Najlepsze schłodzone

2015.12.29.2Ponownie drinki i koktajle zalecane w diecie rodzielnej – schłodzić, wstrząsnąć i… podawać.

Frappe z limetek i jogurtu

Składniki:

2 gałązki melisy cytrynowej, ½ limetki, 250g jogurtu, 1 łyżka miodu, 8 kostek lodu

Wykonanie:

Melisę cytrynową umyć, osuszyć i zostawić kilka małych listków do przybrania. Pozostałe listki oberwać z łodyżek i grubo posiekać. Limetkę wycisnąć. Zmiksować sok razem z jogurtem, miodem i kostkami lodu oraz posiekanymi listkami melisy, nastawiając mikser na najwyższe obroty. Napój wlać do dwóch wysokich szklanek i przybrać małymi listkami melisy. Podawać natychmiast.

Mrożona herbata

Składniki:

3-4 listki melisy cytrynowej, 2 łyżki soku z li metek, 3 łyżki fruktozy, 2-3 łyżki pokruszonego lodu

Wykonanie:

Listki melisy zalać ¼ l wrzącej wody i odstawić na ok. 10 minut. Oberwać listki i dobrze schłodzić herbatę. Sok z li metek wymieszać z fruktozą i dodać pokruszony lód. Dodać do herbaty i wymieszać. Wlać herbatę mrożoną do wysokiej szklanki i przybrać jej brzeg plasterkiem limetki.

Koktajl z mango

Składniki:

Napój: 1 mały, dojrzały owoc mango, 200ml świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego. Do przybrania – 2 plastry pomarańczy

Wykonanie:

Mango obrać, odkroić miąższ z pestki i pokroić na duże kawałki. Miąższ mango zmiksować z sokiem pomarańczowym i 200ml wody z lodem. Napój wlać do wysokich szklanek i przybrać plasterkami pomarańczy. Podawać ze słomką.

Soczyste „złoto Renu”

Składniki:

3 duże truskawki, 150ml wytrawnego wina białego, 50ml wody mineralnej

Wykonanie:

 Truskawki umyć, oczyścić, pokroić na bardzo małe kawałki i lekko zamrozić w zamrażalniku. Włożyć truskawki do wysokich szklanek, dopełnić winem i ostrożnie wymieszać. Napój zalać wodą mineralną.

Koktajl Floryda

Składniki:

½ plastra świeżego ananasa (obranego), 2 łyżki białego rumu, 2-3 pokruszone kostki lodu, 1 łyżka fruktozy, 150ml świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, do przybrania – 1 plaster pomarańczy

Wykonanie:

Owoc ananasa pokroić na bardzo małe kawałki lub zmiksować. Zalać rumem i odstawić na 15 minut. Potem wymieszać wszystko w shakerze z pokruszonymi kostkami lodu. Napój przecedzić przez sitko do wysokich szklanek. Schłodzony drink lekko posłodzić fruktozą i dopełnić sokiem pomarańczowym. Przybrać plasterkiem pomarańczy.

Koktajl z grejpfruta

Składniki:

sok z jednego grejpfruta, 3 pokruszone kostki lodu, 1 łyżka wódki

Wykonanie:

Sok z grejpfruta wymieszać w shakerze z pokruszonym lodem i wódką. Przecedzić do szklanki koktajlowej i przybrać plasterkiem limetki.

Drink z orzecha kokosowego

Składniki:

100g wiórków kokosowych, świeży ananas, 2 łyżki pokruszonego lodu, 2 łyżki fruktozy, 3 listki mięty, 2 łyżki śmietany, 2 łyżki białego rumu, do przybrania – 1 mały kawałek ananasa ze skórką

Wykonanie:

Wiórki kokosowe zalać 350ml wrzącej wody i odstawić na ½ godziny, aż spęcznieją. Odsączyć wiórki, zbierając do naczynia kapiące mleczko. Owoc ananasa pokroić na duże kawałki i zmiksować z mleczkiem kokosowym, pokruszonym lodem, fruktozą, listkami mięty, śmietaną i rumem. Dobrze schłodzony drink podawać w wysokiej szklance przybranej kawałkiem ananasa.

Lekki poncz malinowy

Składniki:

250g malin, 2 łyżki fruktozy, 1 l wina jabłkowego, ¾ l wody mineralnej

Wykonanie:

Maliny umyć, oczyścić i włożyć do naczynia na poncz. Owoce podzielić na spore kawałki, lekko posłodzić fruktozą i odstawić na ½ godziny. Potem dolać wino jabłkowe i całość odstawić ponownie na godzinę. Dopełnić wodą mineralną.

American Longdrink

Składniki:

4 łyżki pokruszonego lodu, 2 łyżki białego rumu, 2 łyżki śmietany, 120ml świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego, 80ml świeżo wyciśniętego różowego soku grejpfrutowego, 1 ½ łyżki fruktozy, 2-3 posiekane listki mięty

Wykonanie:

Pokruszony lód zmiksować z rumem, śmietaną, sokami, fruktozą i listkami mięty. Wlać drink do wysokiej szklanki. Podawać ze słomką.

Sławek Chyliński

Na podstawie: Dieta rozdzielna, Ursula Summ