Grypa…

grypa…jest chorobą zakaźną, którą wywołują wirusy.

Zmienna pogoda na przełomie zimy i wiosny sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów – grypa zbiera wówczas obfite żniwo. Jak się przed nią chronić?

Co można powiedzieć o wirusach grypy?

AT1Zostało potwierdzone, iż wirusy te rozprzestrzeniają się drogą kropelkową – czyli w wydzielanym poprzez kichanie i kasłanie aerozolu. Są bardzo trwałe – mogą przeżyć wiele lat w lodzie, do 48 godzin w temperaturze 4 st. C, 8 godzin w temperaturze 20 st. C, do 24 godzin na powierzchniach gładkich typu ławki, blaty kuchenne, klamki drzwi, powierzchnie metalowe lub plastikowe, do 12 godzin na powierzchniach porowatych, do 15 minut na ubraniach, szalikach i chusteczkach wielokrotnego użycia oraz 5-10 minut na ludzkich rękach.

Wirusy preferują niskie temperatury i niższą niż 50% wilgotność środowiska, w którym żyją. Są natomiast bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę – giną przy 60-70 st. C. Są także wrażliwe na detergenty.

A jeśli już dopadła nas grypa?

Osoba chora na grypę zakaża inne osoby już na 2-3 dni przed wystąpieniem jej objawów. Zakaża także w trakcie występowania objawów ostrej choroby oraz około 3-5 dni po jej ustaniu.

Jak organizm informuje nas o zakażeniu wirusem grypy?

Objawy grypy to:

– wysoka gorączka (powyżej 38 st. C)

– dreszcze

– suchy i męczący kaszel

– katar, mogą wystąpić krwawienia z nosa

– silne bóle głowy

– bóle mięśni

– uczucie rozbicia i wyczerpania

Kilka rad dla tych, których dopadł już wirus i tych, którzy chcą go uniknąć:

– trzeba myć i dezynfekować ręce, a także często używane przedmioty – pamiętajmy, że wirus może pozostawać na wielu powierzchniach np. klamkach, klawiaturach, uchwytach w środkach komunikacji miejskiej, itp.

– kiedy kichasz lub kaszlesz zasłaniaj usta i nos chusteczką higieniczną – jeśli zapomniałeś chusteczki, podczas kichania lub kasłania zasłoń nos i usta rękawem powyżej łokcia, a nie dłońmi

– wietrz pomieszczenia, w których przebywasz – w wolnym czasie przebywaj na świeżym powietrzu

– jeśli źle się czujesz zostań w domu i ogranicz bezpośrednie kontakty międzyludzkie – najbardziej narażone na zakażenie są osoby przebywające w bliskiej odległości chorego tj. około 1 metra. Osoba chora powinna więc unikać bliskiego kontaktu z otoczeniem, a w szczególności podawania ręki, całowania przy powitaniu, picia z jednej butelki, używania wspólnych sztućców, palenia tego samego papierosa, itp.

– zaszczep się przeciwko grypie – najlepiej zrobić to przed sezonem grypowym, czyli od końca sierpnia do początku października.

A jak wygląda zapobieganie grypie w szkołach i placówkach oświatowych?

W obiektach tego rodzaju należy:

– wszystkie pomieszczenia w budynku wietrzyć przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć przez co najmniej 20 minut

– powierzchnię podłóg oraz przedmioty najczęściej dotykane (klamki, powierzchnie ławek itp.) codziennie zmywać środkami czystości (ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego, zmienianą po umyciu każdego pomieszczenia) po zakończeniu zajęć

– pomieszczenia wyłożone wykładzinami dywanowymi po opuszczeniu przez uczniów, codziennie dokładnie odkurzać i przecierać na wilgotno z użyciem detergentu

– zapewnić uczniom dostęp do ciepłej wody

– sanitariaty należy 2 razy dziennie zmywać środkami czystościowymi (wszystkie powierzchnie, klamki, kurki w bateriach przy umywalkach)

– sanitariaty zaopatrzyć w środki higieniczne (płynne mydło z dozownikiem, ręczniki papierowe lub suszarki do rąk, papier toaletowy)

– kosze na śmieci z zamknięciem (pokrywką) opróżniać zaraz po zakończeniu zajęć lub w zależności od potrzeb

– wietrzyć puste sale lekcyjne podczas każdej krótkiej przerwy przez co najmniej 5 minut, a podczas długiej co najmniej 10 minut.

Opieka nad uczniami:

– w razie wystąpienia objawów grypopodobnych należy pozostać w domu, a w przypadku wystąpienia objawów chorobowych u ucznia w szkole natychmiast umieścić go w oddzielnym pomieszczeniu do momentu odebrania przez rodziców

– w salach lekcyjnych zapewnić awaryjne chusteczki jednorazowe dla uczniów

– przypominać uczniom o myciu rąk (po przyjściu do szkoły, skorzystaniu z toalety, przed i po spożyciu posiłku, po kichaniu i kasłaniu oraz w innych sytuacjach w miarę potrzeb)

– młodszym dzieciom zademonstrować prawidłową technikę mycia rąk – dwukrotnie namydlając dłonie i nadgarstki spłukując ciepłą wodą przez około 20 sekund (czas trwania jednej zwrotki piosenki „Wlazł kotek na płotek”)

– w miarę możliwości codziennie organizować zajęcia na świeżym powietrzu.

Zalecane zachowania dla uczniów:

– nie rozmawiać z drugą osobą twarzą w twarz w odległości mniejszej niż 1 metr

– unikać zachowań takich jak: całowanie, przytulanie, podawanie rąk (np. na powitanie)

– przy kichaniu i kasłaniu zasłaniać usta chusteczką

– używać chusteczek jednorazowych, po użyciu wyrzucać do kosza

– ubierać się adekwatnie do pogody (nie przegrzewając i nie wychładzając)

– odżywiać się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

Agata Tabor – pielęgniarka szkolna