Wieniec z Sadownego najlepszy!

2016.09.07.31W dniu 4 września 2016 roku w Otwocku odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego. Wieniec z Sadownego był najlepszy.

Delegacja powiatu węgrowskiego, biorąca udział w dożynkach liczyła, 50 osób. Przewodniczącą Delegacji Dożynkowej była Bożena Gierej – Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie, wraz z pracownikami.

Powiatowymi Starostami Dożynek byli Państwo Adam i Aneta Olton z miejscowości Sadowne, gmina Sadowne. Od 2005 roku prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha. Zajmują się w dużej mierze hodowlą krów mlecznych – 30 krów i 30 młodzieży oraz produkcją rolną. Cała produkcja roślinna przeznaczona jest na zabezpieczenie bazy paszowej dla bydła.

2016.09.07.32Wieniec Dożynkowy został wykonany przez Zespół „Sadowianki” z gminy Sadowne pod kierunkiem Pani Marianny Szymanik. Zespół od wielu pokoleń kultywuje tradycje wicia wieńcy i popularyzuje ludową twórczość artystyczną. Przewodniczącą zespołu jest Pani Krystyna Wetoszka. Wieniec został uwity w sposób tradycyjny z naturalnych materiałów takich, jak: kłosy zbóż (żyto, pszenica, owies dwukolorowy i jęczmień), proso, gryka. Użyto również wielu gatunków ziół (chwastnica, wrotycz pospolity, barwinek, borowina, trawy, dziurawiec, piołun, mięta, lipa, aronia) i kwiatów, a także jarzębiny, która jest nieodzownym elementem towarzyszącym żniwom oraz sosna, wrzos i owoce.

Zespół „Sadowianki” bierze udział w dożynkach parafialno – gminnych, diecezjalnych i wojewódzkich, jak również w Mazowieckim Święcie Chleba. Zespół kultywuje tradycje swoich przodków, między innymi wicie wieńcy dożynkowych.

Po Mszy Św. uczestnicy łamali się wspólnie chlebem dożynkowym. Podczas części oficjalnej wręczono odznaczenia państwowe i branżowe. Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w stylu tradycyjnym, gdzie:

I miejsce  zajął Powiat Węgrowski, II miejsce – Powiat Gostyniński, a III miejsce – Powiat Zwoleński. Wręczono również 3 wyróżnienia: Powiat Nowodworski, Powiat Ciechanowski i Powiat Ostrołęcki.

7 września, podczas Sesji Rady Powiatu, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk wraz z Wicestarostą Haliną Ulińską, pracownikami Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa wręczył podziękowania wraz z upominkami Starostom Dożynek Powiatu Węgrowskiego Państwu Anecie i Adamowi Olton z Sadownego oraz Paniom z zespołu „Sadowianki”, które wykonały Powiatowy Wieniec Dożynkowy.

Zdjęcia w galerii Google>>>        

Tekst/foto: Starostwo Powiatowe w Węgrowie