Kolejna tajemnica ujawniona?

Tak! Warsztaty kulinarne i to w Sadownem, to kolejna tajemnica i etap projektu młodzieży ze Stoczka, który nosi nazwę „Tajemnica Starego Albumu”, a który dzisiaj zrealizowano.

Projekt opisują na facebookowej stronie https://www.facebook.com/Tajemnica-Starego-Albumu-421898204874457/ jego uczestnicy:

Od 1 sierpnia bierzemy udział w projekcie Równać Szansę. Program Równać Szanse to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
Dla młodzieży mieszkającej na wsiach i w niewielkich miejscowościach.

W programie Równać Szanse przyznawane są pieniądze na realizację inicjatyw, których pomysłodawcami i realizatorami jest młodzież. Nasz projekt trwa 15 miesięcy, nosi tytuł „Tajemnica Starego Albumu”. Dostaliśmy stary album i nie wiemy, kto jest jego właścicielem, staramy dowiedzieć się do kogo on należy, niestety nie jest to takie proste. Gdyż zdjęcia są bardzo stare, a ludzie i miejsca nietutejsze…

My w naszym projekcie będziemy uczestniczyć w wielu zajęciach, będziemy realizować wiele różnorodnych działań według naszych potrzeb i zainteresowań. Do wydania mamy 40 400 zł na to, co lubimy. Będziemy uczęszczać do szkółki jeździeckiej, uczestniczyć będziemy w zajęciach wokalnych, zajęciach fotograficznych, warsztatach kulinarnych, dzięki którym będziemy zdobywać nowe umiejętności… Naszą koordynatorką jest Pani Julia Zawadzka.

Warunek właściwego udziału w programie był tylko jeden – sami muszą realizować krok po kroku cały projekt. I to robią… 25 listopada realizowali część gastronomiczną w sadowieńskim Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Dwie grupy uczestników Projektu – uczniów Zespołu Oświatowego w Stoczku, pod okiem koordynatora p. Julii Zawadzkiej i naszych specjalistów od gastronomii, pracowały na potrawami „z tradycją”, czyli serwowanych od dawien dawna w ich rodzinnych stronach.

Sami zdobyli te przepisy kulinarne, gotowali, smażyli i na końcu… oceniali przygotowane przez siebie potrawy. A było co oceniać i posmakować, bo w menu znalazły się np.: knedle z suszoną śliwką polane podsmażoną bułką lub śmietaną, racuchy drożdżowe, sernik czarno-biały, faworki, pierogi z kapustą i grzybami oraz kluski śląskie – oczywiście pokraszone tłuszczykiem ze skwarkami.

Zapewniam, że oceny potraw były wysokie. Potwierdzają to też p. Maria Dobies i Elżbieta Rukat, które kierowały wraz ze swoimi uczniami wszystkimi pracami w szkolnej kuchni. Jedno jest pewne – uczestnicy projektu mogą już swobodnie serwować swoje dania np. rodzinie, podczas niedzielnego obiadu. Kolejna tajemnica na kartach „Starego Albumu” została ujawniona i to jak!

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński