Wernisaż XIII Pleneru Malarskiego w Sadownem

2013.05.28.1– Tak, znam to miejsce! – w pewnym momencie dało się słyszeć głośny komentarz jakiejś kobiety w głębi sali wystawowej. To tylko jedna z wypowiedzi jakie przebijały się z gwaru powstałego przy sztalugach podczas nieoficjalnej części wernisażu  XIII Pleneru Malarskiego w Sadownem.

A oficjalnie – we wtorkowe popołudnie (28 maja) w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem odbył się wernisaż XIII Pleneru Malarskiego. Artystów prezentujących tu swoje prace oraz przybyłych gości powitała P. Ewa Piórkowska – dyrektor GOK, która natychmiast „zmuszona” została do oddania dalszego prowadzenia imprezy przez oczekującego na swoją kolej Pana Edwarda.

Pan Edward, kto to taki? Mieszkańcy Sadownego i okolic znają Pana Edwarda Hermana bardzo dobrze – jest to emerytowany Dyrektor naszego Liceum Ogólnokształcącego, polonista, wychowawca wielu pokoleń i pomysłodawca, jak też organizator, wszystkich dotychczasowych malarskich plenerów sadowieńskich.

Pan Edward, ze stoickim dla siebie spokojem, podziękował organizatorom, darczyńcom i osobom wspomagającym organizację pleneru.  Szczególne jednak podziękowania trafiły do artystów plastyków, którzy od 20 maja gościli na naszym terenie i tworzyli swoje prace – nie sposób ich nie wymienić. Byli to: Wanda Falencik – Masznicz (komisarz pleneru), Regina Balinow, Romana Freudenreich – Ślubowska, Małgorzata Gajewska – Margasińska, Włodzimierz Iwanek, Elżbieta Kaniecka – Siegoczyńska, Adam Kunikowski, Maria Regina Niewiadomska, Kinga Ramus, Lidia Snitko – Pleszko i Krystyna Sommer.

A ich prace? Efektowne… różnorodne… ciekawe … olej, akryl, akwarela… płótno, papier, deska… pejzaże, przeważnie pejzaże – nasze, sadowieńskie, znane nam na co dzień. Aż szkoda, że tylko część z tych prac pozostanie w zbiorach Gminnego Ośrodka Kultury.

Wszystkie prace można jednak obejrzeć jeszcze do 31 maja na specjalnej wystawie w budynku GOK. Serdecznie zapraszamy. A twórcom tak wspaniałych prac dziękujemy i mamy nadzieję na kolejne spotkania.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński