SADOWIANKI – A teraz…

sad13A teraz trochę migawek z działalności zespołu.

Oczywiście nie wszystko zostanie tu umieszczone, ponieważ pamięć ludzka jest ulotna i niektóre imprezy poszły w zapomnienie.

SADOWNE

Aby chronić od zapomnienia ludowe piosenki i wyzwalać w młodym pokoleniu zdolności muzyczne, pracując w szkole podstawowej w Sadownem organizowałam tzw. ,,Przeglądy Piosenki Ludowej”, na które zapraszałam między innymi zespół Sadowianki.  Pierwszy występ zespołu w szkole  odbył się w czerwcu 2002 roku.

sad14

Wtedy do zespołu należało kilka wnuczek śpiewających Pań

sad15

Wszyscy zarówno Grono Pedagogiczne jak i uczniowie zachwyceni byliśmy pięknymi strojami Sadowianek oraz repertuarem. Dziatwa szkolna wykazała się dobrą znajomością  ludowych piosenek, bacznie obserwowała stroje ludowe i wsłuchiwała się w gwarę. Chętnie też przyjęła propozycję p. Krystyny Wetoszka , aby śpiewać razem z zespołem.

Dodam jeszcze, iż w kolejnych przeglądach szkolnej piosenki w ubraniach uczniów  można było dostrzec charakterystyczne  elementy stroju ludowego, tańca i ludowej gwary.

Obyśmy mieli następców!

sad16

Po wspaniałym widowisku Sadowianki zostały zaproszone do pokoju nauczycielskiego na wspólny poczęstunek

Kolejne zdjęcia zostały wykonane w 2005 roku w szkole podstawowej, gdzie w ramach wychowania regionalnego członkowie zespołu dali koncert muzyczny.

sad17

SADOWIANKI w Szkole Podstawowej w Sadownem (2005 r.)

sad18

Bogusia i Zbyszek Danajowie w piosence: ,,Poczkaj, poczkaj…”

sad19

Na zdjęciu widzimy małą Ulę Nowakowską, która stoi przed babcią p. Genią Sych. Babcia nauczyła ją kilku piosenek i mała Ula wykonywała je podczas występu zespołu.

MAŁKINIA  GÓRNA

Prawdopodobnie od tego momentu rozpoczęła się moja przygoda z zespołem SADOWIANKI.

sad20

Drugi Festiwal Ludowy Kurpi i Podlasia – Małkinia Górna – 22 – 24 VII 2005 rok

sad21

SADOWIANKI – Szkoła Podstawowa 2006 rok

sad22

Ula Nowakowska w piosence: ,,Oj dana, oj dana, nie wyjdę za pana…”

sad23SADOWNE

17 września 2006 r. SADOWIANKI zostały zaproszone do Urzędu Gminy w Sadownem na zebranie kombatantów. Zaprezentowały program o tematyce wojskowej. Większość zebranych wspólnie z zespołem śpiewała wojskowe piosenki.

,,W  przeszłości  tkwi  klucz  do  zrozumienia  teraźniejszości. Naród,  który  nie  szanuje  swojej  historii, zapomina  o  przeszłości – traci  swoją  tożsamość”

WĘGRÓW – ,,BARWY  JESIENI”

21.10.2006 roku SADOWIANKI brały udział w Węgrowskich Barwach Jesieni, gdzie zostały uhonorowane: ,, Nagrodą Starosty Powiatu Węgrowskiego”.

sad24

Krysia Wetoszka, Basia Wróbel, p. Genia Sych, p. Wacława Macioch, Tereska Piwek

sad25

Andrzej Olton, Krysia Wetoszka, Basia Wróbel, p. Genia Sych, p. Wacława Macioch, Tereska Piwek, Monika Nozderka, Kazia Krzak i Ala Bahniuk

 SADOWNE

9.02.2007 –Olimpiada Rolnicza w Urzędzie Gminy w Sadownem.

SADOWNE

18.04. 2007 rok – Szkoła Podstawowa w Sadownem. Komisja powołana do oceny uczniów występujących w ,,Przeglądzie Piosenki Ludowej”. W składzie jury zasiadła również nasza koleżanka Krysia Wetoszka. Druga od prawej.

 sad26

 SADOWNE

W niedzielę, 26 sierpnia 2007 roku w Sadownem odbył się festyn pod hasłem: ,,Zakończenie lata”. Atrakcji nie zabrakło. Wystąpił nasz miejscowy zespół SADOWIANKI. W programie  wykonał piosenki ludowe, treścią związane z  regionem Mazowsza.

sad27

Duet: Krysia Wetoszka i Basia Wróbel.

MAŁKINIA

sad28

Małkinia 2007 rok – Nadbużańska Noc Świętojańska

SADOWNE

16 września 2007 roku – odbyło się kolejne spotkanie w Urzędzie Gminy z kombatantami. Zaraz po spotkaniu Sadowianki wyjechały do Węgrowa i śpiewały na Święcie Chleba. Cała uroczystość odbywała się na Rynku Mariackim.

Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2014 (kronika dostepna w zbiorach GOK Sadowne)