Kronika strażacka 19 – 25 kwietnia 2021

W okresie od 19 do 25.04.2021 r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 18 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 8 pożarów i 10 miejscowych zagrożeń.

21.04.2021 – Węgrów – Wypadek dwóch samochodów osobowych.

Dyżurny SK PSP zadysponował do zdarzenia 2 zastępy ratownicze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy stwierdzili, że na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza-Kościuszki doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 2 samochodów osobowych. Kierowca samochodu marki Mondeo opuścił pojazd o własnych siłach natomiast w samochodzie marki Mazda znajdowały się trzy osoby przytomne będące w trakcie badania na COVID przeprowadzonego przez zespół ZRM, który przybyła miejsce zdarzenia przed zastępami straży pożarnej. Badanie uczestników zdarzenia przez ZRM wykluczyło konieczność hospitalizacji. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączania akumulatorów w pojazdach oraz sprawdzenia ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych (nie stwierdzono). Po przekazaniu miejsca zdarzenia przybyłemu patrolowi Policji, działania zakończono, a zastępy powróciły do koszar. W działania brał udział 2 zastępy – 6 ratowników. 

23.04.2021 – Polków Sagały, gm. Grębków – Dachowanie samochodu.

Dyżurny SK na miejsce zdarzenia zadysponował zastępy PSP: 2 zastępy z JRG PSP Wegrów i 1 zastęp OSP Polków Sagały. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do dachowania pojazdu osobowego, które wypadło poza pas drogowy i znajduję się na pobliskiej łące na dachu (brak innych służb na miejscu). Pojazdem podróżowały 2 osoby (kierujący pojazdem mężczyzna oraz jego 10-letni syn) i opuścili oni pojazd przed przyjazdem służb. Kierujący pojazdem nie odniósł żadnych obrażeń, chłopiec był w szoku pod wpływem zdarzenia- z uwagi na padający deszcz udzielono mu wsparcia psychicznego w pojeździe OSP, wykonano badanie urazowe, założono opatrunek osłaniający na niewielkie rozcięcie na lewej dłoni i zebrano wywiad medyczny. Na miejsce przybył patrol policji, a następnie ZRM, któremu przekazano małoletniego. Chłopiec został zabrany do szpitala. Po przekazaniu miejsca zdarzenia Policji działania zakończono i zastępy wróciły do baz. W działania brało udział 3 zastępy – 12 ratowników.

24.04.2021 – Zieleniec, gm. Sadowne – Pożar torfowiska.

Do SKKP PSP wpłynęła informacja o pożarze lasu w miejscowości Zieleniec. Do zdarzenia zadysponowano zastęp JRG z posterunku w Ostrówku oraz cztery zastępy OSP. Po dotarciu na miejsce zastępu JRG, Kierujący Działaniami Ratowniczymi po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdził, że pali się około 2 ha użytku ekologicznego na podmokłym terenie. KDR poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków oraz wydał polecenie gaszenia pożaru przy użyciu tłumic i jednocześnie zbudowania dwóch linii gaśniczych. Ze względu na silny wiatr oraz trudne warunki terenowe pożar rozprzestrzeniał się. Przybyłe dodatkowe zastępy OSP wsparły działania już prowadzone oraz prowadziły dowożenie wody z sieci wodociągowej, z hydrantu oddalonego od pożaru ok. 2 km. W dalszej części działań dogaszono pojedyncze zarzewia, a cały teren został przelany wodą. Na miejsce pożaru przyleciał samolot gaśniczy, który dokonał jednego zrzutu wody. W działaniach brało udział 16 zastępów – 85 ratowników. Straty: 5 h użytku ekologicznego.

KP PSP Węgrów