Wernisaż Pleneru Malarskiego

W tym roku to już 17-ty Plener Malarski w Sadownem. 18 września w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się wernisaż poplenerowy.

XVII Plener Malarski Artystów Plastyków w Sadownem jeszcze trwa. Zaplanowano, iż odbędzie się w terminie od 10 do 20 września, a na wernisaż poplenerowy artyści zaprosili mieszkańców Sadownego na poniedziałkowe popołudnie 18 września. Jak zawsze podczas imprez odbywających się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem i tym razem zainteresowanie twórczością artystyczną było duże.

Podczas otwarcia wernisażu padły słowa podziękowania zarówno ze strony artystów, w imieniu których zabrała głos komisarz Pleneru p. Wanda Falencik-Masznicz, jak i przedstawicieli Naszej Gminy, opiekunów i współorganizatorów Pleneru: p. Waldemara Cyrana – Wójta Gminy Sadowne i p. Ewy Piórkowskiej – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury. Deklarowano również kontynuację organizowania w kolejnych latach Pleneru, który pozytywnie wpływa na promocję Gminy Sadowne, a jednocześnie umożliwia naszym mieszkańcom bezpośredni kontakt ze sztuką i jej wybitnymi twórcami.

W tym roku artyści w czasie całego Pleneru gościli u Państwa Iwony i Piotra Olkowskich w Gospodarstwie Agroturystycznym „Przy lesie” w m. Ocięte i już deklarują powrót w to miejsce. Zobaczymy jak będzie za rok.

A podczas uroczystego wernisażu, który odbył się popołudniem 18 września można było obejrzeć efekty kilkudniowej pracy artystów, w tym obrazy malowane różną techniką, ikony, porcelanę ręcznie malowaną, wycinanki i zdjęcia. Zwiedzający wystawę byli pełni podziwu dla pomysłowości twórców i jakości prezentowanych prac. Przypomnijmy tylko, że w tym roku w Plenerze uczestniczyło ośmioro artystów. Oto oni:

Wanda Falencik-Masznicz

Urodziła się 10.08.1945 r. w Błędowie na Mazowszu. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Organizuje cykliczne wystawy pt. „W kręgu polskich rocznic” w Domu Kultury „Stokłosy” na warszawskim Ursynowie w ramach Ursynowskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków, którego jest pomysłodawcą i założycielem. Należy do Ludowego Towarzystwa Naukowo – Kulturalnego, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie pełni funkcję Sekretarza w Zarządzie Sekcji Malarstwa Okręgu Warszawskiego oraz jest członkiem Rady Artystycznej. Komisarz pleneru po raz 11. Na plenerze w Sadownem po raz 13.

Romana Freudenreich – Ślubowska

Wielkopolanka, urodzona jednak w Małopolsce. Studiowała w ASP w Warszawie. Dyplom u prof. Józefa Mroszczaka- specjalność projektowanie graficzne, malarstwo w pracowni Jerzego Tchórzewskiego. Po dyplomie twórcza praca w Wydawnictwie Komunikacji i Łączności, a następnie przez 30 lat w Wydawnictwie Rolniczym i Leśnym na stanowisku grafika komputerowego, książkowego i typografa. Projektantka obwolut okładek i układów graficznych książek. Uczestniczyła w konkursach na najlepiej wydaną Książkę Roku. Pochodzi z wysoko ocenianej rodziny artystycznej, czynnie zajmującej się grafiką i malarstwem. Na plenerze w Sadownem po raz 11.

Danuta Rasińska

Rodowita Wołominianka. Maluje od 1992 r. Od kilku lat jej pasją stało się malowanie na porcelanie. Jej mentorką i nauczycielką była uczestniczka wielu sadowieńskich plenerów art. plast. p. Danuta Mitraszewska, która zmarła dwa lata temu. Spod ręki Danusi wychodzą cudeńka, które cieszą oko osób, które je oglądają. Brała udział w wielu wystawach w Wołominie i poplenerowych w Kuligowie i Chrzęsnem . Prowadzi warsztaty z malarstwa na porcelanie – współpracuje w tym zakresie z Domem Kultury w Jadowie, Dąbrówce, Skansenem w Kuligowie i Ośrodkiem Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą: w USA, w Kanadzie, w Austrii, w Australii i we Francji. Na plenerze po raz 4.

