Kronika strażacka 13-19.07.2020

W okresie od 13.07 do 19.07.2020 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 24 zdarzenia, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 6 pożarów, 17 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

15.07.2020 – Ruchna, gm. Liw – pożar w budynku mieszkalnym.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów JRG Węgrów i OSP Ruchna, strażacy stwierdzili zadymienie na poddaszu w parterowym, drewniano-murowanym budynku mieszkalnym (brak widocznego ognia), nie było osób poszkodowanych. Prąd do budynku został wyłączony przez właściciela, który przed przyjazdem służb podjął próbę gaszenia pożaru. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz rozwinięciu linii gaśniczej na poddasze wraz z podaniem prądu wody. Jednocześnie przeprowadzono oddymienie poddasza. Działania te doprowadziły do lokalizacji pożaru. Przybyła na miejsce zdarzenia kolejna jednostka OSP Wyszków wsparła działania. W wyniku sprawdzania poddasza ustalono, że zapaliły się trociny stanowiące ocieplenie oraz drewniane elementy poddasza. Dalsze działania polegały na usuwaniu tlących się trocin i desek na zewnątrz wraz z przelewaniem ich wodą. W trakcie działań skorzystano z kamery termowizyjnej, co pozwoliło na dotarcie do wszystkich zarzewi ognia. Sprawdzono też pomieszczenia miernikiem wielogazowym pod kątem występowania tlenku węgla, nie stwierdzając jego obecności. Poddasze oraz cały budynek przewietrzono.

17.07.2020 –  Węgrów, ul. Gdańska – pożar w serwerowni firmy usługowo-handlowej.

Po dotarciu na miejsce zastępów JRG Węgrów stwierdzono, że w serwerowni przy pomieszczeniu biurowym firmy, wydobywa się dym z instalacji elektrycznej. Dym rozprzestrzeniał się na inne pomieszczenia biurowe i klatkę schodową. Pracownicy ugasili pożar przed przybyciem straży pożarnej za pomocą gaśnicy proszkowej i prowadzili ewakuację pracowników. Działania zastępów polegały zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy w ewakuacji pracowników zakładu (10 osób). Następnie przystąpiono do oddymienia pomieszczeń i sprawdzenia stężenia substancji niebezpiecznych za pomocą miernika wielogazowego z wynikiem negatywnym (0 ppm).

17.07.2020 – Zieleniec, gm. Sadowne – pożar lasu.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów JRG Posterunek i OSP Sadowne, strażacy stwierdzili, że pożarem objęte jest ok. 15 arów ściółki leśnej i trawy. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na pożar, co doprowadziło do jego lokalizacji. Następnie pogorzelisko przelano wodą, co doprowadziło do ugaszenia pożaru. Na tym działania zakończono.

18.07.2020 – Roguszyn, gm. Korytnica – wypadek drogowy.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia OSP zgłosił, że doszło do zderzenia 2 pojazdów osobowych, samochody znajdują się na bocznej drodze odchodzącej od DW637. Pojazdami podróżowały łącznie 4 osoby (w każdym kierowca i pasażer), wszyscy opuścili pojazd o własnych siłach przed przybyciem służb (3 osoby bez obrażeń, poszkodowana jedna z pasażerek- przytomna, z bólem w obrębie klatki piersiowej). Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia (odłączenie akumulatorów, wydzielenie terenu działań) oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej do czasu przybycia PRM na miejsce zdarzenia. Po otrzymaniu informacji o zadysponowaniu na miejsce zdarzenia LPR wyznaczono lądowisko na pobliskiej łące. Poszkodowaną przekazano lekarzowi LPR..  LPR zabrał poszkodowaną do szpitala.  Po przekazaniu miejsca zdarzenia policji działania straży pożarnej zakończono.

KP PSP Węgrów