II tydzień ferii w Sadownem

Hasło „żyj zdrowo, ale i aktywnie” urzeczywistniło się w drugim tygodniu ferii zimowych w Sadownem.

Zdrowie i aktywność to główne założenia programu „Smak życia”, w którym uczestniczyły dzieci z terenu gminy Sadowne. Już na początku drugiego tygodnia zimowej przerwy w zajęciach szkolnych, w poniedziałkowe przedpołudnie dzieci miały okazję do „bliskiego spotkania” ze zdrową kuchnią. Warsztaty kulinarne dla nich przygotowała p. Maria Dobies – nauczyciel Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Sadownem, którą dzielnie wspierali jej szkolni wychowankowie.

I jak to w szkole bywa, młodzi uczestnicy zajęć oraz przybyli z nimi opiekunowie rozpoczęli swoją przygodę z gastronomią od niezbędnej teorii, której główny trzon stanowił dokładny opis nowej piramidy żywieniowej, w najprostszy sposób definiującej ideę żywienia oraz wskazującej proporcje niezbędnych w codziennej diecie grup produktów spożywczych.  Stabilną postawę właściwej diety stanowi aktywność fizyczna. Natomiast najważniejszą rzeczą dla uczestników tych warsztatów było wskazanie im zdrowych produktów żywieniowych, z których samodzielnie będą w stanie wykonać po kilka posiłków dziennie. Tak więc, po podziale na grupy, wszyscy przystąpili w pracowni dydaktycznej Technikum do realizacji przykładowych przepisów kulinarnych. Na wyniki takiego działania i właściwej współpracy wszystkich uczestników zajęć długo nie trzeba było czekać. Podczas wspólnego posiłku, wieńczącego działania kucharskie, z chęcią wszyscy zasmakowali np. w omlecie z pieczarkami, wykonanym na bazie otrąb pszennych, makaronie z pesto szpinakowym, plackach z cukinii i marchewki, zapiekanym korzeniu pietruszki czy koktajlach owocowo – warzywnych.

Jak podsumowali swoje doświadczenie nasi „kucharze”, potrawy były smaczne, ale i… świetnie zastępujące wysokokaloryczne dania mięsne. Wykonane zostały w grupach mieszanych wiekowo i jest nadzieja, że nowe nawyki żywieniowe przeniesione zostaną na grunt domowy.

Odskocznię od codziennych zajęć i obowiązków szkolnych może stanowić rękodzieło artystyczne. W przypadku naszych dzieci, to plastyka, a konkretnie – formowanie i utrwalanie modeliny. 21 lutego zajęcia takie przeprowadziła p. Barbara Stanisławczyk, a ich przedmiotem było własnoręczne tworzenie drobnej biżuterii z modeliny. Drobnej, ale jakże ciekawej i ważnej z punktu widzenia każdego jej wytwórcy. Powstały przedmioty na własne potrzeby, ale również na prezenty dla osób najbliższych – rodzeństwa, rodziców czy dziadków. Zajęcia uczyły formować nie tylko modelinę, ale także – dzięki wykonywaniu prezentów dla najbliższych – będą miały wpływ na utrwalanie więzi rodzinnych, a jednocześnie wskazują alternatywny i właściwy sposób wykorzystania czasu wolnego. A może nowe hobby?

Środa, 22 lutego – zaplanowane spotkanie ukierunkowane na przeciwdziałanie agresji i przemocy (cyberprzemocy). Spotkanie połączone zostało z warsztatami, które przeprowadzili z dziećmi aktorzy Teatru „Moralitet” z Krakowa, poprzedzając je spektaklem profilaktycznym pt. „Bella”.

Widowisko uzmysławia, że najczęstszą przyczyną, przez którą młody człowiek staje się agresorem jest brak zainteresowań, nieasertywna postawa życiowa, błędne przekonanie, że w dzisiejszych czasach takie właśnie zachowanie jest właściwe. Pośród przyczyn takiego stanu rzeczy m.in. pojawia się nuda. Dlatego aby powstrzymać narastanie agresji, nienawiści i nietolerancji warto zorganizować czas wolny młodzieży. Pokazać, że poza lekcjami można zajmować się sportem czy kulturą.

Brak miłości i pozytywnych wzorców wytwarza postawy agresji i wrogości u dzieci. Często miejscem powstawania zachowań agresywnych jest dom i panująca tam przemoc. Często jest to również szkoła. Wynika to z kłopotów w nauce, dominacji starszych kolegów nad młodszymi, konfliktów między rówieśnikami. Dostrzeganym zjawiskiem jest również nękanie psychiczne za pomocą telefonów, sms-ów, e-maili lub działań w Internecie.

Poprzez sztukę wspaniale można wzbogacić postrzeganie świata przez dzieci i młodzież. Ukazać właściwe, wartościowe wzorce, wolne od przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej; przedstawić rolę dorosłych, jako opiekunów, zawsze stojących w obronie pokrzywdzonych.

Główni bohaterowie sztuki są postrachem szkoły. Okradają samochody, zabierają młodszym i słabszym kolegom pieniądze, śniadania, a także cenne rzeczy, stosują przemoc, nękają telefonami, dręczą sms-ami, wyszydzają w Internecie. Jedna z ich ofiar jest ich całkowitym przeciwieństwem – jest grzeczna i układna, dobrze się uczy. To ona właśnie podczas spotkania ze swoim nauczycielem wyjawia, że doznaje nieprzyjemności od koleżanek szkolnych. Dzięki właściwej reakcji  i podjętym działaniom pedagoga, problematyczna sytuacja zostaje pozytywnie rozwiązana, a „prześladowcy” młodej dziewczyny zmieniają swoje postępowanie i postanawiają wyrównać krzywdy wyrządzone swoim „ofiarom”.

Finałowa scena przedstawienia zmieniła się w zajęcia warsztatowe, w których aktorzy położyli nacisk na wskazanie przez uczestników mechanizmów rządzących agresją, co jest doskonałym wstępem do dalszych rozmów i ćwiczeń asertywności w kontaktach z rówieśnikami lub w gronie rodzinnym.

W końcu… Bal Karnawałowy dla dzieci, który zaplanowano na przedostatni dzień ferii zimowych – 23 lutego. Z uwagi na konieczność przygotowania obszernej przestrzeni dla zabaw i harców, impreza została zorganizowana w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sadownem, a przybyło na nią mnóstwo młodych ludzi ze swoimi opiekunami z terenu całej gminy Sadowne.

Uczestnictwo w spotkaniu znacznej liczby dzieci i młodzieży stało się okazją do nawiązania kontaktu z naszymi „stróżami prawa”. Dzieci odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie: mł. insp. Andrzej Styrczula – Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie, nadkom. Krzysztof Gromek – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego i st. sierż. Anna Maliszewska – rzecznik prasowy węgrowskiej Policji. Postanowili oni uhonorować wyróżnieniami uczestników konkursu „Jestem bezpieczny na drodze”. Wynik Konkursu to wytworzone podczas zajęć plastycznych w dniu 13 lutego plakaty o tej tematyce bezpieczeństwa. Wśród wyróżnionych znaleźli się:  za prace zbiorowe – Natalia Zyśk i Amelia Puścion, Kamila i Karolina Chachlińskie, Natalia Sołtysik – Ciok i Viktoria Łabsz oraz za prace indywidualne: Magda Narowska, Weronika Wójcik, Kinga Szczechura, Viktoria Decyk, Michalina Zakrzewska, Wiktoria Borowa i Aleksander Decyk.

Uzupełnieniem tematyki bezpieczeństwa i kształtowania prawidłowych cech osobowości młodych ludzi stało się kolejne podczas tych ferii przedstawienie. Tym razem bajkę o zasadach dobrego wychowania pt. „Dobre wychowanie z nami zostanie” zaprezentowali aktorzy z krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”.

Aby świat stał się piękniejszy wystarczy pamiętać o byciu życzliwym wobec drugiej osoby. Często pozornie proste słowa, czy zwroty takie jak „dzień dobry”, „miłego dnia”, potrafią sprawić komuś prawdziwą radość i wywołać uśmiech na twarzy. Dobroć to nie żadna magia, lecz potrzeba serca.

 A o czym był spektakl? W pewnym królestwie żyje Ania – bardzo grzeczna dziewczynka. Gubiąc się w lesie poznaje Misia Krzysia i rozpoczynają razem swoją podróż. W drodze napotkają jednak wiele trudności, które będą sprawdzianem ich dobrego wychowania. Światem chce bowiem zawładnąć Czarownica, która przy pomocy eliksirów stara się zmieniać ludzi w złych. Król już zapomniał o magicznych słowach takich jak: dziękuję, przepraszam i proszę. Na oczach widzów stoczy się walka o to, aby dobre wychowanie nie zginęło, a świat opierał się na ludzkiej dobroci i życzliwości.

Widzowie żywo reagowali na kolejne przygody pary bohaterów, czynnie uczestniczyli w ich podróży, często podpowiadając głośno sposób rozwiązania występujących trudności. Należy im się pochwała za wiedzę i rozsądek, a korzyści – przeniesienie przestróg i dobrych rozwiązań na dalsze, dorosłe życie.

Bal to również zabawa, dynamiczna, przy muzyce i np. z… Papą Smerfem, który oczarował dzieci nie tylko swoim wyróżniającym się strojem, ale też umiejętnością „ogarnięcia” tłumu rozbawionych maluchów, żądnych zabawy i coraz to nowych niespodzianek. Zabawy przy muzyce, również z elementami akrobatyki – prezentowanymi przez p. Angelikę Gęsinę, było co nie miara, ale też znalazł się czas na trochę tradycji – przecież był to Tłusty Czwartek, a wtedy obowiązkowo… pączki, napoje, ogólnie mówiąc: słodki poczęstunek, wspólny poczęstunek z rodzicami, dziadkami… rodzinny. Były też konkursy głównie dla dzieci, ale dorośli mieli też okazję wykazania się swoją wiedzą na temat pączków. Test pisemny nie wyłonił zwycięzcy, dogrywka tak – w jedzeniu pączków na czas p. Monika wyeliminowała konkurencję. W nagrodę… oczywiście pączki.

I ostatni dzień ferii – 24 lutego. Zaplanowano go jako „Spotkanie z książką”. Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem jest przodującą w powiecie węgrowskim tego rodzaju instytucją.  Zbiory biblioteki łącznie z filiami na koniec 2016 r. to 50 100 woluminów. W 2016 r. zakupiono 1 232 pozycji za kwotę 24 564 zł (dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to kwota 8 500 zł).
Biblioteka w 2016 r. gościła u siebie 1 439 użytkowników (liczba czytelników – 1229), którzy dokonali 40 131 wypożyczeń pozycji bibliotecznych, a z 1 344 skorzystali w czytelni biblioteki.

Tak dobre wyniki można osiągać tylko dzięki wysokiemu poziomowi aktywności i skutecznym działaniom, które zachęcają mieszkańców do odwiedzania bibliotek i korzystania z ich zbiorów, Dlatego też program „Smak życia” nie mógł pominąć czytelnictwa i udziału w akcji miejscowej biblioteki.

Od rana organizowano tu dodatkowe spotkania i zajęcia „z książką”. Chętni mogli obejrzeć katalogi, zbiory, nowo zakupione pozycje książkowe i rozmieszczenie biblioteki, a także przystąpić do grona czytelników lub skorzystać na miejscu np. z zasobów multimedialnych. Pracownicy biblioteki udzielali zainteresowanym wszelkich informacji z zakresu funkcjonowania tej instytucji, w tym na temat wprowadzonych u siebie nowości oraz możliwości skorzystania z bezpłatnych multimedialnych kursów językowych. Znalazł się też czas na wspólne czytanie fragmentów wybranych pozycji książkowych – szczególnie z udziałem dzieci, co może być przygotowaniem do udziału w prowadzonej każdego roku akcji Narodowego Czytania.

Z największym jednak zainteresowaniem młodych czytelników spotkały się wspólne zabawy w bibliotece. Były rozsypanki, konkursy, quizy na temat czytelnictwa i bohaterów znanych pozycji książkowych. Rywalizowały w nich drużyny, a najlepsi otrzymywali drobne upominki. Podsumowaniem „dnia z książką” stała się wystawa prac plastycznych, w których dzieci zaprezentowały swoich ulubionych bohaterów książkowych, a także zachęcały swoich kolegów do odwiedzania biblioteki.

Ostatniego dnia ferii nie zapomniano też o miłośnikach zimowych zabaw. Pomimo, iż zima trochę odpuściła, postanowiono zorganizować dla chętnych drugi już wyjazd na kryte lodowisko w Mińsku Mazowieckim. Po harcach na lodowisku doskwiera zawsze głód, a więc obowiązkowo wizyta w Mc Donaldzie i dopiero powrót do domu.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst: Sławek Chyliński

Foto: GOK Sadowne/Sławek Chyliński