„Sadowianki” – Sadowne – Ocięte

Agroturystyka –  „Przy lesie – Na Górce”- Piotr Olkowski.

Witamy Polskich Miłośników Caravaningu

,,Firma HEKA-Mobilreisen od 10 lat zajmuje się organizowaniem  wycieczek dla posiadaczy samochodów /przyczep campingowych/. Zainteresowanie ze strony czasopisma „Polski Caravaning” skłoniło nas do zwrócenia uwagi na rozwijający się polski rynek caravaningowy. Po wielu spotkaniach z Polskimi camperowiczami postanowiliśmy przedstawić ofertę również dla polskiego turysty. Ponieważ mamy polskie korzenie z miłą chęcią zabierzemy Państwa do najpiękniejszych zakątków świata, na początek Maroko oraz kraje nad bałtyckie, czyli Litwa, Łotwa, Estonia oraz Sankt Petersburg. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą prosimy o kontakt telefoniczny bądź E-Mail, naturalnie po polsku i chętnie udzielimy odpowiedzi na każde pytanie. Pracujemy również dla grup zorganizowanych i klubów camperowych.”

Na początku zamieściłam małą reklamę turystycznej firmy pod nazwą HEKA-Mobilreisen, ponieważ w sierpniu drogi SADOWIANEK i drogi niemieckich turystów korzystających z usług tej firmy na krótko splotły się ze sobą. Państwo Iwona i Piotr Olkowscy prowadzą gospodarstwo agroturystyczne o nazwie: ,,Przy lesie – Na górce”. Gospodarstwo znajduje się w Ociętem, gmina Sadowne, w pobliżu rzeki Ugoszcz i bezpośrednim sąsiedztwie lasu.

Miejsce urocze cieszące wzrok a przy trym bogate w jadło i picie. Państwo Olkowscy przygotowali wspaniałą gościnę dla przybyłych turystów, a całą okrasą imprezy były SADOWIANKI, które w śpiewie i tańcu zaprezentowały polskie ludowe piosenki, zwyczaje i tradycje.

Cała impreza trwała do późnej nocy.

A ja, chociaż wtedy tam nie byłam, pysznego jadła nie próbowałam

i wina nie piłam, wszystko dokładnie z opowiadań zasłyszałam i tu właśnie opisałam!

SADOWNE – FESTYN WAKACYJNY

12 lipca 2015, od południa na placu targowym w Sadownem zaczęli gromadzić się uczestnicy Festynu Wakacyjnego. Pierwsza część Festynu, którą prowadził wodzirej – p. Michał Rokicki, to prezentacja Gminy i nawiązanie do tradycji regionu oraz zabawy dla dzieci.

Na skwerku dostępna była wystawa obrazująca wyniki ostatnich wydarzeń i inwestycji na terenie gminy Sadowne.

Po rozpoczęciu imprezy kolejno prezentowały swoje umiejętności zespoły ludowe:

– „Kapela Łochowska”,

– „Gwizdalanki”,

–  Zespół Śpiewaczy „Sadowianki,

,,Gwizdalanki” – z miejscowości Gwizdały koło Łochowa

 

Zespół Śpiewaczy SADOWIANKI

 

Bezpośrednio po występach zespołów ludowych mogliśmy obejrzeć prezentację taneczną młodzieżowego zgrupowania Neon Pink z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Grabinach. Były też zabawy dla dzieci, które przygotowali i z udziałem młodej publiczności przeprowadzili animatorzy tej sztuki DeeDee & Tonio.

Andrzej Olton, Zbyszek Danaj, Krysia Wetoszka, Andrzej Budek i Ania Chojecka

 

Wójt gminy Sadowne p. Waldemar Cyran wraz z dyr. GOK-u p. Ewą Piórkowską podziękowali SADOWIANKOM za uświetnienie występem festynu a następnie wspólnie z zespołem zaśpiewali piosenkę pt. ,,Polskie Kwiaty”

 

Przed godz. 1600 dokonano uroczystego otwarcia Festynu. W imieniu organizatorów uczestników Festynu powitał właśnie Wójt Gminy Sadowne – p. Waldemar Cyran i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem – p. Ewa Piórkowska

Popołudnie przeznaczone zostało na występy zespołów prezentujących muzykę młodzieżową i disco polo. Tę część Festynu rozpoczął koncertem Zespół FAJTERS, a przerywnikiem przed kolejną falą muzyki był pokaz sokolnika.

Tłumy fanów muzyki zostały w końcu usatysfakcjonowane – ze sceny głośno rozbrzmiał Zespół REAVEN, po nim znany nam już wcześniej – SAMI SWOI, aż w końcu pojawił się Zenek Martyniuk i Zespół AKCENT.

Widzowie, jak to podczas każdego występu p. Zenka oszaleli…

Aż szkoda było kończyć tę zabawę i wracać do domu, ale… może spotkamy się na podobnej imprezie za rok. Dziękujemy organizatorom za jej przygotowanie…

Sadowne jeszcze chyba takich tłumów nie widziało.

Wszystkie ulice zastawione były samochodami osób przybyłych na koncert AKCENTU.

 SADOWNE – GMINNO – PARAFIALNE DOŻYNKI

15 sierpnia w Sadownem odbyły się gminno-parafialne dożynki. Rolnicy z całej gminy zaprezentowali ponad 20 wieńców dożynkowych.

Internet na temat Dożynek:
Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. Zwyczaj ten, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był, jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Na Śląsku opolskim nazywane żniwniok.

Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.”