Krystyna Sommer

Urodzona we Włocławku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, studiowała na uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki. Kontynuowała studia na ASP w Warszawie, na Wydziale Konserwacji, dyplom u prof. Bogdana Marconi`ego. Pracowała w zespołach przy konserwacji i rekonstrukcji: Pałacu w Łazienkach, Starego Miasta oraz licznych zabytkowych wnętrz na terenie Polski. Przez 13 lat związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej jako pedagog. Na plenerze w Sadownem po raz 6.

Gabriela Czarnecka

Urodziła się kilka lat po wojnie we Wrocławiu. Wycinanką zajęła się już w szkole podstawowej i ta pasja trwa do dzisiaj. W swoich pracach wzorowała się na wycinance łowickiej i kurpiowskiej. Przez lata pracy stworzyła jednak własną technikę wycinanki. Od 1994 zajęła się malarstwem. Preferuje technikę suchy pastel i olej. Maluje martwą naturę, pejzaże, kwiaty oraz obrazy marynistyczne. Jest wice prezesem Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie. Działa też w Stowarzyszeniu Forum Biznesu Nauki i Kultury w Wołominie. Brała udział w licznych Plenerach malarskich i wystawach indywidualnych i poplenerowych w wielu miastach w Polsce. Na plenerze w Sadownem po raz 3.

Regina Balinow

Urodzona w 1946 r. w Hannover /Niemcy/ gdzie jej rodzina wywieziona była na roboty przez okupanta niemieckiego. W 1973 r. ukończyła w Łodzi Politechnikę – Wydział Budownictwa Lądowego. W swoim dorobku zawodowym ma udział w realizacji obiektów użyteczności publicznej w Warszawie. Na przykład: Centrum Zdrowia Dziecka, Hotel Poselski, Szpital na Bródnie, siedziba TVN. Malarstwem zajmuje się od kilku lat, rozwijając swoje umiejętności pod kierunkiem warszawskiego malarza, artysty plastyka Macieja Milewskiego. Bierze udział w licznych plenerach i wystawach poplenerowych w kraju. Członek Ludowego Towarzystwa Naukowo – Kulturalnego. Na plenerze w Sadownem po raz 7.

 

Mieczysław Bugnacki

Urodził się w 1963 r. Mieszka w Małkini Górnej. Interesuje się fotografią, malarstwem, rzeźbą. Jest autorem trzech wystaw fotograficznych. Był uczestnikiem III Pleneru malarsko – fotograficznego w Chrzęsnem. Otrzymał liczne wyróżnienia za swoje fotografie w miesięcznikach fotograficznych. Na plenerze w Sadownem po raz 1.

Teresa Urbanowska

Pracuje jako dziennikarz w lokalnych mediach, gdzie pisze o życiu społecznym, samorządowym i kulturalnym mieszkańców powiatu wołomińskiego. Jest autorką publikacji o atrakcjach przyrodniczych, architektonicznych i historycznych obszaru LGD RW. Od 2007 roku jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury w Wołominie. Od 2015 roku pomysłodawczyni i organizatorka we współpracy z Powiatem Wołomińskim Ogólnopolskich Plenerów Malarsko-Fotograficznych w Chrzęsnem. Od zawsze szydełkuje – w tej technice wykonała wiele prac, zaś od 2014 roku zajmuje się również m.in. pisaniem ikon. Od wielu lat wszystkie swoje prace artystyczne rozdaje w prezencie najbliższym: przyjaciołom, znajomym i rodzinie. Na plenerze w Sadownem po raz 1.

Wystawę prac uczestników Pleneru można oglądać jeszcze 19 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński