Wycieczka do Loretto

Korzystając z pięknej wrześniowej pogody, uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Grabinach należący do szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego wraz z opiekunami pojechali na dwudniowy rajd rowerowy do Loretto.

Po drodze dzieci poznawały ciekawe miejsca, dowiedziały się co to jest „Szlak Jakubowy”, poznawały sposoby znakowania szlaków turystycznych, utrwaliły wiadomości o formach ochrony przyrody występujących w Polsce.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili Szkołę Podstawową w Brzuzie, przy której znajduje się pomnik Hieronima Piotrowskiego. W tym miejscu p. Sławomir Akonom przeprowadził bardzo interesującą lekcję historii z wieloma ciekawostkami.

W ramach odpoczynku skorzystaliśmy z infrastruktury turystycznej Kamieńczyka. Siłownia na świeżym powietrzu była ciekawym urozmaiceniem i młodzi turyści chętnie z niej skorzystali.

Nocleg zaplanowany został w Loretto u Sióstr zakonnych. Zostaliśmy przyjęci wspaniałym obiadem i oczywiście pysznym deserem. Zwiedzaliśmy kościół i w tym miejscu pan Sławek przeprowadził drugą lekcję historii z wieloma ciekawostkami.

W związku z tym, że Loretto jest położone wśród pięknych lasów, obowiązkowym punktem programu było wspólne grzybobranie.

Wieczorem przy ognisku było wspólne śpiewanie i pieczenie kiełbasek, które bardzo zintegrowało zarówno dzieci, jak i nauczycieli. Następnego dnia po obfitym śniadaniu, jakie przygotowały nam Siostry zakonne, udaliśmy się w drogę powrotną. Podczas tych dwóch dni nasi uczniowie mieli okazję przekonać się, że nasza okolica obfituje w wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Wycieczka została zrealizowana w ramach projektu „Turystyka Społeczna Narzędziem Aktywnej Integracji”, realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Stoczek – dofinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Agnieszka Narowska

Zdjęcia w galerii Google>>>