XXI Plener Malarski w Sadownem

Na terenie gminy Sadowne właśnie trwa XXI Plener Malarski. W międzyczasie odbył się wernisaż, podczas którego mogliśmy podziwiać efekty tegorocznego Pleneru.

Od 9 maja na terenie gminy Sadowne trwa XXI Plener Malarski Artystów Plastyków. W dotychczasowych przeważnie brała udział ta sama grupa artystów, ale w tym roku widzimy wiele nowych twarzy. W sadowieńskim Plenerze biorą udział pp.: Danuta Rasińska, Gabriela Czarnecka, Teresa Urbanowska, Mariola Iwona Falkowska, Katarzyna Krajewska, Elżbieta Małgorzata Pędracka, Zbigniew Dziwosz, Mariusz Zawiślak, Danuta Elżbieta Kościukiewicz, Kazimierz Kubacz, Monika Harmas, Dorota Syta i Gabriela Siewiera (szerzej o artystach można przeczytać poniżej – na stronach folderu przygotowanego z tej okazji przez Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem).

Artyści, jak w poprzednich latach, zamieszkiwali w Gospodarstwie Agroturystycznym „Przy lesie” Państwa Iwony i Piotra Olkowskich w Ociętem, a także gościny udzielił im P. Alfred Robak z Ociętego – głównie tam też tworzyli swoje prace.

Miniony tydzień był dla artystów bardzo pracowity, gdyż, oprócz swojej pracy twórczej, przeprowadzili też m.in. z sadowieńskim GOK-iem warsztaty malowania na porcelanie – P. Danuta Rasińska i warsztaty malowania na tkaninie – P. Gabriela Siewiera (obie Panie były wspierane przez koleżanki). W sadowieńskim przedszkolu odbyło się malowanie naturą (malowanie różnych przedmiotów, listków, gałązek czy rąk i stóp, a następnie odbijanie ich na tkaninie lub papierze – zajęcia prowadziła P. Gabriela Siewiera wspierana przez kilka koleżanek. W szkole P. Gabriela Czarnecka, przy udziale P. Danuty Rasińskiej i P. Danuty Kościukiewicz, przeprowadziła zajęcia warsztatowe z wycinanki (układania kompozycji z elementów wycinanych). Informacje o warsztatach możemy znaleźć na stronie facebookowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem.

Efekty tegorocznego Pleneru mogliśmy podziwiać podczas wernisażu poplenerowego, który odbył się w pomieszczeniach muzealno – edukacyjnych budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem, a uczestniczyli w nim uczestnicy Pleneru, przedstawiciele Organizatorów i osoby go wspomagające. Kuratorem wystawy prac artystów jest P. Gabriela Czarnecka, wspierana przez P. Mariolę Falkowską i P. Małgorzatę Pędracką.

Wernisaż oficjalnie otworzyła P. Ewa Piórkowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem, a w imieniu Samorządu do artystów zwrócił się P. Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne. Parę słów o uczestnikach Pleneru, jego przebiegu i powstałych pracach przekazała zebranym P. Teresa Urbanowska – Komisarz Pleneru.

P. Waldemar Cyran przedstawił swoją propozycję, aby od przyszłego roku w oficjalnej nazwie Pleneru pojawił się Patron – prof. Edward Herman, który był inicjatorem sadowieńkiego Pleneru oraz Organizatorem kolejnych jego edycji. Prof. Edward Herman odszedł od nas w styczniu 2019 roku. Jego życiorys w skrócie przedstawił obecny na wernisażu P. Krzysztof Kądziela, przyjaciel Patrona, emerytowany nauczyciel, a obecnie kustosz Muzeum Leśnictwa i Łowiectwa w Sadownem. Po jednogłośnej akceptacji przedłożonej propozycji, uczestnicy Pleneru minutą ciszy uczcili pamięć ś.p. Edwarda Hermana.

I na koniec pozostało – równie ważne i przyjemne dla ducha – obejrzenie prac umieszczonych na wystawie XXI Pleneru Malarskiego w Sadownem.  Uwaga! Wystawa będzie czynna jeszcze w niedzielę (16.05.2021 r.) od godz. 12.00 do 16.00 i w poniedziałek (17.05.2021 r. – ostatni dzień Pleneru) od godz. 8.00 do 13.00. ZAPRASZAMY!

Przypomnijmy tylko, że Organizatorami tegorocznego Pleneru jest Urząd Gminy w Sadownem i Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem, a współorganizatorem – Mazowieckie Forum Biznesu, Nauki i Kultury.

Zdjęcia na stronie https://photos.app.goo.gl/t9cLx7ajhMQKG7Hn9

Tekst/foto: Sławek Chyliński