5 minut o… edukacji

wojtcyranWitam Państwa!

Okres beztroskich wakacji dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy mija bezpowrotnie. Już niedługo do naszych szkół powrócą uczniowie.

2015.08.28.2Wakacyjna przerwa dała nam szansę na przeprowadzenie w naszych jednostkach oświatowych kilku ważnych prac remontowych .

2015.08.28.3W Szkole Podstawowej w Sadownem, przy pomocy powiatu udało się przeprowadzić wielokrotnie odkładany remont kanalizacji i łazienek na I i II piętrze.

2015.08.28.4Pozostaje nam jeszcze do wykonania remont łazienek na parterze – to, czy uda nam się go przeprowadzić jeszcze w tym roku kalendarzowym, okaże się po zakończeniu obecnego etapu remontu.

2015.08.28.5W naszym Gimnazjum również przeprowadzono prace remontowe. Wykonano remont korytarzy z wymianą nawierzchni tarkietowych, która od lat czekała na renowację.

2015.08.28.7Ponadto, z inicjatywy Pani Dyrektor – Małgorzaty Zyśk – ku końcowi mają się prace polegające na utworzeniu na placu przed Gimnazjum miejsca rekreacyjnego dla uczniów.

Nasza Jednostka Oświatowa w Grabinach doczekała się bardzo potrzebnego remontu Sali Gimnastycznej. Zakres prac polegał na odnowieniu podłogi, malowaniu ścian, wymianie oświetlenia oraz remoncie drabinek sportowych.

Nie zapomnieliśmy również o naszych szkołach niepublicznych. Przeprowadzono remonty sal lekcyjnych i korytarzy w szkołach w Orzełku i Kołodziążu.

Miło nam również poinformować, że nasza gmina została zakwalifikowana do programu badania słuchu. W roku szkolnym 2015/2016 realizowany będzie Program badań przesiewowych słuchu. Celem programu, jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego. Realizacja bezpłatnych i dobrowolnych badań słuchu planowana jest w okresie od września do grudnia 2015 roku. Partnerami programu są: Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek-Człowiekowi”. Jak przekonują eksperci, wiele zaburzeń słuchu wykrytych we wczesnej fazie może być skutecznie i szybko wyleczonych, tak więc raz jeszcze serdecznie zapraszam do udziału w tych badaniach.

2015.08.28.6Przypominam również o bezpłatnych podręcznikach. Uczniom klas I, II i IV szkół podstawowych oraz klasy I gimnazjum przysługują darmowe podręczniki. Więcej informacji udzielą dyrektorzy szkół. Natomiast w sprawie dofinansowania wyprawki szkolnej prosimy o kontakt z Urzędem Gminy (pokój numer 21).

Na koniec garść statystyk: od 1 września w szkołach na terenie całej gminy rozpocznie naukę 615 uczniów oraz 65 przedszkolaków. Ilość uczniów w szkołach przedstawia się następująco:

Szkoła Podstawowa im. Czesława Wycecha w Sadownem – 301 uczniów;

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grabinach –  69 uczniów;

Niepubliczna Szkoła im. Janusza Korczaka w Kołodziążu – 41 uczniów;

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Orzełku – 25 uczniów;

Gimnazjum im. bł. Edwarda Grzymały w Sadownem – 179 uczniów;

Przedszkole w Sadownem – 50 przedszkolaków;

Przedszkole w Grabinach – 15 przedszkolaków.

Już we wtorek, 1 września wszyscy ci uczniowie pojawią się w swoich szkołach aby rozpocząć nowy rok szkolny. Z tego miejsca chciałbym życzyć Wam samych sukcesów w nauce i niech ten nowy rok szkolny 2015/2016 będzie jeszcze lepszy niż poprzedni.

Należy pamiętać również o osobach bez których nowy rok szkolny nie mógłby się rozpocząć – o nauczycielach i personelu szkolnym. Wam z kolei życzę cierpliwości do naszych uczniów i satysfakcji ze swojej pracy.

Pozdrawiam!

Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne