Kronika strażacka 05-11.10.2020

W okresie od 05-11.10.2020 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 38 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary, 33 miejscowe zagrożenia i 3 alarmy fałszywe.

05.10.2020 – teren powiatu węgrowskiego– usuwanie skutków burzy

W wyniku przeszłej nad terenem powiatu węgrowskiego w godzinach przedwieczornych  nawałnicy, jednostki Straży Pożarnej odnotowały 10 interwencji w tym: 9 interwencji związanych z połamanymi drzewami/konarami na drogach i 1 interwencja przy uszkodzonych dachach 2 stodół (Żelazów, gm. Korytnica).

09.10.2020 – Gwizdały, gm. Łochów – wypadek przy pracach gospodarczych

Do SKKP Węgrów wpłynęła informacja, że w Gwizdałach mężczyzna spadł z wysokości i nadział się na słupek. SK zadysponował JRG Węgrów i JRG Wyszków z sąsiedniego powiatu oraz okoliczne OSP. Po przybyciu na miejsce zastępu OSP Budziska, KDR po rozpoznaniu stwierdził, że mężczyzna podczas obcinania gałęzi z drzewa, spadł i nadział się na wolno stojący metalowy słup ogrodzeniowy na prywatnej posesji. Słup przebił ciało mężczyzny. Równocześnie z zastępem OSP na miejsce dotarł ZRM. Po dokonaniu oceny stanu poszkodowanego kierownik ZRM rozpoznał zgon mężczyzny. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Na miejsce przybyły kolejne zastępy JRG Wyszków i JRG Węgrów, a także Policja. Po odjeździe z miejsca zdarzenia ZRM, miejsce zdarzenia przekazano protokołem Policji. Na miejscu pozostawiono zastęp OSP Budziska w celu pomocy i zabezpieczenia działań operacyjnych Policji i Prokuratora.

10.10.2020 – Starawieś, gm. Liw – pożar w przepompowni

Do SKKP w Węgrowie wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące zadymienia wydobywającego się z obiektu przepompowni kanalizacji znajdującego się na ul. Leśnej w Starejwsi. Dyżurny SK na miejsce zdarzenia zadysponował zastępy: OSP Borzychy, OSP Starawieś oraz GCBA z JRG Węgrów. Jednostki po dojeździe na miejsce zdarzenia zgłosił widoczny pożar wewnątrz murowanego obiektu przepompowni, krytego blachą. Zastęp zabezpieczył miejsce zdarzenia i podjął próbę otwarcia drzwi za pomocą sprzętu burzącego. W wyniku rozpoznania stopni zlokalizowano skrzynkę energetyczną, w której wyłączono prąd do obiektu. Drzwi wyważono, po czym rota ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych podała prąd wody w natarciu na palącą się szafę rozdzielni prądu elektrycznego. Działania te doprowadziły do lokalizacji i ugaszenia pożaru. Po dokładnym przelaniu i sprawdzeniu wnętrza budynku kamerą termowizyjną stwierdzono brak zagrożenia i zastępy powróciły do bazy.

10.10.2020 – Grabiny, gm. Sadowne – wypadek przy pracach gospodarczych

Dyżurny na miejsce zdarzenia zadysponował zastępy: OSP Sadowne, OSP Szynkarzyzna oraz SRt z JRG Węgrów. Dojazd do miejsca zdarzenia utrudniony ze względu na brak możliwości ustalenia, gdzie dokładnie ma miejsce zdarzenie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Sadowne Kierujący Działaniami Ratowniczymi zgłosił, że prawdopodobnie doszło do przejechania nogi (lewe udo) przez koło ciągnika rolniczego. Mężczyzna przytomny, w szoku pod wpływem zdarzenia, z bólem lewej kończyny dolnej na wysokości uda, z zewnętrzną raną głowy. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej osobie poszkodowanej.  Na miejsce przybył ZRM, który przejął poszkodowanego. Poszkodowany został zabrany do szpitala.

KP PSP Węgrów