Wypróbujmy nasze potrawy

Prezentujemy Państwu kilka potraw, które zgłoszono do Konkursu Kulinarnego pn. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Sadownego”.

Oczywiście, jako pierwsze – „parowańce” p. Bożeny Oniśk, które zdobyły główną nagrodę.

Parowańce opiekane z grzybami – autor: Bożena Oniśk, Orzełek

Składniki:

Ciasto:

– 0,5 kg mąki

– 3 – 4 dag drożdży

– 1 szkl. mleka

– 2 jajka

– 2 łyżki oliwy

– szczypta soli

 

Farsz:

– 1 kg duszonych grzybów

– 2 cebule

– oliwa

– pieprz

– sól

– majeranek

– czosnek

 

Dodatkowo:

– 2 – 3 jajka

– kruszone płatki kukurydziane lub bułka tarta do obsypania

– oliwa

Wykonanie:

Drożdże rozpuścić w lekko podgrzanym mleku. Mąkę wsypać do miski, dodać szczyptę soli, jajka, oliwę i rozpuszczone drożdże. Wyrobić ciasto i odstawić je do wyrośnięcia.

W tym czasie należy przygotować farsz. Ugotowane grzyby poddusić 20 – 30 min. na patelni, następnie je drobno posiekać i dodać do nich wcześniej pokrojone w drobną kostkę i podsmażone na oliwie dwie cebule. Farsz doprawić pieprzem, solą, majerankiem i czosnkiem wg uznania.

Następnie z wyrośniętego ciasta robimy małe kulki, które rozgniatamy na placuszki i nakładamy na nie łyżkę farszu. Formujemy z nich kule.

Do garnka z sitem lub przykrytego gazą nalewamy wodę, doprowadzamy ją do wrzenia i na sito lub gazę kładziemy przygotowane kule. Przykrywamy je blaszaną miską i parzymy ok. 10 – 15 min.

W rozmąconym jajku maczamy uparowane i wystudzone parowańce, a następnie obtaczamy je w płatkach kukurydzianych lub grubo startej bułce i obsmażamy na patelni z każdej strony na rumiany kolor.Tak przygotowane parowańce można spożywać na ciepło i zimno.

Po uparowaniu można je podawać z sosem grzybowym.

 

Paszteciki – Małgorzata Lipka – Bartosik, Złotki

Składniki:

Ciasto:

– 1 kg mąki pszennej

– 10 dag drożdży

– szczypta soli

– 5 łyżek wody

– 1 margaryna (Kasia)

– 5 jajek

– 1 szkl. Mleka

 

Farsz mięsny:

– ½ kg mięsa wieprzowego

– ½ kg mięsa drobiowego

– przyprawy (sól, pieprz, przyprawa do mięsa)

 

Farsz kapuściany:

– 1 kg kapusty kiszonej

– ½ kg (duża garść) suszonych grzybów

– cebula

– przyprawy (sól, pieprz)

 

Dodatkowo:

– 1 – 2 jajka

– sezam

Wykonanie:

Zagniatamy ciasto drożdżowe – zostawiamy do wyrośnięcia.

 

  1. Paszteciki z mięsem

Mięso gotujemy, studzimy, mielimy i doprawiamy do smaku.

 

  1. Paszteciki z kapustą i grzybami

Kapustę i grzyby gotujemy w niewielkiej ilości wody, studzimy i mielimy na siatce o grubych oczkach. Podsmażamy cebulę pokrojoną w piórka na oleju, dodajemy do farszu i doprawiamy do smaku, dość ostro.

 

Ciasto dzielimy i rozwałkowujmy na placek grubość ok 0,5 cm. Kładziemy pasek farszu, zawijamy wałek ciasta za farszem, odcinamy pozostałą część, końcówki zlepiamy ze sobą i powtarzamy czynność, aż do wykorzystania przygotowanego placka. Zwinięty wałek kroimy po skosie po ok. 5 cm. Smarujemy rozmąconym jajkiem. Można posypać sezamem. Pieczemy w 180 st. C na złoty kolor.

Tak przygotowane paszteciki wyśmienicie smakują z czerwonym barszczykiem.

 

Tyciutki – autor: Mariola Pyźlak, Orzełek

Składniki:

– 0,5 kg mąki pszennej

– 1 jajo

– 250 g margaryny

– 100 g cukru kryształu

– 50 g cukru pudru

– 125 g śmietany 18%

– 50 g drożdży

– 500 g jabłek

– cukier waniliowy

– 100 g mąki (do podsypania)

Wykonanie:

Mąkę przesiać. Margarynę posiekać z mąką. Drożdże rozetrzeć z cukrem pudrem i śmietaną. Do posiekanej margaryny z mąką dodać rozmieszane drożdże i zarobić ciasto do jednolitej konsystencji. Następnie ciasto podzielić na kęsy o wadze 100 g. Jabłka uprażyć z cukrem waniliowym. Każdy kęs rozwałkować do kształtu koła, za pomocą radełka podzielić na 8 równych trójkątów. Na każdy trójkąt położyć odrobinę jabłek, a następnie uformować rogalik. Rogaliki posmarować rozmieszanym jajkiem i posypać cukrem kryształem. Piec w temperaturze 200 st. C przez 15 minut.

 

Pierogi tarte z serem – autor: Iwona i Piotr Olkowscy, Ocięte

Składniki:

Podstawowym surowcem są ziemniaki o dużej zawartości skrobi, pochodzące z własnego gospodarstwa, uprawiane na nawozach organicznych, tylko na potrzeby gospodarstwa domowego.

Ser domowej produkcji, wykonany z mleka krowiego pochodzącego z własnego gospodarstwa.

Jaja z własnego gospodarstwa.

Przyprawy: sól, pieprz, cukier waniliowy, ziele angielskie mielone- zakupione w sklepie.

Wykonanie:

1.Przygotowanie farszu

Dobrze odważone mleko zsiadłe posiadające jednolity skrzep, przełożyć do bawełnianego woreczka i odsączyć serwatkę. Dobrze odciśnięty ser rozdrobnić w ręku, dodać sporo ziela angielskiego mielonego, cukier waniliowy, jaja i doprawić solą i pieprzem do smaku. Wymieszać na jednolitą masę.

2. Przygotowanie ziemniaków na ciasto

Ziemniaki umyć, obrać, opłukać. Mniejsze ziemniaki (połowę) przeznaczyć do gotowania, natomiast większe(drugą połowę) do utarcia.

3. Przygotowanie ciasta

Ziemniaki ugotować, ubić tłuczkiem tak, by nie było grudek. Większe ziemniaki utrzeć na drobnej tarce, następnie przełożyć do worka i odcisnąć sok. Odciśnięte ziemniaki dodać do ugotowanych i krochmal, który wydzielił się z soku. Posolić i zagnieść ciasto ziemniaczane.

4. Przygotowanie pierogów

Z przygotowanego ciasta robić placki grubości 1 cm, napełniać farszem serowym, dokładnie zlepiać i formować na dłoni owalne pyzy. Można też gotować pyzy bez farszu. Wtedy formujemy je na kształt lekko spłaszczonej niewielkiej kulki.

5.Gotowanie

Przygotowane pyzy wrzucić na wrząca, osoloną wodę i gotować 10-15 min.

6. Podawanie

Podajemy gorące, polane tłuszczem ze skwarkami i podrumienioną cebulką. Zimne możemy odgrzać w gorącej wodzie lub podsmażyć na rumiano na patelni.