Kronika strażacka 26 lipca – 1 sierpnia 2021

W okresie od 26.07 – 01.08.2021 r.  na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 29 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej w tym: 6 pożarów, 38 miejscowych zagrożeń i 4 alarmy fałszywe.

26.07.2021 – Wyszków, gm. Liw – pożar kombajnu zbożowego

Do pożaru kombajnu pracującego na polu koło miejscowości zostały zadysponowane 2 zastępy straży pożarnej: JRG PSSP Węgrów i OSP Wyszków. Pracownicy obecni na miejscu zdarzenia próbowali gasić pożar gaśnicami – nieskutecznie. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie podaniu prądu wody w natarciu na pożar. Następnie tlące się elementy kombajnu i fragment pola obok przelano wodą. Powyższe działania doprowadziły do likwidacji pożaru. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi, zastępy wróciły do koszar. Spaleniu uległ silnik w kombajnie.

27.07.2021 – Węgrów – podtopienia 

W wyniku przejścia nad miastem gwałtownej burzy z silnymi opadami deszczu, do Komendy Powiatowej PSP w Węgrowie wpłynęło 15 zgłoszeń dotyczących zalanych ulic, posesji prywatnych, oraz zakładów pracy i budynków użyteczności publicznej. W działaniach mających na celu wypompowywanie wody brały udział zastępy JRG PSP Węgrów, OSP Węgrów, OSP Ruchna, Liw i Starawieś.

29.07.2021 – Węgrów – samochód osobowy – wypadek 

Po dojeździe zastępów PSP ustalono, że samochód osobowy marki Volvo uderzył w ogrodzenie posesji przy ul. Różanej 2 w Węgrowie, pojazdem osobowym podróżowało trzy osoby. Jedna osoba została zabrana przez ZRM, pozostałe osoby nie odniosły obrażeń i nie wymagały opieki medycznej. Auto znajdowało się częściowo na jednym pasie drogi żwirowej, mało uczęszczanej. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz odłączeniu akumulatora i zakręceniu gazu w pojeździe. Po przekazaniu miejsca działań protokołem policji zastępy powróciły do bazy

30.07.2021 – Węgrów – pożar pola uprawnego

Stanowisko Kierowania PSP w Węgrowie otrzymało informację, że pali się zboże na ul. Aleja Siedlecka w Węgrowie. Po przybyciu na miejsce pożaru 3 zastępów straży pożarnej okazało się, że pali się zboże o powierzchni ok 10-20 arów, obok budynek gospodarczy. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu w początkowej fazie dwóch prądów wody w natarciu na bok i front pożaru. Po przybyciu na miejsce OSP Ruchna podano trzeci prąd wody w obronie na budynek gospodarczy znajdującego się na sąsiedniej działce. Działania doprowadził do lokalizacji pożaru. W kolejnym etapie dokładnie przelano całe pogorzelisko pożaru. Działania zastępów przyczyniły się do ugaszenia pożaru.

01.08.2021- Starawieś, gm. Liw – pożar samochodu osobowego

Po przybyciu na miejsce zastępu OSP Starawieś oraz JRG Węgrów, okazało się, że na 284,4 km DK-62 pożarem całkowitym objęty jest samochód osobowy znajdujący się na jednym z pasów drogowych (prawdopodobnie po uderzeniu w drzewo). Razem z zastępami straży pożarnej na miejsce przybył ZRM. Działania zastępów w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia (zablokowano ruch w obu kierunkach) oraz jednoczesnym podaniu 3 prądów wody w natarciu na pożar, co doprowadziło do lokalizacji, a następnie ugaszenia pożaru. Strażacy stwierdzili podczas działań, że w pojeździe znajdują się zwęglone zwłoki prawdopodobnie kierowcy pojazdu (brak innych osób podróżujących samochodem osobowym. Przybyły na miejsce zdarzenia patrol policji wyznaczył objazd przez znajdujący się obok parking kościelny. Zastęp PSP zakończył działania i powrócił do bazy, na miejscu pozostały zastępy OSP celem zabezpieczenia miejsca zdarzenia podczas prowadzenia prac przez grupę dochodzeniowo-śledczą policji i prokuratora.

KP PSP Węgrów