Państwo Aneta i Adam Oltonowie z Sadownego – Starostowie Dożynek

 

Już od 10 lat prowadzą gospodarstwo rolne wielopokoleniowe. Jest ono ukierunkowane na hodowlę bydła mlecznego. Za nimi z koszem chleba stoją Bogusia i Zbyszek Danajowie i pozostałe SADOWIANKI.

Pani Aneta Olton z Sadownego – Starościna Dożynek. Obok SADOWIANKI -Tereska Piwek, Henia Kibart, Basia Wróbel

Wejście do kościoła

Nasi rolnicy zaprezentowali okazałe i misternie wykonane wieńce dożynkowe

Po mszy św. ulicami Sadownego przeszedł barwny korowód  z wieńcami dożynkowymi niesionymi przez przedstawicieli poszczególnych wsi.

W korowodzie dożynkowym szły również Sadowianki, które śpiewały stare dożynkowe pieśni

W wieńcach tych skryła się radość i wdzięczność za tegoroczne zbiory oraz przywiązanie naszych mieszkańców do starych, a jakże pięknych tradycji i ziemi drogiej każdemu rolnikowi

 

Wszyscy zatrzymali się na placu przed sceną, gdzie odbyła się dalsza uroczystość

 

 Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, jednak tak dawniej, jak i dziś są one ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika na nasze stoły codziennie trafia chleb powiedział wójt gminy Sadowne, p. Waldemar Cyran podczas oficjalnego rozpoczęcia uroczystości. Pan Wójt wspomniał, iż właśnie praca rolnika jest podstawą ludzkiej egzystencji.

– Również ja jestem rolnikiem i wiem jak ta ciężka praca wygląda. Chylę przed wami czoła, drodzy rolnicy – dodał wójt naszej gminy p. Waldemar Cyran.

Poseł na Sejm RP- p. Grzegorz Woźniak, Ania Chojecka, Basia Wróbel, Henia Kibart, Marysia Szymanik i Tereska Piwek

Gospodarz Dożynek Wójt Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran z żoną Katarzyną tradycyjnie dzielą się chlebem z p. Senator Marią Koc, p. Posłem na Sejm RP Grzegorzem Woźniakiem i wszystkimi zebranymi na tej uroczystości

 

Poseł na Sejm RP – p. Grzegorz Woźniak, Senator – p. Maria Koc, Członek Zarządu woj. Mazowieckiego – p. Elżbieta Lanc, Starosta węgrowski – p. Krzysztof Fedorczyk

W wydarzeniu udział wzięło wielu samorządowców i polityków. Obecna była także pochodząca z Sadownego członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, która powiedziała, że dożynki są doskonałą okazją, aby podziękować wszystkim rolnikom za trud, wysiłek i każdą kroplę potu, którą wkładają w to, by ziemia sadowieńska wydawała jak najlepsze plony.
Wasz pot i wasza praca jest ukoronowaniem tego, co można z naszej ziemi wypracować.  Wasze dożynkowe wieńce są pięknym symbolem waszej pracy. Chciałabym, żeby nikomu z nas, z naszej pięknej gminy, nigdy nie zabrakło chleba, żebyśmy się tym dobrym chlebem mogli zawsze dzielić. Jesteśmy jedną wielką rodziną, my wszyscy, którzy działamy na rzecz gminy Sadowne powiedziała Elżbieta Lanc.

Tegoroczne Dożynki przebiegały pod hasłem „Dziękujemy rolnikom seniorom”, więc na podziękowania dla nich także przyszedł czas. Urząd Gminy Sadowne przygotował pamiątkowe dyplomy, które zostały wręczone najbardziej zasłużonym rolnikom z terenu gminy.

Rolnicy otrzymali medale „Pro Masovia”, które w imieniu marszałka województwa wręczyła członek zarządu Elżbieta Lanc. Te szczególne wyróżnienia trafiły do Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”, Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowo-Handlowego „DREW POL” Marek Puścion – Płatkownica, Zakładu Produkcji Maszyn Rolniczych „PROMAR” Dariusz Nowak – Złotki i Zakładu Handlowo-Produkcyjnego „ AGROLA” Zdzisław Niegowski – Płatkownica.

Członkini zarządu województwa mazowieckiego p. Elżbieta Lanc prezentuje najwyższe odznaczenie przyznawane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – ,,Pro Masovia”.

 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi p. Marek Sawicki i zasłużeni rolnicy gminy Sadowne

 

Pan Marek Sawicki – minister rolnictwa i rozwoju wsi – odznaczył dziewięciu zasłużonych rolników z terenu naszej gminy .

Wyróżnienia otrzymali: Andrzej Wrzosek, Tadeusz Wierzbicki, Waldemar Cyran, Marek Gajewski, Robert Dębkowski, Marek Zasłona, Tomasz Szymanik, Sławomir Wycech i Henryka Składanek.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi p. Marek Sawicki w asyście Starosty Węgrowskiego p. Krzysztofa Fedorczyka przypina odznaczenie naszemu wójtowi – p. Waldemarowi Cyranowi

Pani senator Maria Koc i zasłużeni rolnicy gminy Sadowne

 

Medal pamiątkowy „ PRO MASOVIA” przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika otrzymują SADOWIANKI

Medal pamiątkowy,, PRO  MASOVIA” – Zespół  SADOWIANKI

 

    Medal Pamiątkowy Pro Masovia dla SADOWIANEK

SADOWIANKI w dożynkowym repertuarze

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajęło sołectwo Zalesie, drugie – Płatkownica, trzecie – Kolonia Złotki. Dożynkom towarzyszył kiermasz sztuki ludowej i wiele innych atrakcji.

Źródło: SADOWIANKI, Barbara Wróbel, Sadowne 2017 (kronika dostępna w zbiorach GOK Sadowne)