Kronika strażacka 14-19 kwietnia

W okresie 14-19 kwietnia na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano 30 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 22 pożary (w tym 7 pożarów traw, 10 pożarów lasu), 8 miejscowych zagrożeń.

14-18.04.2020 –  gm. Łochów – Informowanie ludności o zagrożeniu związanym z koronawirusem

Zastęp OSP Łochów Fabr. na polecenie Burmistrza miasta Łochowa, informował społeczeństwo o zagrożeniach i zaleceniach związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Działania zastępu OSP polegały na przejeździe ulicami miasta i gminy oraz nadawaniu komunikatów przez megafon.

16.04.2020 – Baczki, gm. Łochów– Pożar samochodu osobowego

W chwili przybycia pierwszego zastępu palił się samochód osobowy. Ruch zablokowany w obydwu kierunkach. Brak osób poszkodowanych. Pożar wydobywał się spod maski pojazdu. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądu piany ciężkiej w natarciu na palące się auto, doprowadzając do lokalizacji, a następnie ugaszenia pożaru. Odłączono klemy akumulatora i zakręcono butle LPG. Po zabraniu pojazdu przez lawetę i uprzątnięciu jezdni, działania zastępów zostały zakończone.

17.04.2020 – Topór, gm. Stoczek – Pożar Lasu

Przybyły na miejsce zastęp PSP w wyniku rozpoznania stwierdził, że pali się poszycie leśne na znacznym obszarze i zażądał zadysponowania większej ilości zastępów gaśniczych. Do pożaru zadysponowano dodatkowe zastępy OSP. Działania przybyłych zastępów skupiły się na opanowaniu frontu pożaru poprzez podanie 5 prądów wody w natarciu, równocześnie pożar gaszono przy użyciu tłumic. Łącznie pożar gasiło 11 zastępów straży oraz 4 pracowników służby leśnej, spaleniu uległo 1,5 ha lasu.

19.04.2020 – Zawady, gm. Liw – Pożar sadzy w kominie 

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów JRG Węgrów, strażacy stwierdzili, że w budynku jednokondygnacyjnym, murowanym, w przewodzie kominowym palą się sadze, prąd w budynku został wyłączony, jedno z pomieszczeń mieszkalnych uległo spaleniu. Pożar został ugaszony przez domowników przed przybyciem straży pożarnej. Następnie wygaszono piec oraz ugaszono sadze w przewodzie kominowym za pomocą gaśnicy proszkowej, co przyczyniło się lokalizacji pożaru. W trakcie działań udzielono kwalifikowanej pomocy przedmedycznej dwóm osobom poszkodowanym z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla (mężczyźnie i kobiecie), które przekazano ratownikom medycznym.

KP PSP Węgrów