101…

101. rocznica odzyskania niepodległości i 101 kilometrów biegu dla uczczenia w Sadownem Narodowego Święta Niepodległości.

Organizatorzy zaplanowali przeprowadzenie podczas tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości, po części oficjalnej uroczystości, 101-kilometrowej Sztafety Niepodległości na sadowieńskim boisku.

Przed planowanym na godz. 17.00 startem sztafety, przy gminnej hali sportowej w Sadownem zebrały się dziesiątki zainteresowanych uczczeniem na sportowo rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W imieniu Organizatorów powitał wszystkich Wiceprezes KS „Wicher” Sadowne p. Sebastian Kowalczyk i… ruszyło sportowe bieganie. Na początek wspólne, symboliczne kółko wokół boiska, by po chwili bieg mógł przerodzić się w sprint zawodników 8-miu zgłoszonych do sztafety drużyn: Samorządowców, 123 Drużyny Harcerskiej „Włóczykije”, OSP Sadowne, Oświaty, „Wichra” Sadowne, Wichrowych dziewczyn, Zuzi i przyjaciół oraz GOK-u i przyjaciół.

Każda z drużyn miała do pokonania 43 okrążenia boiska w czasie około jednej godziny. A biegacze? To przekrój sadowieńskiej społeczności. W sztafecie wzięli udział: seniorzy z SKS-u, samorządowcy w średnim wieku i młodzi harcerze, uczestnicy zajęć z sadowieńskiego GOK-u, strażacy w strojach bojowych, nauczyciele, piłkarze, siatkarze i dziewczyny „Wichra” z trenerami oraz niezrzeszeni biegacze, a we wspólnym biegu towarzyszył im doping licznie zebranych kibiców i polskie przeboje sprzed lat.

Wspólnymi siłami biegacze pokonali planowane 101 km, a może i więcej. Każdy z ponad stu biegaczy otrzymał z rąk Wójta p. Waldemara Cyrana i przedstawicieli Organizatorów pamiątkowy medal. Wszyscy nabrali sił przy przygotowanych przez GOK: kawie i kiełbaskach z grilla, by wziąć następnie czynny udział w prowadzonym przez p. Małgorzatę Koroś „patriotycznym karaoke”.

Trudno było się rozstać, bo mimo zmroku i chłodu atmosfera radości z niepodległości, wolności, poczucia wspólnoty i zabawy powstrzymywała przed powrotem do domu…

Brawa dla Organizatorów – Gminy Sadowne i Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem – za przygotowanie tak świetnej uroczystości uczczenia 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Brawa również dla mieszkańców, którzy tak licznie włączyli się w obchody tej doniosłej rocznicy.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński