszcza uwielbienie dla militariów i kultywowanie tradycji historycznych, są atrakcyjne dla młodych ludzi. Pokaz zatrzymania samochodu, chwytów obronnych oraz działania patrolu medycznego, przyciągnęły sporą grupkę młodzieży, która w przyszłości może stanowić kadrę miejscowej drużyny strzeleckiej.

Organizatorzy zadbali też o regenerację zużytych podczas zabawy kalorii. Dzieci pokrzepiły się ciepłym posiłkiem, napojami i lodami. Mogłyby się bawić bez końca, ale – jak to się mówi – wszystko, co dobre, szybko się kończy. Dziękujemy w imieniu dzieci za tak wspaniały dzień i do zobaczenia za rok.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński