Każde stworzenie małe i duże potrzebne jest naturze

…. takie hasło przewodnie będzie towarzyszyło cyklowi spotkań w ramach działalności Szkolnego Koła Przyrodniczo – Turystycznego „Globtroterzy”.

Pierwsze spotkanie „Co w lesie słychać”, na które zaprosiliśmy p. Wojciecha Zakrzewskiego oraz p. Radosława Molskiego, leśniczych z Nadleśnictwa Łochów, odbyło się 25 kwietnia 2018 roku i miało głównie na celu przybliżenie uczniom wiadomości na temat lasu, gatunków drzew iglastych oraz zwierząt jakie można spotkać w lesie. Panowie wyjaśnili dzieciom, na czym polega praca leśnika. Jak zwykle, nasi młodsi uczniowie mieli wiele pytań, na które Panowie chętnie odpowiadali. Uczulili dzieci na to, że nie można zabierać dzikich zwierząt do domu, i że jeżeli będą odpowiednio się zachowywać, to nic złego ze strony zwierząt w lesie ich nie spotka.

Dla uczniów klas I – III został przygotowany konkurs – krzyżówka – oczywiście z nagrodami. Każdy, kto uważnie słuchał, bez problemu ją rozwiązał. Nagradzane były pierwsze osoby z poszczególnych klas, które ją poprawnie rozwiązały:

Klasa I: Julia Koroś

Klasa II: Oliwia Krupa

Klasa III: Mikołaj Solarski

Wyróżnienie: Karolina Rybczyńska (klasa II) i Maja Durska (klasa III)

Dla uczniów klas starszych dodatkowo przygotowane zostały informacje na temat gatunków sów występujących w Polsce  ich biologii i ochronie. Staraliśmy się pokazać, że są to piękne, bardzo pożyteczne ptaki, a nie jak wiele osób jeszcze sądzi zwiastuny nieszczęścia.

Omówione zostały zagrożenia oraz metody ochrony tych pięknych ptaków. Przygotowany został dwuetapowy konkurs dla uczniów klas IV – VII dotyczący sów.

Laureaci:

Magdalena Ziółkowska klasa VII

Wiktoria Rostek klasa VI

Magdalena Sawicka klasa VII

Krystian Szczęsny klasa IV

Dawid Gmur klasa V.

Bardzo serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Łochów oraz panom W. Zakrzewskiemu i R. Molskiemu za przygotowanie bardzo atrakcyjnych nagród i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

Do zobaczenia na zajęciach terenowych w lesie!!!!!!!!!!!!!!!!

Agnieszka Narowska

Zdjęcia w galerii Google>>>