Co to był za wieczór!

Wspólne śpiewanie kolęd w Grabinach to już zwyczaj. 4 stycznia miejscowa szkoła zorganizowała tam „Wieczór kolęd”.

Jednym z bardzo ważnych elementów tradycji bożonarodzeniowej są kolędy i śpiewy związane z narodzeniem syna Bożego. Muzyka zawsze była nieodłącznym elementem wszelkich obrzędów i uroczystości. Na pewno każdy z nas lubi śpiewać kolędy. Trudno dziś ustalić dokładnie czas, kiedy pierwsze kolędy pojawiły się w Polsce. Prawdopodobnie mógł to być  już XIII w. Legenda mówi, że pierwszą kolędę zaśpiewał św. Franciszek. Franciszkanie rozpowszechniali ten zwyczaj w całej Europie. I nasze czasy nie zapomniały o kolędzie. Śpiewa się je wszędzie tam, gdzie chrześcijanie gromadzą się wokół żłóbka. Ten piękny zwyczaj łączy nas z Bożym Dzieciątkiem, z drugim człowiekiem, z naszym bratem.

Dlatego w naszej szkolnej rodzinnie kultywujemy ten radosny zwyczaj. Tradycja już się stało, iż każdego roku, w okresie Bożego narodzenia, organizowany jest „Wieczór kolęd”. W tym roku 4 I 2018 roku o godz. 16.00 zebrała się tutejsza społeczność, rodzice, dziadkowie i babcie, mieszkańcy, nauczyciele i dzieci, aby przy świątecznej dekoracji i skromnym poczęstunkiem wspólnie śpiewać kolędy. Uczniowie również zaprezentowali „Jasełka szkolne”, w czasie których wystąpiły także dzieci z oddziału przedszkolnego.

Atmosfera tego spotkania wprowadziła wszystkich w nastrój braterstwa, jedności, ciepła i życzliwości. Dla wielu są to wspomnienia z rodzinnego domu. Kolęda jest jednym z wielu ważnych elementów, które pomagają w zrozumieniu polskiej kultury i polskich obyczajów.

Zdjęcia na stronie http://zspgrabiny.pl/wieczor-koled/#more-1677

Źródło: http://zspgrabiny.pl/