Ziemia nie jest płaska?

Najlepszym dowodem na to, że Ziemia nie jest płaska, jest obserwacja zaćmienia Księżyca. Jak widzimy, cień Ziemi rzucany na Księżyc jest okrągły.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi rzadko, ponieważ warunki, jakie muszą zostać spełnione, pojawiają się nieregularnie. 16 lipca wieczorem mieliśmy okazję obejrzeć na naszym niebie zjawisko częściowego zaćmienia Księżyca. Było ono widoczne przed godz. 22.00, zaś Księżyc najciemniejszą barwę przyjął w okolicach godz. 23:00. Już po północy można było obserwować naszego satelitę wychodzącego z zaćmienia – był wtedy znacznie ciemniejszy niż normalnie, a następnie wrócił do swojego normalnego blasku.

Zaćmienie Księżyca to ciekawe i warte śledzenia zjawisko. Wkrótce też można będzie zaobserwować na niebie rój meteorów zwanych perseidami. Ich widokiem na nocnym niebie będziemy rozkoszować się między 17 lipca a 24 sierpnia tego roku. Najwięcej wrażeń prognozuje się na noc między 12 a 13 sierpnia, zwaną „Nocą Perseidów” – wtedy to ma wystąpić maksimum roju i często wpadające do atmosfery meteory, spalając się będą tworzyć ładny efekt. Polecamy!

Tekst/foto: Sławek Chyliński