Kronika strażacka 20 – 26 września 2021

W okresie 20 – 26.09.2021 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 17 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 1 pożar, 16 miejscowych zagrożeń.

20.09.2021 – Sadowne – wybuch akumulatora.

W samochodzie ciężarowym znajdującym się na parkingu za stacją benzynową wybuchł akumulator. Brak pożaru i zagrożenia. Z informacji uzyskanych od kierowcy wynikało, że podczas jazdy zaczęły mrugać kontrolki i kierowca zjechał na najbliższy parking i w tym momencie nastąpił wybuch akumulatora. Działania zastępu OSP Sadowne polegały na zabezpieczeniu miejsca, odczepieniu ciągnika siodłowego od naczepy i odciągnięciu go na bezpieczną odległość, odłączeniu akumulatorów i usunięciu uszkodzonego akumulatora z samochodu ciężarowego na bezpieczną odległość. Przy pomocy sorbentu zebrano powstały wyciek i zabezpieczono przed ewentualnym zwarciem instalacji elektrycznej.

21.09.2021 – Trzebucza, gm. Grębków – wypadek drogowy.

Doszło do zdarzenia drogowego, w wyniku którego samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas drogi a następnie uderzył w drzewo. Samochodem podróżowała jedna osoba, która opuściła pojazd przed przybyciem straży pożarnej. Działania zastępu OSP Grębków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia (odłączenie akumulatora, ustawienie pojazdów) oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Na miejsce zdarzenia przybyła Policja oraz OSP Leśnogóra i zastęp JRG, którego dowódca przejął kierowanie działaniami ratowniczymi. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ZRM przekazano poszkodowaną osobę.

21.09.2021 – Węgrów, droga DW 696 – plama oleju.

Na miejsce zadysponowano zastęp JRG PSP oraz OSP Węgrów. Po przybyciu na miejsce zastępów stwierdzono, że na długości około 70m na jednym pasie jezdni DW 696 znajduje się plama oleju silnikowego, który wyciekł z uszkodzonego pojazdu. Z uwagi na ewentualną możliwość wpadnięcia w poślizg pojazdów na tym odcinku drogi – podjęto działania w celu usunięcia zagrożenia. Po związaniu oleju sorbentem zebrano zanieczyszczenia a następnie spryskano jezdnię preparatem i zmyto prądem wody. Na tym działania zakończono, zastępy powróciły do koszar.

26.09.2021 – Wrotnów, gm. Miedzna – wypadek drogowy.

Doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla (za Wrotnowem w stronę Miedzny w lesie na zakręcie). Pojazdy znajdowały się na drodze, jedna osoba wymagała pomocy medycznej (kierujący motocyklem – uraz lewej nogi, obtarcia). Na miejscu była Policja. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu poszkodowanemu kpp. W międzyczasie dojechał zastęp OSP Wrotnów i JRG PSP Węgrów. Dalsze działania straży pożarnej polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia i pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym. Po odjeździe z miejsca zdarzenia ZRM (z poszkodowanym do szpitala), zastęp JRG przekazał miejsce zdarzenia Policji i wrócił do bazy. Na miejscu pozostał OSP Wrotnów na prośbę Policji w celu pomocy w zabezpieczeniu ruchu drogowego.

KP PSP Węgrów